Author Topic: Поправка на компјутерско напојување (замена на електролити)  (Read 3130 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Поправка на компјутерско напојување (замена на електролити)
« Opened on 04.03.2010, Thursday, 15:35:25 (Edited 17.10.2014, Friday, 10:56:10) »
Најчесто од жештината во компјутерите први страдаат електролитските кондензатори во напојувањето и во матичната плоча. Во овој пост ќе видиме промена на електролитските кондензатори во напојувањето.

Симптоми: необично зуење, свирење на напојувањето или поекстремно: компјутерот сам се гаси по одредено време (кога ке загрее), трепери индикаторот за вклученост на компјутерот, нестабилна работа и понекогаш воошто не сака да се вклучи.

Решение: промена на електролитските филтер кондензатори на излезот од напојувањето.

На долната слика можете да видите отворено квалитетно напојување. Кондензаторите се лоцирани десно горе блиску каде што излегува снопот на жици (излезот).



Кондензатори најчесто има два типа: од 1000uF (микрофаради) и од 2200uF (микрофаради). Колку и да бил нивниот напон (10V или 16V (волти)) на оригиналите вие од продавница за електронски компоненти си купувате неколку парчиња од 1000uF/16V и неколку парчиња од 2200uF/16V.

Ги одлемувате еден по еден кондензаторите кои се 1000uF, 1500uF или 2200uF и на нивно место ставате нови кондензатори (наместо 1500uF ставате 2200uF).

Многу битно! Електролитските кондензатори се поларизирани, имаат плус и минус. Минусот е обележан со црна линија на куќиштето на кондензаторот од страната на минус изводот. Многу е битно кога го ставате новиот кондензатор наместо стариот да го погодите плусот и минусот како што треба, во спротивно напојувањето нема да работи.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Ова е како добредојде за сите тред почеток на летото !
Само сум љубопитен постов го направи затоа што имаше проблеми со напојувањето или само како појаснување за членовите ?
И уште нешто околу ова зошто по неколку парчиња кога на сликата има само два лево ако убаво видов ?

Quote
Кондензатори најчесто има два типа: од 1000uF (микрофаради) и од 2200uF (микрофаради). Колку и да бил нивниот напон (10V или 16V (волти)) на оригиналите вие од продавница за електронски компоненти си купувате неколку парчиња од 1000uF/16V и неколку парчиња од 2200uF/16V./quote]

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Големите електролитите од левиот дел се на примарниот дел од напојувањето тие поретко се зезнуваат тие се со вредност 100uf/200v 220uf/200v 380uf/200v 470uf/200v зависи од напојувањето и  се споени во серија а има од десната страна помали електролити кој ги филтрираат напоните 12волтои 5волти 3.3волти  -12волти на секундарот од напојувањето они најчесто парават проблем.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
А значи кондензаторите што се на секундар се тие кои повеќе се расипуваат јас си мислев дека оние што се на примар имаат повеќе мака поради мрежните отстапки ама не било така во секој случај фала за објаснувањето

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Мене ми рикна цело напојување од компјутерот го однесов на поправка ...ми рекоа дека не се правело ново ми ставија тоа.. го раштравиф за делови :)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Ако може да примети некој на сликата еден електролитски кондензатор е истечен (кафеава течност над него) и два надуени меѓутоа најчесто кондензаторите не се гледаат дека се во дефект и затоа се препорачува да се заменат сите. А тоа по неколку парчиња за да имаш резерва за понатака бидејќи тие кондензатори што се нудат во нашите продавници за електронски компоненти може да траат уште помалку и од оригиналните.

Ова е како добредојде за сите тред почеток на летото !
Само сум љубопитен постов го направи затоа што имаше проблеми со напојувањето или само како појаснување за членовите ?
И уште нешто околу ова зошто по неколку парчиња кога на сликата има само два лево ако убаво видов ?/quote]
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Немора да значи дека ако има истечено кафеава течност по електролитот дека е изгорен може да биде и жолта,но сепак и каква и да биде  по боја ке биде и надуен малце.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
moze i plastikata da se zgrci od toplota i dase sobere na nekoi kondenzatori od dole nagore  a na drugi obratno
najvazno e da se do 105 celziusi da se nisko impedandni ida trpat golem rms struja obicno takvite dobri kondezatori imaat zelena, crvena ,lilava ,zlatna itn. D kolku e zagubnata struja ,za dobri  e 3mikroamperi
Z33MK

Offline gOJDO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
zosto namesto elektroliti so kapacitet od 1500uF da se stavat 2200uF?

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Затоа што веројатно електролитите купени кај нас можеби не се со толку добар квалитет како оние купени на пример во германија што значи дека ако ставиме 2200uF наместо 1500uF ќе бидеме сигурни дека го имаат потребниот капацитет (и малку повеќе што не смета).

Сепак, некогаш просторот во напојувањето (големината на електролитите) е пресудна и електролити од 1500uF мора да се стават бидејќи оние од 2200uF нема да ги собере. Има мал ризик дека електролитите што сме ги купиле за да ги замениме оригиналните нема да се толку добри но мислам дека барем 1 година ќе работат добро.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline gOJDO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Капацитетот едноставно се проверува. Понатаму, не знам за другите, ама мене напојувањето ми е една од најбитните компоненти во системот. Сигурно нема да ставам електролити од 1 евро во напојување од 100-200 евра.

Елем, ме интересира дали можат да имаат негативни влијанија зголемените капцитети на електролитите.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а гојдо кај ќе најдеш кај нас толку квалитетни електролити???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
нема да имаа никаков проблем ако се зголемат
ама не епотребно сето тоа, бидејќи напојувањето ти е импулсно
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline gOJDO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
а гојдо кај ќе најдеш кај нас толку квалитетни електролити???
Пошто не се бавтам многу со електроника, не сум проверил дали има по нашиве бакалници за такви работи. Но не е проблем, ќе ги нарачам и ќе ги почекам неколку дена да пристигнат од странство.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
има оние супер кап или како се викаат минијатурни се голем капацитет е сега незнам само за кој напон беа
ама некако цената им беше соленка
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!