Author Topic: Лајт шоу со 3 лед диоди  (Read 2406 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Лајт шоу со 3 лед диоди
« Opened on 03.01.2011, Monday, 12:17:12 (Edited 03.01.2011, Monday, 12:25:25) »
Еве една шемичка, сега ја цртав за лајт шоу со 3 лед диоди, за на микрофон е ама со мали измени може и за на појачало да се направи :)


со мали измени и експериментирање може да додадете колку сакате лед диоди :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: Лајт шоу со 3 лед диоди
« Reply #1 on 06.01.2011, Thursday, 23:17:55 »
ја проба работи ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Лајт шоу со 3 лед диоди
« Reply #2 on 07.01.2011, Friday, 14:48:29 »
не ја имам пробао, ама би требало да работи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Branish

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
  • Gender: Male
  • Македонец до СМРТ!
Значи еве ја шемата, ја најдов на форумов постирана од batka. Прееска отидов да купам делови и купив се освен еден кондензатор па сеа утре или треба да земам од еден другар или па да идам да го купам за да го доправам. Земав све да лемам но ми цркна леткомот (изгледа имаше кракот спој нешо пукна и светна па со тато треба да видиме утре), но ми треба да ве прашам како реагираат лед диодите? Преку микрофонот (каков микрофон треба?) или дали се пруклучува директно на компјутер???
Нема да запрам додека не се откажам


Што е разликата помеѓу оптимист и песимист? На прашањето - Дали има полошо од ова? Песимистот одговара Нема, а оптимистот одговара Има Има.

electron

  • Guest
Ти треба ваков кондензаторски микрофон:

Code: [Select]
http://rocky.digikey.com/weblib/Horn/Web%20Photos/EM9745P-442-G.jpg
Како работи...
Звукот доаѓа на микрофонот, се засилува и потоа оди до филтрите.
Секој филтер е подесен за одредена фреквенција, за високи, средни и ниски фреквенции.
Значи на ниските фреквенции ќе се пали едната диода, на средните другата и на високите третата.
Тримерите служат да се подеси осетливоста на палењето на диодите.
На пример, кога пушташ музика погласно, и ако некоја диода нон-стоп свети а ретко се гаси, тогаш ќе треба да ја намалиш осетливоста.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
шемава е на Девил(не е на Батка).Микрофонот е кондензаторски(најобичен) во продавница кошта околу 20-30 денари.За директно на компјутер можеш да го поврзеш,но имаш голема опасност да не изгореш нешто.Затоа,земи обично со микрофонот провери го склопот,па после ќе видиш дали да го поврзеш на излез од компјутерот.Твоето искуство ќе го каже своето.

Offline Branish

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
  • Gender: Male
  • Македонец до СМРТ!
Одг: Ми треба помош при правење на Light Show
« Reply #6 on 02.04.2012, Monday, 22:16:23 (Edited 03.04.2012, Tuesday, 19:43:59) »
Ок фала што ми објаснивте  :) Утре ќе одам да купам микрофон и кондензатор па ќе го доправам и ќе ставам видео како работи  ;D

Споено мислење: 03.04.2012, Tuesday, 19:43:59
Може некој да ми каже зашто не ми трепкаат лед диодите кога се ми е добро поврзано и ги вртам тие потенциометрите и само на едната диода ќе се намали светлината а на друга ќе се појача???
Нема да запрам додека не се откажам


Што е разликата помеѓу оптимист и песимист? На прашањето - Дали има полошо од ова? Песимистот одговара Нема, а оптимистот одговара Има Има.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
каков проблем имаш дај појасни подобро што се случува што работи што не работи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Branish

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
  • Gender: Male
  • Македонец до СМРТ!
Одг: Ми треба помош при правење на Light Show
« Reply #8 on 03.04.2012, Tuesday, 23:40:21 (Edited 03.04.2012, Tuesday, 23:43:49) »
Значи ги имам сите лед диоди поврзано како што треба според шемата и сега кога ја гледаш шемата првата и втората лед диода од лево кон десно ми светат, а последната не свети! првата ми е црвена втората сина а третата бела, епа таа белата не свети. Ја сменив белата и ставив исто бела и пак нејќе да свети. Сеа тие првите две (црвената и сината) светат, но не светат со цела сила но кога ќе го свртам потенциометарот на едната од тие две едната свети јако а другата ич не свети.. Се надевам ме разбра и ќе ми помогнеш ти или некој друг.

