Author Topic: Преправка на USB FM модулатор за автомобил  (Read 3314 times)

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Преправка на USB FM модулатор за автомобил
« Opened on 05.02.2013, Tuesday, 15:36:09 (Edited 05.02.2013, Tuesday, 17:31:05) »
Здраво на сите,
Имам една идеја но прво сакам да прашам за ваше мислење.  ;D
Имам радио за во автомобил има некаков проблем со цд/двд но има АУХ влез е сега дали би можело на УСБ модулаторот да го најдам излезот и да го поврзам на АУХ на радиото. И дали квалитетот на музиката би бил задоволителен?
Ви благодарам, позз..  :)

Trolko

  • Guest
Одг: УСБ Модулатор
« Reply #1 on 05.02.2013, Tuesday, 17:01:45 »
Што е тоа УСБ модулатор ?

Споено мислење: 05.02.2013, Tuesday, 17:02:14
USB == Up Side Band т.е. DSB-SC / USB модулација ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сака да праша дали може да преправи USB FM модулатор за во кола да го користи директно аудио излезот од D/A конверторот за да го приклучи на Aux In од радиот, да не го фаќа на FM како што нормално се „поврзуваат“ овие USB FM предавателчиња.

Само не ми е јасно зошто би го правел ова? FM сигналот сигурно ќе го фати радиото, зошто да го преправаш? Некако, не гледам поента... освен квалитет на сигналот, кој сигурно ќе биде подобар ако го врзеш директно преку кабел, друга придобивка не гледам ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добив во дуќан МП3 плеери во вид на модулатор кој се уклучува на 12 В од упаљач,а преку 3,5 мм џек се вклучуваат во AUX влезот на радио/ЦД уредот на возилото.Има 4Gb интерна меморија,команди за пребарување,старт,стоп,пауза,можност за полнење со музика преку кабел од PC и одозгора има ЦД квалитет на репродукција.Не знам конкретно модел на памет ,цената е околу 1200 ден,а ако некој се интересира ке ставам слика и моделот.Подобра варијанта од ФМ модулатор,ако имате AUX влез на радиото.

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Значит поентата ми е усб фм модулаторот да го вградам во автомобилот, не ми е практично цело време пепелникот да е отворен за да го ставам модулаторот. Ме интересира дали квалитетот ќе биде солиден..
Ви благодарам  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значит поентата ми е усб фм модулаторот да го вградам во автомобилот, не ми е практично цело време пепелникот да е отворен за да го ставам модулаторот. Ме интересира дали квалитетот ќе биде солиден..
Ви благодарам  :)

Всушност, ти сакаш да му монтираш USB на радиото, така ;D?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Значит поентата ми е усб фм модулаторот да го вградам во автомобилот, не ми е практично цело време пепелникот да е отворен за да го ставам модулаторот. Ме интересира дали квалитетот ќе биде солиден..
Ви благодарам  :)

Всушност, ти сакаш да му монтираш USB на радиото, така ;D?

Баш така :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Преправка на USB FM модулатор за автомобил
« Reply #7 on 06.02.2013, Wednesday, 17:12:25 (Edited 07.02.2013, Thursday, 19:30:42) »
Баш така :)

Епа така кажи де ;D. Еве, batka ти даде добар предлог ;). Ако не сакаш така, можеби може да се преправи USB уредчето што веќе го имаш, под услов да има два модула, еден за декодирање на податоците (плеер) и друг за модулирање на сигналот (FM модулаторот). Ако е само еден чип (IC), најверојатно нема да може :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Јас тоа мп3 плеерче што го имам има конектор за слушалки.Ке си купиш таков кабел и ке го поврзиш на aux-от од радиото и ке имаш почист звук отколку да го факаш на фм  :D

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Еве само што го расклопив усб фм модулаторчето и внатре има два чипа:
1. KT0803L
2. 24LCO2B - ова најверојатно е некоја еепром меморија?

По се изгледа нема да може да се направи тоа што го мислев..  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, тоа второто е EEPROM. Значи чипот е all-in-one, нема да може се преправи :S.

EDIT: Сега баш симнав datashet, а каде е чипот за USB читачот? Ова коло има InR и InL, значи му се носи аналоген аудио сигнал на влезот, а тој сигнал мора од некаде да доаѓа ;). Изгледа испушташ едно коло. Најверојатно ќе може да се преправи ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Одг: Преправка на USB FM модулатор за автомобил
« Reply #11 on 07.02.2013, Thursday, 18:39:10 (Edited 07.02.2013, Thursday, 19:21:54) »
Еве слики..  ??? Не гледам ништо друго.




Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Тоа што го бараш, е онаа голема црна точка.
Но тој чип не ти треба, може да земеш сигнал од 6 и 7 пин од колото KT0803.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Преправка на USB FM модулатор за автомобил
« Reply #13 on 07.02.2013, Thursday, 19:24:31 (Edited 07.02.2013, Thursday, 19:26:53) »
Тоа што го бараш, е онаа голема црна точка.
Но тој чип не ти треба, може да земеш сигнал од 6 и 7 пин од колото KT0803.

Ако евентуално ти пречи сигналот од FM предавателот, може колото целосно да го извадиш и од местото на кое биле пин 6 и 7, да земеш сигнал за Аux ;). GND е заеднички и за двата канала ;). Ќе си ставиш и кондензатори за спрега во серија со сигналот за L и R, 1uF/50V пластични ;). Ако имаш шум/пречки/проблеми, ќе си ставиш и по еден отпорник од 100K од L и R (засебно) кон маса, но треба да стојат пред кондензаторите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Тоа што го бараш, е онаа голема црна точка.
Но тој чип не ти треба, може да земеш сигнал од 6 и 7 пин од колото KT0803.

Ако евентуално ти пречи сигналот од FM предавателот, може колото целосно да го извадиш и од местото на кое биле пин 6 и 7, да земеш сигнал за Аux ;). GND е заеднички и за двата канала ;). Ќе си ставиш и кондензатори за спрега во серија со сигналот за L и R, 1uF/50V пластични ;). Ако имаш шум/пречки/проблеми, ќе си ставиш и по еден отпорник од 100K од L и R (засебно) кон маса, но треба да стојат пред кондензаторите ;).
Маса можам да земам од пин 1,5,9,11.12,15 од било кој?