Author Topic: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?  (Read 22809 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако им пречат дискусиите и на останатите членови, нека се изјаснат во темава, ќе ја заклучам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
не да е прекорачено.... забегано по малку  ;D ;D
докторат ќе се напише  :), теоријата на релативноста е ништо спрема оваа наша теорија  ;D ;D :D

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Nemojte zameriti, ali po meni ova tema je odavno postala smesna... ne vidim cemu sluzi niti kuda vodi!?

Води према запрепастувачката вистина дека 35% од оние кои наводно ги интрересира електроника уопште не читаат часописи!! Doca, дали мислиш дека тоа е нормално?
Можда тие „електроничари“ не ги интересира аудио техника (али онда зашто уопште би гласале у анкета наменета за аудио?), али ипак да не прочитаат понекогаш некој часопис од таа област,стварно ми е несфатливо.А сигурен сум дека у тие 35% има и некој кој наводно се интересира за аудио електроника.Не може да се интересираш за нешто,ако не читаш! Ево ја понекогаш го читам хрватскиот BUG иако нешто посебно не ме интересираат компјутери и информатика.Ја со право можам да кажам дека ме интересира електроника,повремено читам часописи од секоја област на електрониката,а со кој образ можат тие други 35% да кажат дека ги интересира електроника??

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Зошто те чуди, во случајот не станува збор за „класични“ списанија за електроника како електор, ЕПЕ и др., туку за специјализирани аудио списанија, од типот на аудиофил, стереофил итн. во кој има рецензии, сликички, мерења и сл. од готови фабрички уреди, а има многу малку или воопшто нема електронски шеми, проекти и сл. , тој што на пр. сака сам да си направи засилувач или др. аудио уред нема да најде многу нешто интересно таму...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
јас велам администрацијата да ја затвори темава, за да се спречат понатамошни препукувања и навред и од страна на членовите. се виде колку може да се докаже дека не е се розово, и дека дедо мраз не постои. :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #140 on 11.08.2013, Sunday, 15:28:26 (Edited 11.08.2013, Sunday, 16:09:37) »
Запрепастен сум и од „логиката“ на оние 60% што гласаа дека делимично (можеби) им веруваат на мерните тестови у часописите.Никој од нив не даде ни еден доказ за различни мерења,за да има основа да ја оправда својата делимична недоверба у мерните тестови.Ја таков основ досега не сум нашол. Не можам 100% да сум убеден дека сите мерни тестови се исправни,али немам основа да сумњам! Према тоа, гласав со „Да“ дека им верувам на мерните тестови (оној додаток „безусловно“ е малце претерано за мој укус,али јас не ја креирав анкетата.Не ни побарав анкета.)

Не дај боже некој од тие 60% да е судија,на сите сумњиви одма ќе им пресуди со егзекуција,без докази и без основ! Ма каква презумпција на невиност,ма какви докази што ќе ја докажат сумњата,нема што тука да се докажува за сумњивиот дека е виновен,има сумњивиот сам да си докажува дека е невин! Ето така личеа сите досегашни постови.. Затоа напишав дека сите тие се „религиозни“,веруваат у нешто без основ и без доказ. Нивно право,јас ја поштувам секоја религија,иако не сум религиозен.Знам дека на религиозен човек не вреди да му се објаснува нешто спротивно на неговата религија,ама не знаев дека на форумов има толку многу „религиозни“..
А и за тие 60% нешто не ми се верува дека читаат часописи.Ако читаа,ќе најдеа основ за своите сумњи. Или према GigaWatt „Кога, тогаш,некој на форумите сигурно ќе провали такво лажирање“.Али проблемот е што досега никој досега не провалил такво нешто,ни на форум ни нигде.Останува све само недокажана сумња.
У ствари,апсолутно сум сигурен дека тие 60% уопште не читаат часописи,тие само си гласале дека на мерните тестови у часописите нешто не им веруваат,чисто онака.Да го читаа Stereophile,ќе најдеа  таму примери на нивни мерни тестови,каде тестирале звучници од 5000 долари со фабричка грешка (променета фаза на басот) или уреди наменети за други земји а по грешка завршиле у USA и на тестот у Stereophile каде на мерења се покажале катастрофа (однадвор исти уред и исти модел, а унутра сасвим десето),али све тоа е педатно напишано у часописот заедно со сериски броеви на уредите,плус објавени писмени извинувања од фабриките што погрешиле,па после поново тестирање со нови слушни и мерни тестови..Batka, ето ти примери за уреди исто како оној твојот „лаптоп Acer купен кај нас и истиот купен у USA“, али ти пошто не читаш часописи не знаеш дека у секој нормален часопис вакво нешто не кријат,нема потреба.
Сасвим друга ствар е слушен тест,ево у Stereophile еден страшно скуп звучник го испофалија на тест,а едина замерка пишуваше „само нешто малце нагласени високи,кои уопште не пречат“,а тие истите звучници ги слушав у продавница у Бостон заедно со братучедми,па и двајцата се сложивме дека високите толку се прегласни што ни отпаднаа уши! Али затоа на мерниот тест у Sterophile на мерењата си се гледаат прегласни високи,па сега кој знае да чита измерени дијаграми ќе сфати све.. Ево затоа имам основ да не им верувам превише на слушните тестови од часописите,али затоа немам основ да не им верувам на мерните тестови. Све друго е „религија“.

