Author Topic: Количка на далечинско управување со Arduino  (Read 2064 times)

Offline Ace894

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Количка на далечинско управување со Arduino
« Opened on 03.02.2014, Monday, 22:41:36 (Edited 03.02.2014, Monday, 23:04:27) »
Имам една количка на далечински сакам да напраам да ја контролирам преку компјутер со две ардуина и реле.. проблемот е со не се разбирам во релиња незнам какво реле да купам и дали ке може да користам едно реле за управување на едно моторче напред и назад..
Иначе излезот од ардуино дава 5 волти.
Ако некој се знае да ми објасни какво реле ми треба и дали ке може со едно реле за едно моторче.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Не бе со реле, барај на интернет H bridge со тоа ке го контролираш, барем моторот ќе го контролираш во две насоки, вака треба 4 релиња па да ти штракаат, безврска е тоа, плус можеш  и брзина да му менуваш со PWM
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Ace894

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Имав гледано за L293D но незнаев дека може да се приклучи друг извор за моточињата пошо 5те волти од ардуино не ја помрднува количката.
Фала многу   :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Количка на далечинско управување со Arduino
« Reply #3 on 04.02.2014, Tuesday, 17:09:14 (Edited 04.02.2014, Tuesday, 17:15:30) »
можеш со еден мосфет за PWM контрола да користиш и едно реле за насока напред-назад да користиш...
сега го видов datasheet-от за L293D и можеш да ставиш дополнително напојување на него (максимални 36V). на пинот Vcc1 се поврзуваат 5V, а на пинот Vcc2 се поврзува другиот напон што е за моторите. и ако го правиш со него знај дека максималната струја на L293D е 600mA
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

TeslaBt

  • Guest
Ace i jas isto ke go pram samo da stigni arduinoto pa da brkame rabota izvintete za latinicata

beethoven

  • Guest
Аце894 можеш да го направиш со програма во це ++ со код