Author Topic: Засилувач за во автомобил со TDA7375A, ми треба совет  (Read 4432 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Многу скапо тоа, провери во Скопје во продавниците кои ти ги спомнав, сигурно го има и цената му беше околу 300-350 денари.

Провери во Гац или БТ во Скопје, сигурно го има и цената му беше околу 300 денари ;).

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
И тамо прашав во гац ми рече 560денари а во бт 600 и нешто

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Многу му рипнала цената, јас имам изработено неколку засилувачи со ова интегрално и на времето кога го купував цената се движеше од 300 па до 400 денари во Скопје, а во Битола мислам дека цената му беше 280 денари.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
веќе кога спомнавте TDA1562Q сакам да прашам јас го имав направено тоа појацало од емитер и кога ке го уклучев на колата си работеше ок ама на запалена кола вадеше некој звук и тоа многу се примеќаше до што ли може да е проблемот? :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
веќе кога спомнавте TDA1562Q сакам да прашам јас го имав направено тоа појацало од емитер и кога ке го уклучев на колата си работеше ок ама на запалена кола вадеше некој звук и тоа многу се примеќаше до што ли може да е проблемот? :)

Треба EMI филтер да му ставиш на линијата за напојување ;). Видов низ форумов една шема за EMI филтер за кола, побарај ;). Или ако некој знае каде беше, нека стави линк ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Дали некој можи да ми каже колку ватен трансформатор би ми требал за појачалово 220/12В?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Засилувач за во автомобил со TDA7375A, ми треба совет
« Reply #37 on 23.01.2013, Wednesday, 16:58:18 (Edited 23.01.2013, Wednesday, 16:59:53) »
Не ти треба трансформатор за овој засилувач, најдобро а и најлесно е да го напојуваш со компјутерско напојување ;).

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Со тоа и го напојувам ама си реков да напрам напојување од 0-24В со регулиранје за повеќе намени затоа

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Па кога веќе си решил да правиш регулирано напојување, гледај трафото да има барем 100-150W ;).