Споено мислење: [time]11 Август 2013, 14:31:20[/time]
Зошто те чуди, во случајот не станува збор за „класични“ списанија за електроника како електор, ЕПЕ и др., туку за специјализирани аудио списанија, од типот на аудиофил, стереофил итн. во кој има рецензии, сликички, мерења и сл. од готови фабрички уреди, а има многу малку или воопшто нема електронски шеми, проекти и сл. , тој што на пр. сака сам да си направи засилувач или др. аудио уред нема да најде многу нешто интересно таму...

Ме чуди,пример има часопис HIFI World каде објавуваат и разни проекти за појачала, звучници..
Па и да нема шеми и проекти,ваљда електрониката не се состои само од шеми и проекти,осим шеми и проекти ваљда има и нешто друго интересно у електрониката ?  ??? Божеее..  ::)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Ако им пречат дискусиите и на останатите членови, нека се изјаснат во темава, ќе ја заклучам ;).

Во темава имаше прашање, и ги дознавме резултатите од анкетата. Кој како сака нека си ги толкува резултатите, а дискусијата воопшто не ми се допаѓа. Верувам дека темава ќе допринесе за лоша слика за форумов кај идните читатели. Јас сум за бришење на темата.
Жан

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #142 on 11.08.2013, Sunday, 15:48:49 (Edited 11.08.2013, Sunday, 15:52:25) »
Ако им пречат дискусиите и на останатите членови, нека се изјаснат во темава, ќе ја заклучам ;).
???
Кому пречи,нека не ја отвара темата и нека не ја чита.И мене ми пречат некои теми,па не ги читам и не ги коментирам,на некои можда им се интересни,зашто да им се мешам?

Споено мислење: 11.08.2013, Sunday, 15:52:25
Јас сум за бришење на темата.

Да не е ова малце претерано?
У оваа тема дознавме многу интересни ствари за тоа што мислат и како размислуваат членовите на форумот,штета би било тоа да се избрише.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,дознавме дека Дедо Мраз не постои и нема само розеви зајаци.Јас сум да се затвори конечно темата!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Значи, си кажавте се што имавте, се знае кој што мисли и зошто, секое натамошно пишување ќе се сведе на навреди, натегање и докажување кој е у право а кој не, затоа мислам дека треба сите инволвирани едноставно да престанат да пишуваат, бидејќи нема ништо ново што да кажат, темата нека стои, нема да се брише, но мислам дека треба да ја оставите полека да замре...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Парите го вртат светот

Шопингот го врти светот

А светот и понатаму се врти

A што, ти мислеше светот се врти околу тебе...?

Не, јас мислам дека светот треба да се врти околу мене
... кој е против нека реплицира...

Не посочувам никого, општа култура и елементарно право на субјективно мислење !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се сложувам со LordZi, јас барем, престанувам да пишувам во неа, а за другите... кој како сака. И да, мислам дека е време да ја оставиме полека да замре.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Абе дај затворетеја глупавава тема.од почеток ја следам ама несакав да се мешам!
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
И јас исто така мислам како Lux ::)