Author Topic: Аудио Spectrum Analyzer  (Read 941 times)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Аудио Spectrum Analyzer
« Opened on 24.02.2010, Wednesday, 12:03:20 (Edited 24.02.2010, Wednesday, 12:05:10) »
Дали некој може да ми најде шема, 'проект' за Audio Spectrum Analyzer контролиран со PIC mcu. Нешто слично на ова кое е контролирано со AVR а мрежата со 10x10 LED диоди е доволнa... Благодарам однапред!


Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Аудио Spectrum Analyzer
« Reply #1 on 24.02.2010, Wednesday, 12:08:14 »
Дали некој може да ми најде шема, 'проект' за Audio Spectrum Analyzer контролиран со PIC mcu. Нешто слично на ова кое е контролирано со AVR а мрежата со 10x10 LED диоди е доволнa... Благодарам однапред!



Мене ме интересира баш некој ако има концепт за правење на тоа истото преку ПИК/Ардуино :)
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Аудио Spectrum Analyzer
« Reply #2 on 24.02.2010, Wednesday, 12:08:36 »
AVR се побрзи процесори од PIC и е полесно да се направи софтверски таква работа. Но сепак јас работам на нешто слично со PIC, веројатно ќе биде поедноставно (помалку диоди) но кога ќе е готово ќе го објавам овде.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Аудио Spectrum Analyzer
« Reply #3 on 24.02.2010, Wednesday, 12:17:45 »
Добро ќе почекаме, во меѓувреме некој ако може да најде на нет нека пастира...  ;)

Offline riki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 9
Одг: Аудио Spectrum Analyzer
« Reply #4 on 16.06.2010, Wednesday, 02:29:31 »
Инаку една забелешка во врска со брзината на AVR во споредба со PIC......AVR микроконтролерите можеби се побрзи во поглед на тоа што им е потребен еден до два clock такта за да извршат една assembler инструкција во однос на PIC што им се потребни 3-4 клока за една инструкција, но затоа поновите PIC Микроконтролери што и не се многу скапи, а во Мк се поевтини од AVR работат на фреквенции до 48MHz додека дури и АTMEGA32 не работи на повисока clock фреквенција од 16MHz.
Така да мислам дека PIC-овите надокнадуваат со clock speed и се прилично идентични во перформанси (тука зборам за малите и поевтини 8 битни микроконтролери не за high performance како на пример dsPIC 16 битни....)