Author Topic: Трансформатор за појчало!  (Read 2130 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како да го измерам сега од скицата незнам кој е тој дел кај трансформаторот ?

Ај сликај го трафото од неколку агли, ќе ти кажеме кој дел од трафото е тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
И дали има шема за TDA2050 за отприлика 100-150 W појачало!
Што си запнал за 100W појачало,проблемот ти е у малата снага на трафото што го имаш, со него нема шанси да направиш појачало од 100W,нема тоа везе што шема за појачало ќе користиш. TDA2050 дава највише 35W на 4 ома или ако е у бриџ онда 70W на 8 ома.
На видеото на кутијата одпозади пишува колку вати или ампери максимална потрошња има, од тоа може да се види снагата на трафото.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Дени од Македонија,  :D за да се воведеш во работава кажи кое оделение си за да знаеме од каде да почнеме со совети, од видео трансформатор за снажно појачало не бидува!, мислам дека се докај 35-40 вати. и почни со некое 10 ватно па понатакај дотерај докај 100  ;D
со среќа

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Дени од Македонија,  :D за да се воведеш во работава кажи кое оделение си за да знаеме од каде да почнеме со совети, од видео трансформатор за снажно појачало не бидува!, мислам дека се докај 35-40 вати. и почни со некое 10 ватно па понатакај дотерај докај 100  ;D
со среќа
Па вака 3-та година сум средно и веќе имам правено  мали појачалца па сега сакам нешто појако иначе имам го направено појачалото со TDA 8560Q! И со ова трафо сакам да го направам 100 W појачало со TDA 7294 моно верзија!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Прво види колку W-но ти е трафото,измери го,па после ќе бараме шема за појачало да направиш со тоа трафо...Пиши димензии на внатрешниот дел од јадрото:

If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дени од Македонија,  :D за да се воведеш во работава кажи кое оделение си за да знаеме од каде да почнеме со совети, од видео трансформатор за снажно појачало не бидува!, мислам дека се докај 35-40 вати. и почни со некое 10 ватно па понатакај дотерај докај 100  ;D
со среќа
Па вака 3-та година сум средно и веќе имам правено  мали појачалца па сега сакам нешто појако иначе имам го направено појачалото со TDA 8560Q! И со ова трафо сакам да го направам 100 W појачало со TDA 7294 моно верзија!
За 100W појачувач купи си трафо 150VA и не се траќај со трансформатори од видеа.Постојано тоа го повторуваме: за да работи добро еден појачувач треба да има резерва на сила токму во напојувањето,односно тоа да биде малку предимензионирано ,за да може појачувачот да работи како треба. Прочитај малку од архивата на Форумов има што да научиш.

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Трансформатор за појчало!
« Reply #21 on 01.11.2011, Tuesday, 12:03:59 (Edited 01.11.2011, Tuesday, 12:10:48) »
Дени од Македонија,  :D за да се воведеш во работава кажи кое оделение си за да знаеме од каде да почнеме со совети, од видео трансформатор за снажно појачало не бидува!, мислам дека се докај 35-40 вати. и почни со некое 10 ватно па понатакај дотерај докај 100  ;D
со среќа
Па вака 3-та година сум средно и веќе имам правено  мали појачалца па сега сакам нешто појако иначе имам го направено појачалото со TDA 8560Q! И со ова трафо сакам да го направам 100 W појачало со TDA 7294 моно верзија!
За 100W појачувач купи си трафо 150VA и не се траќај со трансформатори од видеа.Постојано тоа го повторуваме: за да работи добро еден појачувач треба да има резерва на сила токму во напојувањето,односно тоа да биде малку предимензионирано ,за да може појачувачот да работи како треба. Прочитај малку од архивата на Форумов има што да научиш.
Ок колку ке ме кошта таков трансформатор??

Споено мислење: 01.11.2011, Tuesday, 12:10:48
И како да го измерам тој дел од трафото кога е намотан дали треба да го одмотувам??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И како да го измерам тој дел од трафото кога е намотан дали треба да го одмотувам??

