Author Topic: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?  (Read 23784 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #75 on 04.08.2013, Sunday, 20:16:20 (Edited 04.08.2013, Sunday, 20:22:26) »
Предалеку ја затеравте работата, спуштете ја топката малце за да не ја заклучуваме и оваа тема...
Секој си кажа што мисли, очигледно е дека имате дијаметрално спротивни ставови и нема да отстапите од нив, и колку и да се натегате и убедувате „кој е у право, а кој е у криво“ секој ќе си остане на своето мислење.
Затоа во темата воведувам гласање преку кое што секој ќе може да си го каже своето гледиште на работите, без расправање...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
маки друже она цитатот не беше од соундстејг туку од некое лице, што се жали во врска со мерењата. и да точно постирам работи што ке ги најдам на интернет бидејки, инаку вакви работи не се наогаат, патем ги прочитав, и не не сум хејтер, не се замарам со тебе или со било кого, кој што сака нека прави јас сум повеке она "i don't give a fuck". и не немам проблеми со логиката, но во секој случај фала, што помисли дека имам проблеми со логиката и со главата. маки еден ден сите ке пропаднеме во дупка од која никогаш нема да излеземе, сите живееме на земјата повеке под земјата, али доста со офф топик јас ке гласам и повеке не пишувам на оваа тема. Толку од мене позззз......
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #77 on 05.08.2013, Monday, 00:53:04 (Edited 05.08.2013, Monday, 01:04:44) »
Предалеку ја затеравте работата, спуштете ја топката малце за да не ја заклучуваме и оваа тема...

Се слагам,ја претерав,премногу се изнервирав без потреба..
Metallica,јавно ти се извинувам,бев убеден дека ти стварно не читаш чак и она што го постираш,али после ова последново твое
маки друже она цитатот не беше од соундстејг туку од некое лице, што се жали во врска со мерењата.

сфатив дека не е могуче дека не си го прочитал и сфатил ова претходно што сум го напишал
англичанецот од форумот ги видел мерењата од часописот Soundstage и се запрепастил колку се тие полоши од вредностите што ги дава Magico произведувачот на звучник што кошта 18000 долари.И што тука не тие јасно?Човекот му верува на часописот Soundstage и му се чуди на  произведувачот Magico зашто лажат за нивниот звучник.

и си мислам како може да пишеш такво нешто,кога на македонски сум напишал дека цитатот е од човек од форумот кој ги видел мерењата од Soundstage и се жали на неморалот на фабриката Magico,кога ми светна дека ти,batka и GigaWatt уствари сте се здружиле да ме зезате и намерно да ме нервирате со ствари за кои и сами знаете дека се погрешни,нелогични и контрадикторни.ОК момци,успеавте у зезањето,а јас наседнав..  :)

Уште еднаш извинување до MetallicA,најискрено!

Споено мислење: [time]05 Август 2013, 00:00:31[/time]
Затоа во темата воведувам гласање преку кое што секој ќе може да си го каже своето гледиште на работите, без расправање...

Може гласање,али прашањето требаше да гласи „Дали им верувате на мерните тестови од часописите“,за тоа цело време збориме,иако у насловот на темата не го ставив зборот „мерења“,али затоа првото прашање у темата ми беше баш тоа.Иначе ја не им верувам превише на слушните тестови од часописите,али за мерните тестови сум убеден дека се исправни.Нема потреба да ги лажираат.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #78 on 05.08.2013, Monday, 07:43:37 (Edited 05.08.2013, Monday, 07:52:48) »
Се слагам,ја претерав,премногу се изнервирав без потреба..

Јасно ми е зошто се нервираш ;D. Не можеш да не убедиш во тоа што ги го мислиш ;D. Прифати дека секој си има свое мислење. А колкава е веројатноста мислењето на останатите луѓе да се поклопува со твоето, тоа е веќе сосема друго прашање ;).

и си мислам како може да пишеш такво нешто,кога на македонски сум напишал дека цитатот е од човек од форумот кој ги видел мерењата од Soundstage и се жали на неморалот на фабриката Magico,кога ми светна дека ти,batka и GigaWatt уствари сте се здружиле да ме зезате и намерно да ме нервирате со ствари за кои и сами знаете дека се погрешни,нелогични и контрадикторни.ОК момци,успеавте у зезањето,а јас наседнав..  :)

Huh ??? ??? ???. Ти ја отвори темата. Никој не те натера. Сам си ја отвори. Што очекуваше, сите да се согласуваат со твоето мислење? Да пишуваат „да, навистина си во право, така е“. Претпоставувам дека не сакаше така да излезе работата бидејќи нема дискусија ако сите се сложуваа со твоето мислење, се ќе се сведеше на „сите се согласуваме со мислењето на Maki“ ;). Get the point ;).

Освен тоа, верувај ;D, имам попаметни работи отколку „злосторничи да се здружувам“ со други членови од форумот „против Maki“ ;D. Ме насмеа ;D ;D ;D. Јас си пишав што мислам (освен тоа, и гласав, ако сакаш ќе пишам и јавно за која опција гласав ;)), а дали се сложуваат останатите членови со мене, дали ти се сложуваш, дали Рајко, Петко или Станко, не ми е многу гајле ;D.

Иначе ја не им верувам превише на слушните тестови од часописите,али за мерните тестови сум убеден дека се исправни.Нема потреба да ги лажираат.

Ти си знаеш ;D. Јас, дур не чујам не верувам ;). Ма што сака нека има црно на бело, ма и шарено да е и конфети да летаат околу мерните резултати, буквите и графиконите нека се испечатени со 24 каратно злато на платина... дур не чујам, не верувам ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе никако не мислев да се јавувам ама овој цитат:

,кога ми светна дека ти,batka и GigaWatt уствари сте се здружиле да ме зезате и намерно да ме нервирате со ствари за кои и сами знаете дека се погрешни,нелогични и контрадикторни.ОК момци,успеавте у зезањето,а јас наседнав..

толку ме изнасмеа,верувајте,што морам точка да ставам ,капак на темава.МАКИ,да ние формиравме Тајна Форумска Организација (ТФО) за да те зезаме  и очигледно е дека со таква логика со која настапуваш добро е што дел од суштината ја свати.Ама ,само дел- оној другиот дел  составен од * ствари за кои и сами знаете дека се погрешни,нелогични и контрадикторни.* очигледно немаш капацитет да го сватиш,за жал.Те оставам така *светнат*,бидејќи ти*светнало*ама покасно и те молам само кога јас лично давам некое мислење да не ми се мешаш во мислењето,туку да си дадеш свое мислење - и толку! Иначе ТФО пак ке проработи. 8)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #80 on 05.08.2013, Monday, 11:05:08 (Edited 05.08.2013, Monday, 11:35:55) »
Ти ја отвори темата. Никој не те натера. Сам си ја отвори. Што очекуваше, сите да се согласуваат со твоето мислење?

Не очекував сите да се сложат,али очекував некој од оние кои не се слагаат да даде барем еден доказ дека некое мерење од некој часопис е лажирано.Таков доказ никој не даде,едини „докази“ кои ги прочитав беа у стилу „луѓето у принцип се покварени и лесно се купуват,гледаш дека кола купена у Бугарија е крш,а Американците прислушкувале и негирале цело време али ипак Сноуден го открил тоа.“
Јас очекував доказ нешто као ова: „Мерењата за појачалото Amplifier Turbo 1 у часописот Stereophile се лажирани затоа што видов мерен тест за истото појачало у часописот HIFI World и таму измериле многу помала снага на појачалото и многу повише изобличења“ или „Мерењата за појачалото Amplifier Turbo 1 у часописот Stereophile се лажирани затоа што јас сам го измерив и најдов многу помала снага на појачалото и многу повише изобличења“.Значи едини доказ е ако се најде пример за две различни мерења за еден исти уред.Све друго не е доказ,него е религиозна верба у догмата дека сите часописи лажат.

А ова од batka е скроз погрешно:
а ти каков доказ ни нудиш????? Она што е напишано во некое списание? Или ти си имаш цел рид опрема и си ги проверуваш тестовите кои одат во списанијата ???? Абе Маки,извини ама во светот нема таков човек,со таква опрема ,кому производителите му ги доверуваат своите скапи играчки да им ги * мери*!
batka, не треба цел рид опрема,има бесплатни програмчиња за саунд картица на компјутер,можеш со тоа да мериш изобличења испод 0,05% и фрекфeнции до 22kHz,а скупите играчки не мора да ти ги довери производителот него можеш да ги позајмиш од другарти кој ги има,у Македонија има луѓе кои купиле бајаги скупи hi-fi системи.И не се сите уреди кои ги тестираат часописите ненормално скупи,ево тест од Stereophile за звучници кој коштаат 40 долари за еден пар,у Македонија не можеш да купиш звучници толку ефтино:
Code: [Select]
http://www.stereophile.com/content/dayton-audio-b652-loudspeakerили ево тест за појачало од 160 долари:
Code: [Select]
http://www.stereophile.com/solidpoweramps/1006sonicЕво,сега немаш изговор дека не може обичен човек да направи мерења и да ги упореди со мерењата од некој часопис!

Освен тоа, верувај ;D, имам попаметни работи отколку „злосторничи да се здружувам“ со други членови од форумот „против Maki“ ;D. Ме насмеа ;D ;D ;D.

 ???   ??? Чекај,чекај,ова досега не беше намерно зезање со мене? Значи све она што ги напишаа batka и MetallicA уствари озбилно го мислат тоа??
Се извинувам,ќе прекинам сега,ми треба време да се соземам малце од ова..

Споено мислење: [time]05 Август 2013, 10:20:49[/time]
LordZi, може ли да го преформулираш прашањето у анкетата? Ппрашањето треба да биде „Дали им верувате на мерните тестови у списанијата?“
Ја на пример не им верувам баш на слушните тестови од часописите,али сум убеден дека мерните тестови им се исправни.Сигурно има и други што мислат као мене,па анкетата со прашањето „Дали може да се верува на тестовите во списанијата“ нема баш да биде валидна,у тоа прашање се содржанни два различити теста,слушен и мерен. Како да гласа некој кој не им верува на слушните тестови,а им верува на мерењата? Ова затоа што владее мислење дека мерењата немаат везе со звукот,некои сакаат лампаши што имаат поголеми изобличења од транзисторските појачала а ипак више им се свиѓа звукот од лампашите. Затоа мислам дека прашањето за анкетата треба да се преформулира.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #81 on 05.08.2013, Monday, 13:06:36 (Edited 05.08.2013, Monday, 13:08:59) »
Сменето е прашањето, сите оние што гласале до сега имаат опција да го отстранат или променат својот глас ако сакаат...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
???   ??? Чекај,чекај,ова досега не беше намерно зезање со мене? Значи све она што ги напишаа batka и MetallicA уствари озбилно го мислат тоа??
Се извинувам,ќе прекинам сега,ми треба време да се соземам малце од ова..

Ти навистина многу сериозно си го сваќаш ова ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно многу озбилно! Маки ти реков да не редиш* бисер до бисер* ,како ова :batka, не треба цел рид опрема,има бесплатни програмчиња за саунд картица на компјутер,можеш со тоа да мериш изобличења испод 0,05% и фрекфeнции до 22kHz,а скупите играчки не мора да ти ги довери производителот него можеш да ги позајмиш од другарти кој ги има,у Македонија има луѓе кои купиле бајаги скупи hi-fi системи.И не се сите уреди кои ги тестираат часописите ненормално скупи,ево тест од Stereophile за звучници кој коштаат 40 долари за еден пар,у Македонија не можеш да купиш звучници толку ефтино:
Ако озбилно * мерење и тест* го сметаш аматерското тестирање и тоа преку саунд -картата на компјутерот ( веројатно предвиден за P1 и Win98,) ;D тоа веќе е губење време!! Ако и *озбилните* часописи така мерат  и даваат такви резултати,тогаш господ напомош! А,и друго - не знам кој има такви другари кои ке му дадат некој уред од 1000-2000 ЕУ  да го теститира!?????Тие што купуваат бааѓи скапи уреди обично љубоморно ги заклучуваат во својата * јазбина* и бираат дури кого ке пуштат да слуша музика на нив.И ти таков човек ке натераш да ти го позајми својот систем да го тестираш!! Абе очите ке ти ги извади и нема да ти даде собата да ја помирисаш.Ти во реалноста живееш или препишуваш пасуси од часописи?? Јас апелирам до Админите дека време е да ја  затвориме оваа тема!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ако озбилно * мерење и тест* го сметаш аматерското тестирање и тоа преку саунд -картата на компјутерот ( веројатно предвиден за P1 и Win98,) ;D тоа веќе е губење време!! Ако и *озбилните* часописи така мерат  и даваат такви резултати,тогаш господ напомош!

Да отвореше некогаш некој часопис,ќе видеше дека тие користат топ опрема Audio Precision, Hewlet Packard и друго.А со добра саунд картица секој може да направи озбилни мерења,пробај па ќе видиш.

А,и друго - не знам кој има такви другари кои ке му дадат некој уред од 1000-2000 ЕУ  да го теститира!?????Тие што купуваат бааѓи скапи уреди обично љубоморно ги заклучуваат во својата * јазбина* и бираат дури кого ке пуштат да слуша музика на нив.И ти таков човек ке натераш да ти го позајми својот систем да го тестираш!! Абе очите ке ти ги извади и нема да ти даде собата да ја помирисаш.


Зависи што другари имаш и какви другари си заслужил да имаш,моите другари ми ги позајмуваат нивните уреди на неколку дена да ги слушам,а некои од нив коштаат и по 3500 евра..


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батали такви мерења и занесувања со звучни карти и програми преку нив.Не станува збор само  за  мерење изобличувања и јачина на појачувачи,ами за  озбилни  мерења.Озбилни мерења преку звучна карта на РС не се прават! Јас мислев дека подобро  ги разбираш  овие работи,ама  очигледно  си само аматер  кој чита по весници статии  и фантазира за некакви тестови. И за другариве - се плашам  дека немаш никакви другари,вака како се понашаш.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #86 on 06.08.2013, Tuesday, 16:48:59 (Edited 06.08.2013, Tuesday, 17:21:15) »
Не станува збор само  за  мерење изобличувања и јачина на појачувачи,ами за  озбилни  мерења.Озбилни мерења преку звучна карта на РС не се прават! Јас мислев дека подобро  ги разбираш  овие работи,ама  очигледно  си само аматер  кој чита по весници статии  и фантазира за некакви тестови.

Баш станува збор за мерење изобличења и јачина на појачала,само за тоа зборевме досега на темава. Мерење изобличења и снага на појачала е озбилна работа.А со добри саунд картици можат да се прават секакви озбилни мерења.Јас па си мислев дека си професионалец и ги знаеш овие работи,штом јас како аматер ги знам и ги употребувам.

Споено мислење: 06.08.2013, Tuesday, 17:21:15
Гласав у анкетата со Да, тоа е оној е еден единствен глас.Да објаснам зашто така гласав.
Некои од слушните тестови у часописите можда стварно се поткупени за да пофалат нешто што не заслужува пофалба,али за мерните тестови нема логика да се поткупуваат за да лажираат добри мерења.Кај аудиофилите има уверување дека мерењата ништо не кажуваат за звукот на уредот.Према тоа,зашто некој часопис би ризикувал да го фатат у лажирање мерења,кога мерењата не им се битни на вечина аудиофили?
Ако некој часопис на слушен тест пофалил некое појачало,а друг часопис на слушен тест кажал за истото појачало дека е шкарт,тука ништо не може да докаже кој е у право и дали некој лажирал,све е тоа субјективно,независно од тоа што измериле.Али ако има две различни мерења за истиот уред у два различни часописа,онда едното мерење сигурно е лажирано.Зашто часописот да ризикува да лажира мерења?

Чак 67% анкетирани „можеби“ веруваат на мерните тестови у часописите.Не знам зашто „можеби“, кога никој од нив не даде некој доказ за лажирани мерења.
LordZi,бољи збор за анкетава е „делумно верува“ уместо „можеби верува“.

Него мене ме забрињава што 25% од анкетираните уопште не читаат и не ги интересираат часописи!!  ???  А тие 25% наводно се интересираат за електроника,пошто се на овој форум! Па после ќе се чудиме зашто Македонија е подолу од дното.

25% не читаат!!!! Па ја прв ќе кажам господ нека ни е напомош! А ја не сум ни религиозен..

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #87 on 06.08.2013, Tuesday, 17:45:06 (Edited 06.08.2013, Tuesday, 21:24:19) »
друже реков толку од мене ама после ова твојов последниов коментар, неможев да се воздржам.

Quote
Него мене ме забрињава што 25% од анкетираните уопште не читаат и не ги интересираат часописи!!  Молам?  А тие 25% наводно се интересираат за електроника,пошто се на овој форум! Па после ќе се чудиме зашто Македонија е подолу од дното.

25% не читаат!!!! Па ја прв ќе кажам господ нека ни е напомош! А ја не сум ни религиозен..

абе друже, па неможе секој што го интересира електрониката да го интересираат часописите, електроника е широк поим, и секој го интересира различна област, почитувај го мислењето на другите ако сакаш да го почитуваат твое, ако на пример речеше само им верувам на часописите и престанеше да коментираш во врска со мислењето на другите немаше да настане сето ова. а ти на секој да му одвартиш"дај докази, кој си ти, копаш си ја дупката, ке пропаднеш подибоко", ако јас речам не не мора да ме напагаш и да ми велиш дека грешам, да и ние те нападнавме, но погледни кој прв започна, и како што знаеш тоа е животински инстинкт да се браниш кога нешто те напаѓа, а нападот е најдобрата одбрана, затоа јас велам да се утраеш ти и јас и сите други, и кој за што сака нека гласа а дискусијата да ја сведеме само на мислењата на членовите, зошто не им веруваат може да објасни кој сака, но неможеш ти да ми велиш на мене на сила да ти давам докази, јас не сум КГБ. патем што те е тебе гајле дали тие 25% ги интересира електроника или не, или пак ги интересираат часописи . Македонија била на дното, па што те  тебе занима за државата остај тоа е политика, и јас така велев ама сега Ку** ме боле за државата, секогаш се има решение ама јас не сум тој кој што ке успее да го најде, мада и да го најдам не можам да го спроведам. и што сеа ако не си религиозен, што се издвојуваш ли како поединец, абе никому не му е галје, господ не е некој кој што ке ни помогне, или пак да дојде за мене или за тебе да расцепи дрвата, туку едноствано сметај го како поим чисто колку да се вели дека веруваш во нешто. инаку ке проработи ТФО(тајно форумска организација) која што ке те "зае*ава" и ке те предадеме на митрополитот да те смета за безбожник. во секој случај се извинувам за стилот на пишување и за навредите ако сметате дека ги има, му се извинувам на маки и на сите коишто сметаат дека ги навредив, не сакав ова да биде навреда туку еден вид како пример за да му објаснам на маки. ке побторам уште еднаш ако некој се смета за навреден, МУ СЕ ИЗВИНУВАМ... и до маки сакам да го кажам само ова "почитувај го мислењето на другите."
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
абе друже, па неможе секој што го интересира електрониката да го интересираат часописите, електроника е широк поим, и секој го интересира различна област

За секоја различна област од електрониката има различни часописи,а има и часописи што пишуваат за различни теми од електрониката.
Некако не ми иде у глава некој да се интересира за електроника а да не чита часописи за електроника.Исто као некој да се интересира за аутомобили и мотори а да не чита часописи за аутомобили и мотори.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #89 on 06.08.2013, Tuesday, 18:10:15 (Edited 06.08.2013, Tuesday, 18:15:48) »
Бидејќи во темата се дискутира за мерни тестови за аудио уреди, мислам дека е јасно на кои списанија се мисли - тие што се поврзани со аудио, не сите списанија за електроника. Тоа би биле на пр. списанија како стереофил, аудиофил итн. во кои се објавуваат текстови/споредби/мерења итн. од различни фабрички аудио уреди и во нив нема (или многу малку има) шеми за електронски уреди и склопови од другите области на електрониката.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio