Author Topic: Ми треба помош со звучник за пц од MS ML-6002  (Read 682 times)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Вчера ми падна звучникот и сега тропка нешто внатре и незнам како да го отворам :-\ ако некој знае по каков принцип да го отворам
Звучниците се овие

Code: [Select]
http://www.google.com/imgres?q=MS+Ml-6002&um=1&hl=en&sa=N&biw=1366&bih=667&tbm=isch&tbnid=GbD0rLuBJJlzBM:&imgrefurl=http://www.njuskalo.hr/pc-audio/zvucnici-5.1-ms-ml-6002-oglas-1528940&docid=geDm3qOlQbyEJM&imgurl=http://www.njuskalo.hr/image-w450/pc-audio/zvucnici-5.1-ms-ml-6002-slika-3490128.jpg&w=449&h=343&ei=U7ipTvvSCZP54QSN0JSxDw&zoom=1&iact=hc&vpx=525&vpy=163&dur=308&hovh=189&hovw=249&tx=49&ty=75&sig=107705421240276894019&page=1&tbnh=147&tbnw=195&start=0&ndsp=18&ved=1t:429,r:2,s:0
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво,кој звучник ти падна- вуферот или овие маливе сателити??? Малите  сателити имаат платнена маска која треба да ја извадиш,па звучниците се вадат со штрафење ( барем така изгледа).Внатре има држачи кои се веројатно скршени и затоа звучникот е слободен,Провери го и омски дали не е прекинат доводниот кабел.

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Батка ми падна еден од сеталитите имаат платнена маска се вади но нема штрафови за отштрафување дали се лепени којзнае
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дали се гледа звучникот ,кога ке ја извадиш маската?

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Се гледат има два звучника едниот е помал другиот поголем
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Можеби магнетот на звучникот е разлепен и паднат во кутијата.Сликај ги да видиме.

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Батка апаратот ми прави сликите над 5мб и не можам да ги прикачам
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
стави ја во пеинт сликата и снимија како "име.jpg" така треба помалце место да ти фаќа :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош со звучник за пц од MS ML-6002
« Reply #8 on 27.10.2011, Thursday, 23:38:38 (Edited 28.10.2011, Friday, 00:04:53) »
Еве сликите ако има некој идеа нека каже.



Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ке може ли и една слика од страна да сликнеш... :-X
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тоа горе (над малото звучниче) воопшто не е ни звучник, ставено е само за украс, честа појава кај евтини системчиња и звучничиња за PC, истава ситуација ја имам видено преку 100 пати ;D.

Отворање само со одлепување на рабовите на кутијата :S. Ако работи звучникот, не се ни мачи да го отвораш, можеби е само делче од магнетот скршено, не мора да значи дека паднал целиот магнет (иако и ова не е ретка појава).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Фала на помошта не сум знаел дека е само украс :D
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Може би е и некоја пиезо плочка залепена на кутијата со обична течна пластика,па сега се разлепила и тресе внатре.Ако свири звучникот не фаќај ништо,најдобро!

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Не го отварам батка .Фала на помошта  ;)
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат