Author Topic: Kабелски дистрибутивни системи  (Read 2294 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Kабелски дистрибутивни системи
« Opened on 27.06.2017, Tuesday, 20:52:01 (Edited 27.06.2017, Tuesday, 21:02:59) »
Дечки, сакам да споделам со вас одлична статија за кабелските дистрибутивни системи или популарно наречени кабелски телевизии. Голема благодарност до авторот Миле Кокотов кој одвои време за да ја напише оваа прекрасна статија и знаењето да го сподели со нас.  Цела содржина е напишана на разбирлив јазик, лесна за памтење и дури оние кои не се упатени во овие технологии ке разберат и ке научат како функционираат кабелските телевизии.

Code: [Select]
http://www.qsl.net/z33t/kds_glavna_stanica_mkd.html
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Kабелски дистрибутивни системи
« Reply #1 on 28.06.2017, Wednesday, 03:09:56 (Edited 28.06.2017, Wednesday, 03:12:46) »
Нешто читнав... дел од овие работи важеа порано, дел сега, дел се веќе obsolete. Голем дел од програмите веќе одат како TVoIP и од страната на операторите (од каде што се примаат и препраќаат ТВ каналите) и од страната на корисниците. Околу оптичкиот backbone, тоа е сега актуелно, до пред 10-тина години, ретко кој имаше вакво нешто, особено не локалните (маалски) кабелски опратори. Праќа како знае преку коаксијален кабел со регенератори на определени растојанија (често оставени и надвор, само во метална кутија поставени на некоја бандера, лето сонце ги гори, зима снег ги вее, а тие се наменети за in door употреба ::)).

Добро објаснето, и да, лесно сватливо, ама реално, ова е „совршен случај“, т.е. како треба да изгледа (или изгледало, голем дел од таа технологија веќе не се ни користи) една кабелска телевизија. Кај нас... „држ ме мајко“ се работите. Затоа и не може никој кабелски оператор кој дистрибуира интернет преку коаксијален кабел да прати повеќе од 20/1, 2, 3Mbps, иако оние Моторолине поддржуваат до 40/10 (можеби беше и 40/15, не сум сигурен). Никој нема асален backbone за коаксијалната инфраструктура. Кабли се пуштаа на бафтана, како ќе побараат корисниците, односно како им е најлесно на екипата која монтира, сплитери на секои 10 метри (кој како си се приклучувал и исклучувал, сам си крпел, ставал, доставал, итн.), терминатори... немам видено, кога се исклучува корисник, само се цвика кабел и тоа е тоа.

И потоа, зошто сигналот е за никаде, сецка, има шум, ова она... епа ќе има кога и корисниците и операторите/екипите кои работат на терен си прават како ќе им дојде на га*от, а не како што треба, по пропис ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се слагам Гига со констатацијата дека кабелските оператори не се придржуваат кон пропишаните параметри,користат скрпена опрема, стари мрежни карти, свичеви и рутери. Во Велес започнаа со поставување подземна мрежа и прекопаа скоро се - улици,паркови,згради.Имаше бунење дека не им дозволувале луѓе да им копаат преку дворовите!?? Па тоа е нормално! И поставуваат некои самоделски сандачиња и црева за каблите кои ако се спровнат три кабли низ нив ќе се расцепат! :DКнигата е во ред ,само како се констатира има некои работи кои веќе се вон употреба.Воглавном, мислам како четиво е добра, ама ако се донесат некои законски решенија за употребата на безжични дистрибутивни системи, кабловците ќе станат минато.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Kабелски дистрибутивни системи
« Reply #3 on 28.06.2017, Wednesday, 14:58:22 (Edited 28.06.2017, Wednesday, 23:50:12) »
За задолжително користење на некоја безжична дистрибутивна мрежа, не верувам дека ќе се донесе закон бидејќи секој таков безжичен систем е подлежен на атмосверски влијанија... имам видено такви решенија, има еден интернет провајдер во Скопје кој ја има така решено мрежата (да не го спомувам бидејќи не знам дали е регистриран како интернет провајдер, а како таков работи ::)) и знам како изгледаше да имаш net од него од прва рака (скоро прва, на мој братучед му беше провајдер). А врне, нема net, а дува, нема net. Летно време, ако прегрее безжичниот уред (мислам дека користеа WiMAX, ама не сум сигурен), немаш net. Практично, 70% од времето немаш net, а плаќаш како да имаш барем 95% од времето (целосна сума).

Освен ако немаш неколку backup системи, од backbone, па се до end user уреди, вакви безжични системи нема никогаш да фатат замав. Прво, поради реално големата можност за целосно губење на конекција, а второ, дури и да не падне конекцијата поради атмосверски влијанија, поради намалување на bandwidth (не е дека немаш net, ама споро иде ;)). Прво, нема да прифатат фанатиците на HD и Ultra HD. Иако 80% (ако не и повеќе) од корисниците не знаат разлика меѓу HD Ready, True HD и Ultra HD (гарантирам дека над 95% од нив нема направат разлика меѓу 720p сигнал и 1080p ::)), сепак тоа "Ultra" е доволно за ги намами на определена понуда од некој телекомуникациски оператор ;) (телевизија/интернет/телефонија), и замисли се ова да се одвива безжично ;D. One сеуште има проблеми со DVB-T на MPEG-4 SD (:o), а камо ли се тоа да се пренесува како Ultra HD ::). Ако успее уредот да се синхронизира со мрежата за да прикаже 1 frame во минута при лоши временски услови, ќе биде супер ;D ;D ;D.

