Author Topic: Безконтактно плаќање - дали е безбедно ?  (Read 2830 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Во последно време е актуелно тн. безконтактно плаќање. Поентата е - поминувате со картицата преку пост терминалот и завршена работа.. не треба да се става картицата во терминалот па да се чита, не треба пин (ова важи за трансакции до 750 денари).
Сигурно во картицата ќе има некаков РФИД чип, но дилемата ми е, дали е можно некој „бесконтактно“ да не ограби? пр. картицата ја носам во џеб и некој со некаков уред симулира пост терминал и комуницира со картицата???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
најверојатно можи да се случи тоа, ама ако е со nfc комуникација тоа би било малечко растојание, а банките во секој момент кога ќе заприметиш чудна трансакција можат да ја поништат а тебе да ти ги вратат парите
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Не може,  работи на принцип NFC треба да е многу блиску до тебе за да може да повлечи пари и тоа е обезбедено со специјална веројатно енкриптирана конекција што не би било и баш така лесно да се пробија сега е исто воведено и на фестивали баш годинава добив таква белезица исто со пос терминал се ставаат пари во неа и се плаќа на фестивалот со неа само се доближува раката до пос терминал ама колку што пробав да избришам или да покажам податоци од неа преку NFC не успеав..

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Изгледа ми се остваруваат претпоставките  ???

Code: [Select]
http://puls24.mk/zanimlivosti/tehnologija/vnimanie-kriminalcite-imaat-ured-za-krazba-na-podatoci-od-kreditnite-karticki
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Доколку се случи такво нешто парите ќе ти одат на нечија сметка. Не на приватна, само фирмите смеат да имаат такви терминали. Правиш истрага и се наоѓа сметката на тој што те ограбе и тој оди во затвор  ;D Не е така едноставно бе да те ограби некој на таков начин! А и не верувам дека може на странска сметка да префрли пари од таква картичка, така да парите ќе се најдат лесно а ограбувачот ако ограби некој со два пара м*да, ни костозглобната болница во Охрид нема да му помогне  ;D
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ништо... ќе си ги виткаме картичките во алуминиумска фолија ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

TeslaBt

  • Guest
Тешко би било да ти ги шмукни ама можи да ти ја клонира. Лесно се клонира има апликации за телефони со NFC. После земените информации се префрлаат во една картица инготво. Но не е баш лесно.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Но не е баш лесно.

Но не е невозможно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

TeslaBt

  • Guest
То во никој случај.  Ништо не е невозможно во електрониката.