Author Topic: Прекинувач на звук со 4027 и ТL071  (Read 5732 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Некаде си направил грешка.Или плочката има проблем или некој елемент не е добар.Прво одспој го микрофонот! Дали сега се гаси релето?Одспој ја врската меѓу двете кола и пробај само со ТЛ и вклучен микрофон на излезот да добиеш звучен сигнал.Значи,излезот од ТЛ071 врзи го на неклое појачалце и види дали појачува.Ако го одспоиш 4027 од влезното пп треба релето да се исклучи.Ако не е случај тоа,а имач звук од пп,проблемот е околу второто ИК.Или не е добар спојот(грешка во врзување ,изводи,некој сомнителен елемент..).Влезот на второто иК преку отпорник пр.1К врзи го на + напојување ,па на маса и ке видиш дали состојбата се менува,Тоа би требало да е бистабил и така да реагира.

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Имаш некаде грешка изгледа ;)
Пробај со оваа плочка јас што ја цртав само нацртај го релето како што ти одговара со димензиите ;)
Плочката изгледа голема дека со принт скрин е, отвори го атачменот подолу и ја имаш за  sprint layout ;)


Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
чекај чекај....зш -12в....0(нула) не треба да биди оти +12в и -12в се 24в
Let's make things better.

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
чекај чекај....зш -12в....0(нула) не треба да биди оти +12в и -12в се 24в

Тоа е по грешка напишано, 12 волти на целиот склоп + и - ;)
Ти сега земи доцртај го релето како што ти одговара по димензиите ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Одг: Прекинувач на звук со 4027 и ТL071
« Reply #19 on 18.04.2011, Monday, 16:27:17 (Edited 18.04.2011, Monday, 16:29:21) »
еве работи....јеј...само со мали измени  ;D

180411 1615


јас на видеото користам тример од 4к ама малце е то...ми паднаја рацете од шлукање  :P

но кога ке ја правам сега ке му клам од 10к ...отпорникот на микрофонот го сменав во 5.5~5.6 к

и транзистор бц 549 користам оти 548 немаф но исти се (скоро) позз
Let's make things better.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Зависи каков е микрофонот,па по него се ориентираш со отпорникот.Мислам дека со јагленов микрофон се постигнуваат најдобри резултати! :DОва не е шала,бидејки со таков микрофон не треба многу силно да плескате,битно е ударот да биде * со полни дланки* ;D ;)

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
а овие какви се шо ги има во слушалки ??
Let's make things better.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Може да се стави кондензаторски,електретски,од мобилен..,само треба да се  експериментира со предотпорот занапојување.Микрофоните од моболен работат на понизок напон,а овие другите и на 12 В,така што различита е и осетливоста ,а и фреквенциите на кои се најосетливи.

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Одг: Прекинувач на звук со 4027 и ТL071
« Reply #23 on 18.04.2011, Monday, 22:40:00 (Edited 18.04.2011, Monday, 22:41:35) »
еве ја финалната верзија ;D....сега ви препорачвам ТРИМЕР од 1К. :P..(ке го сменам и јас)..преѓе мислев ако има поке отпор полесно ке биди >:(....ова она...
јас реле од 12в му кладов тие од по 6в скапи беа >:( ...ама брка работа и со 12. ;D.
плус и една диода му додадов...за да видам кога е уклу4 кога е исклуч оти од шлукање не се слушаше дали штрака релето...
мака ми беше да мерам на инструмет..и мислам дека вака со диода поубо е :D







Let's make things better.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ви викам јас дека универзалните плочки се закон хаха :D :D.И кажи сега добро е,добро ли се штелува осетот?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
абе со овај потенциометарот шо го кладов 10к...не можи мн да се подеси треба некој по прецизен да биди измеѓу 0-1000 оми оти со овај од 10к негде рацете треба 30-40цм да се одалечени од плочката... а да плескаш онака нормално...а ако си подалеку треба рацете партал да си ги напрајш и нема да иклучи или уклучи  :P
Let's make things better.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прекинувач на звук со 4027 и ТL071
« Reply #26 on 19.04.2011, Tuesday, 01:04:35 (Edited 19.04.2011, Tuesday, 01:53:40) »
Ако најдеш,пак викам,јагленов микрофон од стар телефон,ке видиш зошто велам дека е најдобар .И на 3-4 метри ,ако удриш со полни дкланки (да се створи притисок),тој ке реагира! Проверено ;D ;D

Споено мислење: 19.04.2011, Tuesday, 01:53:39
Еве една друга ,мислам дека е полесна шема.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
имаше во емитер ваква шема знам ја направив пред сигурно 1ипол година и супер работеше, само што немаше интегрални кола туку реле и отпорници и кондензатори ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
А,имаше ли барем некој транзистор?

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
заборавив на нив, имаше еден БЦ5хх и знам еден БД139 или 140 не ми текнува :)