Author Topic: Прекинувач на звук со 4027 и ТL071  (Read 5644 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Со тие транзистори не може бистабил да се направи,може обичен прекинувач со задршка од неколку секунди (или минути) во најдобар случај.Еве ,како на шемава

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
еве ја плочката пред мене и има еден БД140 и 2 БЦ547, неколку отпорници и кондензатори како што кажав и една диода, барем јас кога го тестирав со плескањетоа на раце постојано светеше диодата(наместо реле) :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
А,каде е плочката? ;D

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
хаха абе мислев пред мене на маса, иначе немам шема во ком од емитер ми е :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе јас знам која е шемата,ама некои на Форумов не знаат.А ти плочката пред тебе на маса ја чуваш. :D :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да погодам оваа е шемата ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
даад таа е шемата, хаха батка не ми текнало да ја става на форумов или па да го сликам, имам такви мали склопови еден тох хх :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе ова е шема на активирање со звук и кратка задршка .Овој со 4027 е малку *поозбилен* бидејки со еден удар вклучувач,а со следниот исклучуваш некој уред (ламба)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
ај ке го тестирам пак попосле, дека одамна беше и знам не беше кратка задршката, моше сум грешка дека беше многу одамна ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ajде и јас да се пофалам,го направив прекинувачот ;D 8).Го довршив пред 5мин...На универзална го направив и проработе од прва,само што рацете ми се раскостија дур да го наштелувам ;D :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве и една *поозбилна* шема со задршка и на вклучување .Значи плеснуваш,склопот малку чека ,па се вклучува.Исто и на гасење.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Батка кажи сега,ова колово малце ми е тромаво,не осетува многу многу...Планирам да го „џитнам“ на таван,одма до плафоњерката ;D,е сега проблем е со ова што тешко осетува,дури и тримерот му го тргнав ама пак не сака на далеку да уклучи кога ќе плеснам со рацете...И по некој пат ме зафркава,релето 5-6 пати прави уклучи-исклучи пред да уклучи ;D.Кажи кои вредности од овие отпорнициве кај пинот 3 од TL071 да ги менувам,да биде доста осетливо,ама не малце да појачам звук од телевизорот и да се стори light show :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Darko_Petrovski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
  • Gender: Male
Clap switch

Само да можеше од подалеку да работи.

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Здраво, сакам да прашам од тие шо го направиле склопот или некој од поќето шеми дали работи на 3-4 метри.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прекинувач на звук со 4027 и ТL071
« Reply #44 on 03.01.2012, Tuesday, 01:28:10 (Edited 03.01.2012, Tuesday, 01:34:40) »
Батка кажи сега,ова колово малце ми е тромаво,не осетува многу многу...Планирам да го „џитнам“ на таван,одма до плафоњерката ;D,е сега проблем е со ова што тешко осетува,дури и тримерот му го тргнав ама пак не сака на далеку да уклучи кога ќе плеснам со рацете...И по некој пат ме зафркава,релето 5-6 пати прави уклучи-исклучи пред да уклучи ;D.Кажи кои вредности од овие отпорнициве кај пинот 3 од TL071 да ги менувам,да биде доста осетливо,ама не малце да појачам звук од телевизорот и да се стори light show :D

Aко сакаш да ја зголемиш осетливоста земи прво микрофон од мобилен кој работи на понизок напон и намали ја вредноста на отпорникот 10К кој носи + напон ,како и земи помала вредност на кондензаторот во серија со отпорникот на пин 3.Со мал експеримент ке добиеш и лајт шоу  ;D Тоа што релето ти осцилира тоа е друго прашање и треба да се видат елементите околу транзисторот.Провери каков е напонот во базата .