Author Topic: Ми треба помош за АТX напојување  (Read 1995 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Ми треба помош за АТX напојување
« Opened on 15.10.2011, Saturday, 19:04:57 »
Имам едно АТX напојување и го користам како извон на напон за некои ситни работи, арно ама напојувањето испушта некој високофреквентен звук (не знам како да го опишам). Го отворив и точно не можам да одредам од кај доаѓа но мислам дека е од тие интегрални кола што се заштрафени на ладилници но не можам да ги оштрафам од едно трафо  >:(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Најверојатно switching фреквенцијата е поиска, па е во човечкото чујно подрачје, ништо посебно, се е ОК, не би требало да има проблеми напојувањето ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
АТХ нема интегралци заштрафени на ладилник.Има дупли диоди и транзистори само.Звукот иде и од калемите,намотките низ кои мине струја.Често и тороидите зујат,ако лакот е веке прегорен(поцрнет) Значи, ако има такво нешто помини ги со лак за електромотори,течна пластика ( никако силикон!!)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Најверојатно тоа е транзистор што е заштрафен на ладилник (од трафото ништо не можам да видам), ке видам утре каква е состојбата на калемите па ке пишам  :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Jaс имав ист ваков случај,кај мене брмчеше :D едниот трансформатор,а кога ќе го фатев со прсти престануваше...така да види тој да не е :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
И како го реши проблемот?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Со лак ( макар за нокти!),само истури му  :D :D :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
И како го реши проблемот?
Со чекич,ти што мислеше?! :D Не,озбилно,го пернав 2-3 пати со чекич и престана да зуе...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за АТX напојување
« Reply #8 on 15.10.2011, Saturday, 23:23:33 (Edited 15.10.2011, Saturday, 23:27:06) »
Значи вака сеа: ако се поцрнети калемите да ја извадам таа жолтата фолија, да фатам шмирглата и да ги ишмирглам и после да ги излакирам.
Ова што обележав тоа треба да средувам?  ;D (сликата не е од моето напојување, симната е од нет)

Сликата е избришана од администрација: вакви слики од привремен карактер не се ставаат директно на форум, туку на надворешен хост, а ако ти е сликата од нет стави само линк до неа!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Какво шмирглање? Кој спомна!???? Абе само земи четка и лак о премачкај ги калемите и остави да се исуши!!!! Најдобро со лак за електромотори.Се суши подолго,може со фен , ама станува коска и веке не зуи калем никогаш повеке! ;D ;D

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за АТX напојување
« Reply #10 on 15.10.2011, Saturday, 23:37:10 (Edited 15.10.2011, Saturday, 23:38:42) »
Ооо ти си пишал „..само истури го..“ ја сум прочитал истругај го  :-[ Па затоа се чудам како нема да направи краток спој ;D Иначе, лак за мотори малце потешко ке најдам, а лак да нокти имам па ке пробам со тоа.
Сликата што беше избришана (на моја вина):


До администрацијата: Се извинувам за сликата, нема да се повтори.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
може да е и некој од кондензаторите

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Не ми се верува, свукот доаѓа од близина на најголемиот трансформатор, а таму нема кондензатори.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Не ми се верува, свукот доаѓа од близина на најголемиот трансформатор, а таму нема кондензатори.
Aj пробај со прсти стегни го тој трансформатор,само пази да не те измава струја :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе не си го комплицирај животот! Не со раце,ниту нозе,ами ако немаш лак земи обичен НЕОСТИК и истури врз намотката.Нека се исуши и ке видиш резултат! 8)