Не, тоа што е обележано како „висина“ на сликата на Malecko се мери од надвор (се гледа, без разлика дали е мерено на тоа место или на надворешните лимови, иста е таа димензија), а за димензијата „ширина“, на местото каде што почнува касетатат за лимовите на горниот или долниот дел, скоро секогаш има малку простор останато и скоро секогаш можеш да видиш која е димензијата на таа секција.

Ок колку ке ме кошта таков трансформатор??

Околу 1500 до 2000 денари на ново. Имаш и на старо, разгледај ја секцијата за „Продавам/Купувам“, баш периодов еден од нашите членови на форумот врши распродажба на голем број на трансформатори, а има и други членови кои продаваат.

Напомена: Трансформатор од 150VA (W, иако најисправно е VA а не W) ќе ти биде доволен за еден канал од засилувачот, за стерео верзија ќе ти треба дупло од тоа, односно околу 300VA трафо ќе ти треба за 2X100W RMS засилувач ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Трансформатор за појчало!
« Reply #23 on 02.11.2011, Wednesday, 22:48:04 »
И како да го измерам тој дел од трафото кога е намотан дали треба да го одмотувам??

Не, тоа што е обележано како „висина“ на сликата на Malecko се мери од надвор (се гледа, без разлика дали е мерено на тоа место или на надворешните лимови, иста е таа димензија), а за димензијата „ширина“, на местото каде што почнува касетатат за лимовите на горниот или долниот дел, скоро секогаш има малку простор останато и скоро секогаш можеш да видиш која е димензијата на таа секција.

Ок колку ке ме кошта таков трансформатор??

Околу 1500 до 2000 денари на ново. Имаш и на старо, разгледај ја секцијата за „Продавам/Купувам“, баш периодов еден од нашите членови на форумот врши распродажба на голем број на трансформатори, а има и други членови кои продаваат.

Напомена: Трансформатор од 150VA (W, иако најисправно е VA а не W) ќе ти биде доволен за еден канал од засилувачот, за стерео верзија ќе ти треба дупло од тоа, односно околу 300VA трафо ќе ти треба за 2X100W RMS засилувач ;).
Да но бидејки сега за сега имам само еден звучник и едно потенцијално трафо сакам да направам моно верзија па кога ќе се опарам ќе направам уште една плочка ке си купам друг звучник и трафо и ќе "Тресам џамовите дома "

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Трансформатор за појчало!
« Reply #24 on 02.11.2011, Wednesday, 22:48:14 »
Значи 5х4 = 20 квадратни сантиметри пресек.Еве ти сега прорачун па рачунај примар и секундар.

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Трансформатор за појчало!
« Reply #25 on 02.11.2011, Wednesday, 22:54:12 »
Значи 5х4 = 20 квадратни сантиметри пресек.Еве ти сега прорачун па рачунај примар и секундар.
Уф ова цела збрка ништо не сваќам!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Трансформатор за појчало!
« Reply #26 on 02.11.2011, Wednesday, 22:55:26 »
БАтка изледа си бегал од некои часови! Рече трета година си или сум грешка?????

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Трансформатор за појчало!
« Reply #27 on 02.11.2011, Wednesday, 22:58:17 »
БАтка изледа си бегал од некои часови! Рече трета година си или сум грешка?????
Трета сум ама ова првпат у живото го гледам ние ова не го учеме!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Трансформатор за појчало!
« Reply #28 on 02.11.2011, Wednesday, 23:05:49 »
Еве вака некако е прорачунот.Само од видео да извадиш трафо со пресек 20 см квадратни???? Нешто си ми грешка!

n= 45/2o = 2,25 namotki za 1 V

Primar = 220V x 2,25 = 495 namotki

Sekundar pr. 20V x 2.25 = 45 namotki


20V x 2A = 40VA ( ili Wati)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Трансформатор за појчало!
« Reply #29 on 03.11.2011, Thursday, 00:00:33 »
Да но бидејки сега за сега имам само еден звучник и едно потенцијално трафо сакам да направам моно верзија па кога ќе се опарам ќе направам уште една плочка ке си купам друг звучник и трафо и ќе "Тресам џамовите дома "

Освен ако не планираш овој засилувач да биде woofer, не се прави вака, ама како сакаш ;).

Трета сум ама ова првпат у живото го гледам ние ова не го учеме!

Па добро, што ве учат во средно техничко ако не ова ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."