Author Topic: PIC16F628 NIMH Полнач на батерии  (Read 840 times)

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
PIC16F628 NIMH Полнач на батерии
« Opened on 05.06.2010, Saturday, 19:59:39 (Edited 06.06.2010, Sunday, 11:29:37) »
Го пронајдов овај интелигентен брз полнач на батерии на форумот
Code: [Select]
http://www.edaboard.com/ftopic273063-0.html ме заентересира и го направив,малку се помачив околу калибрирањето кога да исклучува кога е полна батеријата но сепак прпработи од прва ;D но ќе треба да се простудира за да биде 100% функционален.
Тоа што е интересно кај овај полнач преку седум сегментен лед дисплеј показува во кој мод е моментално на приме кога дисплејот покажува ''S'' значи дека е во споро полнење(Slow Charging),а кога покажува ''H'' значи дека е е во брзо полнење или нормално полнењењ(High (Normal) charging) и кога ке заврши полнењето покажува ''F'' што значи готово или (Finish charging)
Да напоменам дека овај е брз полнач и батеритее ги полни некаде со 900 мили ампери на час,што знаци ако вашите батерии се со капацитет од 2700мили ампери ке ги наполни за 3часа :o
Неколку слики од полначот кој го направив и шематски приказ на полначот.






Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PIC16F628 NIMH Полнач на бетерии
« Reply #1 on 05.06.2010, Saturday, 21:06:33 »
Интересно проектче
инаку супер изгледа :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Супер полнач. А всушност што регулираш со LM317? Го "баждариш" кога да ти заврши полнењето?

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Преку LM317 и отпорникот од 5 вати што е на излез се регулира  колкава струја ке се испорача према батеритее,јас го наместив да полни со 900 мили ампери.

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
може ли да ставиш слика од плочката за печатење

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Плочката ми  е нацртана на рака,ќе треба сам да со ја нацрташ пошто неам готов PCB :(