Author Topic: Нови кутии со фиоки за делови  (Read 1700 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Нови кутии со фиоки за делови
« Opened on 08.10.2010, Friday, 15:37:48 »
Ај да ви се пофалам дека ми се наближува роденден и сакам кога ќе соберам пари од роденденот да купам две нови кутии со фиоки за делови,незнам од каде па да ми препорачате некое место.Јас бев во Конрад но таму се многу скапи,коштаат 6,400 денари за кутии со 60 фиоки и 60 врсти на отпорници!Некое место да ми преложите?!! ::) ::) ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ај да ви се пофалам дека ми се наближува роденден и сакам кога ќе соберам пари од роденденот да купам две нови кутии со фиоки за делови,незнам од каде па да ми препорачате некое место.Јас бев во Конрад но таму се многу скапи,коштаат 6,400 денари за кутии со 60 фиоки и 60 врсти на отпорници!Некое место да ми преложите?!! ::) ::) ;D
Има во логинг такви фиокички исто 60,ама не верувам да се подоле од 100 евра >:( ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ај че побарам па ќе видиме што ќе биде!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Напраи си од кибритчиња ;), барем за отпорници вршат работа, за нешто поголемо, не, ама за поголеми работи можеш да собираш кутии од цигaри ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
ај че побарам па ќе видиме што ќе биде!!
Кој бара ќе најде ;),само не се откажувај :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Напраи си од кибритчиња ;), барем за отпорници вршат работа, за нешто поголемо, не, ама за поголеми работи можеш да собираш кутии од цигaри ;).
Јас не пушам а и кибритите се ефтини!! ;D ;D Инаку јас не сакам да ги ставам во такви кутии може да се распаднат! >:(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Што знам, јас од кога ги имам направено пред едно 4, 5 месеци, не им се случило ништо, ниту се распаднале ниту се оштетиле... ако мислеше на тие за цигари, да, малку полесни се за кинење, ама нема во нив д ставам олово ;D. Eдинствен проблем со кутиите од кибритчиња е тоа што мораш од назад да ги буткаш за да излезат нанапред кутиичките, ама не ми е тешко да го правам тоа ;). А овие од цигари уште не сум фатил да ги правам, иако имам повеќе од доволно „репро материјал“ ;D, само не сум му ја седнал ;).

Како и да е, со среќа со барањето ;). Ако начекаm некаде нешто евтино, ќе пишам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
незнам ќе размислам дали да правам со кибритчиња,дали да купувам иако иде зима а јас се греам на ќумбе! ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако сакаш може да собирам и за тебе, јас и онака веќе имам повеќе од доволно за мене ;). A и да не пушев цигари, пак ќе имав кибрити за собирање зошто дома готвиме на плин, а моите нон-стоп губат упаљачи, така да решено беше да се купуваат кибрити ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
не нема потреба,јас што сум наумил тоа и ќе направам!Нема никој сега да ме запре!За роденден си купувам кутии со фиоки од некаде и точка! ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ако сакаш може да собирам и за тебе, јас и онака веќе имам повеќе од доволно за мене ;). A и да не пушев цигари, пак ќе имав кибрити за собирање зошто дома готвиме на плин, а моите нон-стоп губат упаљачи, така да решено беше да се купуваат кибрити ;D.
Штом така земи изрешетај го секој ѕид од работилницата со кутивчиња од кибрит и начукај внатре све живо и диво,кондензатори,отпорници,транзистори,диоди итн.... :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Штом така земи изрешетај го секој ѕид од работилницата со кутивчиња од кибрит и начукај внатре све живо и диво,кондензатори,отпорници,транзистори,диоди итн.... :D ;D

Не можам, од задна страна треба да ги буткаш кутивчињата за да ги отвориш, тоа е проблемот :S. А ако ги отвораш од предна страна може и да ги скинеш :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас имам земано такви кутивчиња од хубо...(незнам колку се, кога ке ги избројам ке кажам) има мали фиокички, две поголеми и една ептен голема колку што е кутијата...ке ја сликнам па ке ја пратам на форумов да ја видиш каква е а и мислам дека 800 денари од хубо беше..и јас за роденден ја добив :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
гледам и на тебе ти е роденденот во Октомври!! ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
гледам и на тебе ти е роденденот во Октомври!! ;D ;D
И на мене ми е во октомври  :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker