Author Topic: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?  (Read 22817 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #30 on 14.07.2013, Sunday, 02:09:02 (Edited 14.07.2013, Sunday, 07:07:44) »
батка се виде колку можеш да се разбереш, остави го, овој бил поголем инает и од мене... ::) маки само уште ова да те прашам, зошто кога купуваш кола од бугарија, продавачот цело време ти вели купи ја добра е ова она, а кога ја однесе у АМСМ ти кажат дека е крш. истото е и во аудио бизнисот, значи тие гледаат да ти го продадат уредот(ке се изразам дрско, простете за ова) а после к**о ги боле за тебе, ти ако сакаш и глава кр*и, нив тоа не ги интерсира.истотака доколку и јас би ти го продавал тој засилувач и јас би го фалел, а потоа галје ме за тебе, мене ме интересира да ги добијам парите....
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
ти ја отвори оваа тема дали може да им се верува и ти тврдиш дека може, па дај линк од некое списание и актуелните мерења т.е. дај ни аргументи и факти а не празни зборови.

Погледај го мојот прв пост у оваа тема што ја отворив, таму ништо не тврдам,само прашувам дали може да се верува на часописите,особито на мерењата.
Јас дадов линк со мерења од часопис:
Code: [Select]
http://www.stereophile.com/content/sonic-frontiers-power-2-power-amplifier-measurementsи не можам да најдам друкчии мерења од тие у часописот,према тоа смеам да претпоставам дека мерењата не се „фризирани“.Можда можам да најдам десет исти такви мерења од десет други часописи,ти пак ќе можеш да кажеш дека сите тие десет часописи се „купени“.Али ти тврдиш дека мерењата се фризирани,према тоа ти си тој што треба да даде аргументи и факти дека мерењата се фризирани,доволно е да најдеш само еден часопис со другачии мерења.Си видел ти друкчии мерења за истото тоа појачало?Сигурен сум дека не,не можеш да најдеш ни еден друкчии пример.Према тоа,не си у право.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
добро ајде, не сум во право, ете ти си во право радувај се.....
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе Металика- одсекогаш било така! Еве пример- во бивша Југославија имаше два-три часописи за хај -фај и сега испадна фамозмата HSR140! Сите во суперлативи за неа,мерења,глупости.Потоа испадна еден словеначки часопис и таму започнаа да го кудат ХСР-от и да го фалат нивното Горење ( имаше некој систем направен).И нас ни беше чудно,ама после видовме дека тоа нарочито некоја фирма го правела за да ја зајакне својата продажба,Значи,тогаш си купив ХСР макар што Словенците фрлаа дрва и камења по него.Мене ми се бендиса.Е ,ова е само еден пример,го има тоа секаде,нормално секој се бори за пазар и игра поштено или непоштено.ама нашиов член веке ни тоа не го интересира.Битно му е да докаже ( ама како ли ке докаже,само тој знае???) дека - батка не е во право!!!!!! Тажно и жално,што би рекле * од ридот не ја гледа планината*

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #34 on 14.07.2013, Sunday, 02:21:47 (Edited 14.07.2013, Sunday, 02:24:40) »
И кого го нарекуваш чесен часопис!?? По кои критериуми?Твоите???

Еден од критериумите за чесен часопис е мерење без лажирање и фризирање,барем тоа лесно се проверува.
Ти се изјасни дека не постои часопис со чесни мерења (и не даде доказ за тоа),ја мислам дека ипак има такви.
Остатокот од постот ти е чист оф топик.

Споено мислење: 14.07.2013, Sunday, 02:24:40
добро ајде, не сум во право, ете ти си во право радувај се.....

Нема за што да се радувам,ти пак не даде пример за различни мерења..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
На што проверуваш бе-  на баење со гравчиња???? И пак по свое,читај бе батка убаво ти кажав,не биди ќорав:читај ги постовите!
Е,мој Металика стварно е така - магаре на мост! Ни напред ни назад! Уште ке не убеди дека е во право.Жално  е тоа,ама за да ја затвориме темава најдобро е веке да не пишуваме.Барем до Нова година,за да верува дека и Дедо Мраз постои.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
АЕве пример- во бивша Југославија имаше два-три часописи за хај -фај и сега испадна фамозмата HSR140! Сите во суперлативи за неа,мерења,глупости.Потоа испадна еден словеначки часопис и таму започнаа да го кудат ХСР-от и да го фалат нивното Горење ( имаше некој систем направен).И нас ни беше чудно,ама после видовме дека тоа нарочито некоја фирма го правела за да ја зајакне својата продажба

Ова HSR140 мислиш на ресиверот или на звучниците?
Не сум видел некој стар часопис со мерења за HSR140.Дали мерењата у тој словеначки часопис се разликувале од мерењата у другите часописи?

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
batka остави го, најарно ќе е јас и ти да одиме да си легнуваме, а маки нека си мисли дека дедо мраз постои.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Останувам моментално без текст! Макеедонче!!!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #39 on 14.07.2013, Sunday, 02:36:08 (Edited 14.07.2013, Sunday, 02:40:21) »
На што проверуваш бе-  на баење со гравчиња????

Проверување со споредба со мерења што ги направил некој друг часопис.Ако се разликуваат,онда некој е „купен“.Имаш таков пример? Немаш,немаш..

најдобро е веке да не пишуваме.Барем до Нова година,за да верува дека и Дедо Мраз постои.

Ова ти е духовито,признавам.  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дедо Мраз (не)постои! Среќна Нова година.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
batka остави го, најарно ќе е јас и ти да одиме да си легнуваме, а маки нека си мисли дека дедо мраз постои.

Пред да си легнеш,дај еден единствен пример за различни мерења..да можеш мирно да спиеш.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
maki во моментов после коментарот на батка дека дедо мраз не постои
Code: [Select]
http://cdn.memegenerator.net/instances/400x/30803059.jpg
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #43 on 14.07.2013, Sunday, 02:45:45 (Edited 14.07.2013, Sunday, 02:48:21) »
Дури и примерот Маки ти се загуби! Жалам ,ама морав да ти кажам дека Дедо Мраз не постои! :-

Споено мислење: 14.07.2013, Sunday, 02:48:21
Металика,овој Маки си отиде!!! Е,да не отиде да го бара Дедо Мраз?? Ај на спиење да не се врати пак вечерва! ;)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
така ќе е најдобро за сите..  ;)
Kure je kupio novog BMW-a