Author Topic: Интересен степ мотор контролер  (Read 2536 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Интересен степ мотор контролер
« Opened on 20.11.2010, Saturday, 19:17:38 »
Еве една интересна шема што може да им помогне на оние кои сакаат да пробаат да направат некое поедноставно роботче  ;D Интересен е принципот  на работа,односно деловите кои се употребени во него.Почетници,пробајте и заразете се!

Jove

  • Guest
имаш ппк за ова и ако имаш стави затоа што треба дами дадат штампач еден па ке видиме дали ке го дадат комшиите  :o

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Немам Јове изглед на плочка,ама не е тешко да ја направиш.

Jove

  • Guest
да ја цртам во програма а незнам јас да ги користам најдобро работам на уни плочки најмногу  :-\ :-\ и ова не е тешко на уни плочка да се направи

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Многу корисна ствар за проверка на исправноста на степ моторчиња, но јас ова не би го нарекол контролер ниту пак драјвер затоа што самостојно го *тера* моторчето без присуство на некој интелигентен уред да го управува/контролира :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Многу корисна ствар за проверка на исправноста на степ моторчиња, но јас ова не би го нарекол контролер ниту пак драјвер затоа што самостојно го *тера* моторчето без присуство на некој интелигентен уред да го управува/контролира :)

ова како што кажа да, може да се користи за проверка на моторче некое, незнам кој би го користел за некој посложен уред како ЦНЦ машина..ова да го ставиш негде кај што ти треба постојано вртење на степ моторчето...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова може да се искористи за команда напред/назад со тоа што управувањето може да биде со два идентични мотори за кои може да се направи и мала командна табла .Воглавном за почетници,ама може и поозбилна намена да се најде.