Author Topic: Прекинувач на звук со 4027 и ТL071  (Read 5727 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прекинувач на звук со 4027 и ТL071
« Opened on 11.04.2011, Monday, 16:57:18 »
Популарна тема,има многу шеми,ама ја издвојувам ова.Видов како работи лесна е и доста пристапна за работа.Оригиналов е со 6В реле,ама советувам со 12 В да работите.Пробајте и место тример од 1К да ставите 2,2 или 4,7К.

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Чекај чекај....ова е прекинувач на звук ИЛИ СО ЗВУК(на нешто таму шо ке поврзиш на реле) ????
Let's make things better.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Чекај чекај....ова е прекинувач на звук ИЛИ СО ЗВУК(на нешто таму шо ке поврзиш на реле) ????
Како мислиш со „на“ и „или“ со звук??Ова е изгледа прекинувач,онаков кога ќе плеснеш со рацете да ти го уклучи/изгаси релето... ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Мислев ко ке плесниш така со рацете ке напрајш звук и кога микрофонот ке го детектира звукот да го уклучи релето..поз ;)
Let's make things better.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
погледни ја шемата.На неа можеш се да видиш ;) ;D

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
и БТВ можи и со TL081 (оти во бт TL071 се потрошија)

TL081=TL071
Let's make things better.

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Прекинувач на звук со 4027 и ТL071
« Reply #6 on 11.04.2011, Monday, 20:49:46 (Edited 11.04.2011, Monday, 20:56:40) »
А со каков звук се уклучува/исклучува релето и дали можи да се смени звукот или само еден е?
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Абе да шлукниш со рацете....да викниш...ова она зависи потенциометарот како ке го наместиш (дали да биди осетлив или па не осетлив)
Let's make things better.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А со каков звук се уклучува/исклучува релето и дали можи да се смени звукот или само еден е?
На секаков бре ;D,пушти гласна музика и ќе се уклучи релето ;D,плесни со рацете,свирни нешто...Тоа зависи од јачината на звукот изгледа.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најдобро да се наштелува со плескање на рацете да се активира.Ударот треба да биде полн,а со музика веке е проблем.Може да се случи да прави пали/гаси ... :D :D :D

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Јас ја напрајв....ама не работи..хмм....ко ке ја поврзам на 12 ...нон стоп е уклу4ено релето, шо можи да му биди ???


еве ви и од sprint layout  нацртано можи некоја грешка ке ми најдите...оти јас не мом да си нам...
Let's make things better.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Јас ја напрајв....ама не работи..хмм....ко ке ја поврзам на 12 ...нон стоп е уклу4ено релето, шо можи да му биди ???


еве ви и од sprint layout  нацртано можи некоја грешка ке ми најдите...оти јас не мом да си нам...
А со тримерот го штелуваше?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
абе на минимум на максимум на средина.....( си ги раскапав рацете) хаха...ама ништо  >:(
Let's make things better.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
абе на минимум на максимум на средина.....( си ги раскапав рацете) хаха...ама ништо  >:(
Ај чек да видам ова плочкава дали е добра ;D.А да пробаш тој отпорникот од 10K,што оди накај микрофонот да го намалиш на 5,6К,па да видиш дали ќе уклучува/исклучува?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Ај ке видам утре...мака ми е некако сега... ;D
Let's make things better.