Author Topic: Ми треба помош за поврзување на појачало со предпојачало  (Read 775 times)

Offline malinovski87

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Ми треба помош за поврзување на појачало со предпојачало
« Opened on 27.10.2011, Thursday, 12:05:25 (Edited 27.10.2011, Thursday, 17:39:34) »
Имам појачало со предпојачало Lorta што работи одлично со две десетки звучки. Сега купив уште едно појачало Technics. Сакам да прашам дали може предпојачалото од лортата да биде поврзано со двете појачала. Поздрав :).

Code: [Select]
http://prodam.slando.com.ua/kiev_city/blochnyy_usilitel_lorta_amfiton_P_26427551.html]http://prodam.slando.com.ua/kiev_city/blochnyy_usilitel_lorta_amfiton_P_26427551.html

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за поврзување на појачало со предпојачало
« Reply #1 on 27.10.2011, Thursday, 12:17:31 (Edited 27.10.2011, Thursday, 17:32:44) »
Доколку има излез за 4 канали т.е. за 2 стерео појачала може, доколку нема, ќе ти треба уште една конструкција која од еден излез ќе прави 2,3,4.... излези. Не дека нема да работи, ама може да пегори нешто, така да...

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Ми треба помош за поврзување на појачало со предпојачало
« Reply #2 on 27.10.2011, Thursday, 12:18:36 (Edited 27.10.2011, Thursday, 16:36:04) »
Ако има два пара излези од предзасилувачот слободно поврзи го, дури и ако има само еден излез можеш да го поделиш на двата засилувачи, ама не знам колку ќе може предзсилувачот да ги побуди и двата.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош за поврзување на појачало со предпојачало
« Reply #3 on 27.10.2011, Thursday, 15:06:03 (Edited 27.10.2011, Thursday, 16:36:59) »
Што се однесува до тоа дали ако има еден излез може да побуди два засилувачи, најчесто може, но ќе се јават проблеми. Ако едниот засилувач влече повеќе струја од другиот (што е најчеста ситуацијата), ќе има нееднаквост на распределбата на звукот, а можно е да се јави и интереференција на едниот заслувач на другиот бидејќи влезовите им се врзани директно, така да, не ја препорачувам оваа комбинација.

На мали забави овој проблем најчесто сум го решавал на следниот начин. Едниот засилувач го врзувам нормално, на пример за влез за CD, a другиот го врзувам за Rec. Out излезот од Tape (на пример). Тој излез и онака (најчесто) има бафер, така да, едниот засилувач на другиот не му пречи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба помош за поврзување на појачало со предпојачало
« Reply #4 on 27.10.2011, Thursday, 15:10:15 (Edited 27.10.2011, Thursday, 16:52:08) »
Лортата нема баш многу јаки предзасилувачи и сите се градени по исти терк со комбинација ИК и транзистори,разни филтри итн.Ако сакаш најлесно да поминеш направи мала плочка со стерео линиски засилувачи ( најпросто емитерско следило) и стави ја во Лортата пред потенциометарот за волуме ,па потоа носи сигнал до другото појачало.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за поврзување на појачало со предпојачало
« Reply #5 on 27.10.2011, Thursday, 16:25:11 (Edited 27.10.2011, Thursday, 17:44:32) »
Code: [Select]
http://sound.westhost.com/project09.htm
Ќе го напрајш само оутпут буферот (најдолу е) и наместо еден ќе стајш два отпорницо од по 100 оми на излезот и терај, или можеда напрајш уште еден степен, начи одкако ќе напрајш еден бафер секој отпорник ќе биде врзан на влезот на уште еден бафер а потоа тој бафер ќе биде врзан на влезот од појачалото.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
1. malinovski87 добредојде на форумот и имај пријатен престој :).

2. Темата ја преместив и комплетно ти ја средив јас, значи ја препишав на кирилица и се друго што треба за да една тема изгледа како што треба. Ова го направив бидејќи си нов член и најверојатно не си ги прочитал правилата на форумот и во иднина почитувај ги правилата на форумот или во спротивно темата ќе ти биде избиршана.

3. Во врска со прашањето колегите веќе ти дадоа одговор ;).

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
лортата е зверка од појачало мн е закон навремето кај другар тераме со него матурска 24ч немаше мака со мојте 10ки кај него ќуќата играше хаха, а зошто да го поврзиш техниксот со предпојачало зошто да чепкаш фабрика само да зезнеш нешто  :)
d.t