Споено мислење: 03.04.2012, Tuesday, 23:43:49
И заборавив да кажам дека и микрофонот не ми работи т.е. не ми трепкаат лед диодите како што треба па бидејќи незнаев како се поврзува микрофонот не пишува на него + - па го залемив од едната страна па од другата страна и не работеше
Нема да запрам додека не се откажам


Што е разликата помеѓу оптимист и песимист? На прашањето - Дали има полошо од ова? Песимистот одговара Нема, а оптимистот одговара Има Има.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
минусот на микрофонот е споен со куќиштето, со металниот оклоп, сругото ноџе е плус :)

 лед диодите се уклучуваат во зависност од фреквенцијата, потребен ти е на влез да имаш некој извор кој дава променлива фреквенција, вклучи го на местото на микрофонот, со ова ќе симулираш сигнал од микрофон или што било, па полека со вртење на тримерите и со промена на фреквенцијата на влез ќе видиш која диода кога уклучува и на која фреквенција, во зависност дали сакаш повисока или пониска фреквенција ќе ги промениш кондензаторирите кај лед диодите, за да испиташ дали работаат сите диоди и како работаат краткоспој ги кондензаторите C2, C4 и C5, на местото од микрофонот пушти некој напон помал од 5V (негде до кај 3V нека е максимално) и со вртење на потенциометрите види што се случува, би требало во зависност од положбата на потенциометарот да се менува и јачината на светење или да вклучува и исклучува диодата ..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Branish

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
  • Gender: Male
  • Македонец до СМРТ!
Окк.. Фалаа....  Утре кога ќе се вратам од школо ќе седнам да видам дали ќе го опраам па ќе пишам тука!  ;D
Нема да запрам додека не се откажам


Што е разликата помеѓу оптимист и песимист? На прашањето - Дали има полошо од ова? Песимистот одговара Нема, а оптимистот одговара Има Има.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А зошто не пиша во темата каде што е post-ирана шемата?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Branish

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
  • Gender: Male
  • Македонец до СМРТ!
Па.. Незнам. Извинете ако згрешив.
Но, сега да ви кажам што направив:
Кондензаторот C4 го заменив со кондензатор од 47u/10V, а кондензаторот C5 со друг кондезатор од 47u/6.3V.  Го пруклучив уредот на акумулаторче од 12V и светеа едно време LED1 и LED2 и појако од порано,  но по некое време, кога пуштив музика на звучници од PC сијаличките веќе не светеа, Сеа незнам дали е поради музиката или друго ама ги пробував лед диодите посебно и тие се рикнати више треба нови да купам. Иначе таа LED3 откако го направив уредот не светна ниту еднаш
Нема да запрам додека не се откажам


Што е разликата помеѓу оптимист и песимист? На прашањето - Дали има полошо од ова? Песимистот одговара Нема, а оптимистот одговара Има Има.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Лајт шоу со 3 лед диоди
« Reply #13 on 04.04.2012, Wednesday, 18:36:23 »
Најверојатно имаш грешка во шемата. Провери да не ти е врзана дирекно на +, па одма да не изгорила, штом воопшто не светнала, ИЛИ тримерот ти е до крај наместен и не свети диодата. Види тримерот како ти е наместен  ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Лајт шоу со 3 лед диоди
« Reply #14 on 04.04.2012, Wednesday, 20:29:47 »
Темите се споени.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."