Author Topic: Пропелер  (Read 3911 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Пропелер
« Opened on 21.07.2013, Sunday, 00:01:03 (Edited 09.09.2019, Monday, 03:15:38) »
Сакам да дознаам каде има вакви пропелери да купам, бидејќи сакам да направам летечки објект.
Помош!



Quote from: Администрација
2.12. Забрането е прикачување (upload-ирање) на слики со привремен каратер на форумот, без разлика на нивната големина!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Пропелер
« Reply #1 on 21.07.2013, Sunday, 00:16:15 »
пробај на ибеј, можеби ке ти се погоди некоја добра зделка и да земеш 10 за ефтина пара, ем ке имаш резерва доколку скршиш некој ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Пропелер
« Reply #2 on 21.07.2013, Sunday, 14:09:34 »
Кевин, јас бев тој ентузијаст се убивав да створам нешто шо летат. Ако не потекниваш од богата фамилија, све да ти овозможет нејќам да ти расипам ќејф ама тешко дека ќе успејш. Секогаш ме убиваше финансиската бариера xD

Иначе на ибеј за “беспари“ има неколку перки да земиш...евтино. Ево со 2 лопатки..

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/10x-4-5R-1045-R-Propeller-Prop-Motor-Shaft-paddle-installed-For-RC-Air-Plane-Fly-/400480020943?pt=US_Radio_Control_Control_Line&hash=item5d3e7829cf

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Пропелер
« Reply #3 on 21.07.2013, Sunday, 22:39:44 »
Елиси „пропелери“  се купуваат во зависно од моделот што сакаме да го правиме, големината на моторот и типот на моторот, односно дали е електричен или со внатрешно согорување.

Објасни малку повеке што модел сакаш да правиш и што мотор сакаш да ставиш за ти кажам што елиса да земеш.

инаку повекето моделари во Македонија земаат елиси од

Code: [Select]
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/index.asp
или
http://www.towerhobbies.com/

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Пропелер
« Reply #4 on 21.07.2013, Sunday, 22:51:15 »
Гарфилд...детево има 10ина години (незнам точно) нема шанса да прави друго освен електричен и според мене тешко да направи нешто друго освен оние, не знам стручно...минијатурни, високообртајни моторчиња со четкици :P

труп од стиропор, ојачан....ус пут и предлог, и онака никогаш не сум успеал...пробај :)

Кевин, планираш до 30-40цм труп на авионот и распон на крилја...така?

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Пропелер
« Reply #5 on 21.07.2013, Sunday, 22:53:46 (Edited 15.09.2013, Sunday, 13:59:10) »
кевин, не се обидувај да правиш авион, а во никој случај не користи мотор со четкици бидејки четкиците не траат многу време. пробај да направиш quadcopter полесно е и со поголеми шанси за успех, и користи brushless dc motor.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Пропелер
« Reply #6 on 21.07.2013, Sunday, 23:11:08 »
quadcopter е многу потешко да се направи заради што има многу повеке работа и повеке електроника да се вгради и да се усогласи да работи све како треба.

А за апсолутен почетник е подобро тогаш да се состави еден модел од стиропол и со brushless dc motor да е.

Но најдобро е ако има во неговито град или во најблискот до него Аероклуб да отиде и да му помогнат во реализацијата на целиот проект. Пошто не е све само во моторот него е потребно да се направи соодветен почетнички модел што е лесен за летање и да се вградат соосдветни уреди за управување со моделот. РЦ Станица, серва за движење на командите површини, батерија за напојување на моторот, регулатор на брзината на моторот "speed controler" и други поситни работи.

И многу е битно за да не дојде до разочарување да има кој да му помогне за да научи да лета со соодветниот модел без несакани кршења на истиот.


Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Пропелер
« Reply #7 on 21.07.2013, Sunday, 23:16:23 »
точно quadcopter-от е потежок за усогласување. но за разлика од авионите е полесен за изработка, а додека за да изработи авион треба да најде цртежи од некој авион и да ги смали многу пати т.е. да постави одреден размер и тогаш да изработи, најдобра опција е да проба да изработи оние глајдерите каде што има само 2-3 серва, и еден мотор кој што служи само за кревање а потоа авионот сам лета. едно време и јас бев затрескан да правам вакво нешто ама кога видош што цена е, за глава се фатив, али сепак уште не се откажувам можеби еден ден ке си го остварам сонот, не само на летање модели туку и на вистински авиони................
Kure je kupio novog BMW-a

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Пропелер
« Reply #8 on 21.07.2013, Sunday, 23:27:29 »
На денешно време не никаков проблем да се најде добар план за почетнички модел на авион пошто ги има на интернет со сите детали како и што треба да се изработи, а во аероклубовите имаат планови и изработени модели што ги користат за летање и обука на почетници.

Сегашните цени на модели што се готови за летање „Ready to Fly“ се со прифатлива цена што понекогаш за одредени модели не се исплати да се прават и се поевтини да се купат.

MetallicA ако сакаш да си го оствариш сонот за да леташ модели денеска е монгу полесно и поевтино него на времето кога уредите чинеа цело богатство, има сега станици со серва и све друго под 150 евра. Провери на Hobby King и ке видиш лудница од евтини работи.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Пропелер
« Reply #9 on 21.07.2013, Sunday, 23:37:13 (Edited 15.09.2013, Sunday, 14:01:15) »
знам во штип и во скопје има такви модели. и да точно има огромен број на RTF и ARF со прифатлива цена, но за нашиот стандард знаеш како, + лугето ке викат гле го овој уште со авиончиња си игра, а доколку го направиш ти стереотипот се мења. друже на мене сонот ми е да летам со вистински авиони а не сум многу по моделите, ама јбг нема школа у македонија( за патнички авиони зборам) бидејки ако одиш за воени ќе заглавиш, ке одиш на симулатор и толку, пошто не ги летаат сухоито. а во врска со моделите најголем проблем од се ми е, ке дадам 100 евра ама ако го скршам?? ојдеа 100-те евра, затоа quadcopterot  е побезбеден ке му ставиш едно падобранче (homemade од некое кесе или слично колку да не тресне долу) и готова работа.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Пропелер
« Reply #10 on 21.07.2013, Sunday, 23:53:37 »
За летање со вистински авиони во Македонија има школи за обука на спортски пилоти потоа можи во странство да се продолжи до професионална дозвола за авион од така наречена генерална авијација или поинаку речено да се лета со спортски типови на авиони како на пример утва 75 и други во тој ранг, а за летање со патнички авиони тогаш трошокот е поголем и мора обуката се врши само во одредени центри во странство, но тоа е сосема дрга приказна.

Најбезболно за детево е ако можи да помине во некој град каде што има аеро клуб и таму подобро да се запознае со моделите и сите други работи.
 
Kevin  добро би било да кажеш што модел те привлекува и да ти помогнеме.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Пропелер
« Reply #11 on 21.07.2013, Sunday, 23:57:43 »
тоа ти е тоа, напредна држава сме ............. ;D иначе колку отприлика би коштал еден глајдер да се направи сосе електрониката ? без да ги сметаме трошоците за рамката, само за електрониката патем гарфилд ти имаш ли некој ваков авион или бил каков друг модел?
Kure je kupio novog BMW-a

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Пропелер
« Reply #12 on 22.07.2013, Monday, 00:06:15 »
Трошоци за едрилица да се направи ако не ја ставаме едрилица во математиката би дошле до одприлика 150 евра пресметано заедно со поштарината од Кина, моментално јас немам ни еден радиокомандуван модел но имам правено повеке модели од различна категорија пошто сум моделар во аероклуб.


Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Пропелер
« Reply #13 on 22.07.2013, Monday, 00:13:07 »
да можам да најдам нешто докај 40-50 евра не ми треба повеке од 3 канала. од кој аеркоклуб си, слушам во штип имало вакви работи, во народна техника изгледа, незнам точно.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Пропелер
« Reply #14 on 22.07.2013, Monday, 00:18:21 »
Ке пробам да најдам до таа цена ако има по интернет, јас сум од Битолскиот Аероклуб.

Во Штип има аерокуб и можам да ти дадам телефони за контакт за контактираш со нив ако си заинтересиран.