Author Topic: заштита за звучници  (Read 6523 times)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: заштита за звучници
« Reply #15 on 08.01.2011, Saturday, 14:41:36 »
чек сеа ми викаш средни високи а басовите  како да ги заштитам не ли може се да се заштити со помош на една сијалица ?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: заштита за звучници
« Reply #16 on 08.01.2011, Saturday, 14:44:22 »
DARK нудиш заштита на звучници? Така сватив според насловот... ако не е така види ми го потписот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: заштита за звучници
« Reply #17 on 08.01.2011, Saturday, 14:48:41 (Edited 08.01.2011, Saturday, 14:55:17) »
Басовите со сијалица не ги заштитуваш!  :DАко сакаш басови да заштитуваш направи склоп со реле кое ке реагира на одреден напон (ватажа) и ке ги исклучува комплет звучниците ,се додека не ја намалиш силата! Како во руските појачувачи!! ;) :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: заштита за звучници
« Reply #18 on 08.01.2011, Saturday, 15:48:39 »
иначе баш поради тоа што светкале кутиите низ бас рефлекс дупките , некој будала на кој што му ги изнајмил таткоми звучниците мислел дека горат и им истурал пиво внатре хахахах
затоа на таткоми не му се свигјала баш таа идеја  ::)

Обвиткај ги со црн изолирбанд и мука немај, така никој нема да гледа дека светат ;) ;D.

чек сеа ми викаш средни високи а басовите  како да ги заштитам не ли може се да се заштити со помош на една сијалица ?

Да бидеме реални, басови најретко горат, не ради друго, самото движење на калотата доста добро го лади калемот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: заштита за звучници
« Reply #19 on 08.01.2011, Saturday, 16:00:47 »
Да бидеме реални, басови најретко горат, не ради друго, самото движење на калотата доста добро го лади калемот ;).

Да тука си сосем во право GigaWatt скоро секој добар бас има каналче т.е отвор во кој при самото движење на мембраната се создава струење на воздухот и со тоа се лади намотката на звучникот ;).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: заштита за звучници
« Reply #20 on 08.01.2011, Saturday, 16:21:32 »
Море горат како тикви! ;D ;D ;D :D Имам јас во Велес едно човече кој има изгорено се живо што постои!! ;) ;) :D Проблемот е да знаеш до колку можеш да одиш,да знаеш кога појачалото пикува,кога изобличува,да пазиш на мастерите.Ми се јавија ден уочи НГ да им дадам на свирачиве разглас,- на вклучување ги прегореле звучниците: мастерите им биле на мах. го вклучиле,а типот рипнал на клавијарурата и БУУУМ!!
Затоа , со памет само! ;) :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: заштита за звучници
« Reply #21 on 08.01.2011, Saturday, 16:39:24 »
Море горат како тикви! ;D ;D ;D :D Имам јас во Велес едно човече кој има изгорено се живо што постои!! ;) ;) :D Проблемот е да знаеш до колку можеш да одиш,да знаеш кога појачалото пикува,кога изобличува,да пазиш на мастерите.Ми се јавија ден уочи НГ да им дадам на свирачиве разглас,- на вклучување ги прегореле звучниците: мастерите им биле на мах. го вклучиле,а типот рипнал на клавијарурата и БУУУМ!!
Затоа , со памет само! ;) :)

Добро, не зборувам за екстремно моќен звука (500, 600W па нагоре), зборувам за звучници до кај 200 или 300W ;). За над 500W, веќе ти треба и малку повеќе опрема ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: заштита за звучници
« Reply #22 on 08.01.2011, Saturday, 17:03:57 »
Види Гига,на ист начин и со иста јачина можеш да с..еш и звучник од 100 и 500 вати! Ствар е до раката ( и паметот! ;D ;D)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: заштита за звучници
« Reply #23 on 08.01.2011, Saturday, 17:17:39 »
Да да така си е batka се е до осетот, а се разбира и до паметот ;D.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: заштита за звучници
« Reply #24 on 09.01.2011, Sunday, 00:00:07 »
DARK не сватив каква заштита за звучки нудиш ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: заштита за звучници
« Reply #25 on 09.01.2011, Sunday, 01:38:17 »
не нудам ...барам

Споено мислење: 09.01.2011, Sunday, 01:39:18
значи за да ги заштитам сите звучници коплет ,средни високи ниски ....

со реле друго не помага ?

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: заштита за звучници
« Reply #26 on 14.01.2011, Friday, 15:33:36 »
Code: [Select]
http://www.mh-audio.nl/SpeakerProtection.asp

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: заштита за звучници
« Reply #27 on 14.01.2011, Friday, 16:41:47 »
Code: [Select]
http://www.mh-audio.nl/SpeakerProtection.asp

Слично како со сијалицата, најпросто решение ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: заштита за звучници
« Reply #28 on 14.01.2011, Friday, 16:56:47 »
Вакво решение со ПТЦ имаа ЈАМО,ама сепак звучниците им гореа *како тикви*! :D ;D Нема идеално решение,а бидејки примерот е за дом твитери ( кои се мали по јачина),за појаки конфигурации  сепак пробајте со сијалици,тоа веке подолго време го прават и озбилни светски фирми!! Кога ке ми дозволи малку повеке времето ке ставам една заштита со два транзистори и повторно сијалица,многу користена и подарок за мене од мојот покоен пријател мајстор Живко од Радио Скопје.Исто има едно речение со два тиристора и неколку отпорници,како и повторно сијалица !( ;D ;D ;D >:() Треба да седнам и да ги нацртам шемите! >:(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: заштита за звучници
« Reply #29 on 14.01.2011, Friday, 17:04:24 »
Вакво решение со ПТЦ имаа ЈАМО,ама сепак звучниците им гореа *како тикви*!

Па не баш така, ама и мене на тој начин ми изгоре едниот високотонец на моите Jamo, како и да е, подобро е одколку да нема ништо ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."