За бежични технологии со all inclusive пакети, треба уште леб да се јаде ;). Не зборувам за кај нас, на светско ниво ;). Идејата како идеја е добра, ама, далеку од масовна практична реализација. Прв проблем што треба да се реши е band shifting. На хартија е многу просто, ама во пракса... малку потешко дека ќе успеат во нареднива деценија да го решат тој проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Видете, во статијата е наведено како се се почнало со кабелските системи од историјата па навака, значи од почеток како почнала да се развива кабелската технологија низ светот, па доаѓа и до современите методи на пренос како што е оптички кабли и сл. опрема. Иначе колку за информација Близу и Телекабел барем во Скопје се хибридни мрежи, делумно користат оптика а делумно бакар за пренос на ТВ, радио, интернет и телефон.


ако се донесат некои законски решенија за употребата на безжични дистрибутивни системи, кабловците ќе станат минато.

Мислиш на пренос на ТВ сигнали преку DVB-T од типот плати па гледај ? Или сосем друга технологија
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не мислам на задолжително користење на безжична дистрибутивна мрежа, туку за мрежа развиена за безжично емитување на ТВ канали кои сега ги дистрибуираат кабелските оператори преку жичените или оптички мрежи. Технологии има, имаме оператори на базжична телефонија, кои брзо и лесно можат да преминат и на емисија на некој формат на дигитална ТВ. Дали ке биде  DVB-T или нешто сосема друго , ке видиме многу брзу.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Во иднина може нема да има кабелски телевизии, нема да има мобилни GSM телефонски оператори, ке има само интернет провајдери кои ке нудат во најголем дел бежичен интернет. Дали тоа ке биде 5G или некој друг времето ке покаже.

Нека простат останатите што малку ке скршнам од темата. Кога сме веке кај телевизијата, еден познат новинар од Сител на својот ФБ профил имаше објавено коментар дека за 3 години најголем дел од телевизиите ке ги снајде истото што ги снајде весниците. Порано сите читаа весниви, во последно време никој. Порано сите гледаа телевизија, сега гледаноста опаѓа, има многу луѓе кои се информираат од WEB страни на интернет. Ако ме прашате мене што со телевизијата? Моето мислење е дека телевизијата ке ја снема во овој формат каква што ја имаме денес и во изминатите години. Нема да гледаме што они ке ни пуштат во тој момент. Највероватно телевизијата би била нешто како web портал на кој ке има можност да си одбереш сериски или игран филм, вести, па дури и сам да си бираш кои прилози да ги гледаш, сам ке си избереш дали сакаш да гледаш квиз, некој документарец или музика. Секако би имало и опција автоматски плеј :) односно да гледаш според одредена плеј листа. Преносот на сигналот би бил двонасочен и ке се работи за стриминг. Нај вероватно ке биде базирано на денешниот интернет.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Kабелски дистрибутивни системи
« Reply #7 on 28.06.2017, Wednesday, 23:52:26 (Edited 29.06.2017, Thursday, 00:03:13) »
Иначе колку за информација Близу и Телекабел барем во Скопје се хибридни мрежи, делумно користат оптика а делумно бакар за пренос на ТВ, радио, интернет и телефон.

Тоа е последниве 5 години. До пред 5 години, освен коаксијален кабел, друго и не користеа... освен оптиката до TeleSmart. Blizoo имаше и порано оптички backbone и директни линии до корисниците (и ова не беа директни линии, практично имаше оптичка линија до некоја зграда и ако решат да се приклучат доволен број на корисници од зградата и/или од некоја соседна куќа/зграда, ја пушташе во работа и монтираа оптички switch), но само на определени локации во Скопје (Карпош колку што знам и делови од Аеродром). Се друго беше кабел. А и тоа не е решение. Како корисник, до тебе стига ethernet кабел од switch, приватност немаш никаква бидејќи switch-овите најчесто не ги конфигурираа како што треба и можеш да снифаш што сакаш и кого сакаш од мрежата на switch-от... до оптиката. Од оптиката натаму, кон провајдерот, веќе не, ама сметај, доволно е да е 24 портен switch-от. Ако сите порти се искористени, тоа се барем 24 корисници (најчесто многу повеќе бидејќи секој дома има барем 2 или 3 уреди кои се врзуваат за net) од кои може да дознаеш што сакаш кога сакаш. А и ти сам си незаштитен. Треба да се криеш зад firewall на рутерот. Некој можеби знае да ги конфигурира како што треба, ама повеќето корисници го користат plug-n-play методот и ако работи се, терај, нема проблем ::). Не дека овие работи не може се прават и преку коаксијалните модеми, може, ама покомплицирано е, што автоматски го деморализира потенцијалниот напаѓач.

И бакар одамна веќе не се користи. Пробај да лемиш коаксијален кабел од новиве што ги монтираат. Порано барем средниот вод им беше бакарен. Сега и тој и ширмот се од алуминиум. Ако имаш среќа, можеби ќе има бакарна глазура ширмот ::). Да можеа ќе користеа и пластика, ама за жал, не е проводна ;D.

Технологии има, имаме оператори на базжична телефонија, кои брзо и лесно можат да преминат и на емисија на некој формат на дигитална ТВ. Дали ке биде  DVB-T или нешто сосема друго , ке видиме многу брзу.

Ако мислиш на 4G, да, тоа е веќе некоја навистина добра алтернатива. Ако мислиш на технологии базирани на WiMAX, веќе пишав, тоа е далеку од реалност. Имаш шанси да биде, ама кој знае кога.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."