Author Topic: Ми треба помош со склоп со LM317  (Read 647 times)

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Ми треба помош со склоп со LM317
« Opened on 20.07.2011, Wednesday, 17:13:26 (Edited 20.07.2011, Wednesday, 18:44:27) »
Ми требаба помош со склоп мислам дека е исправувач и  регулатор на напон работи со лм317 и то е скршено ама и еден друг елемент мислам дека фали ако можи некој да ми помогни еве слики видете па кажете ова го праев на школија ама од тогаш има 5-6 години и не памтам шо беше како беше

ви благодарам

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Помош со склоп
« Reply #1 on 20.07.2011, Wednesday, 17:31:26 »
Djpes пошто си нов да не ти ја заклучуваме темата, среди го насловот, убаво е објснето во правилата како треба
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Одг: Помош со склоп
« Reply #2 on 20.07.2011, Wednesday, 17:46:47 »
Djpes пошто си нов да не ти ја заклучуваме темата, среди го насловот, убаво е објснето во правилата како треба

Сега мислам дека е во ред и јас сум нов на форумов и општо овај е прв форум кај шо имам одено и правилата не ги прочитав да бидам искрен незнаев дека имало правила не ни видов
сега ке ги прочитам и ке бидам повнимателен во иднина и ти благодарам шо имаш разбирање

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ми треба Помош со склоп со LM 317
« Reply #3 on 20.07.2011, Wednesday, 18:00:54 (Edited 20.07.2011, Wednesday, 18:20:01) »
не е добро ни така но јас го средив, и за друг пат кога бараш нешто или било кој да бара пишете едно Ми треба а после се останато

уште нешто,не е можно да се регистрираш на форум ако не штиклираш дека си ги прочитал правилата, тоа Се согласувам се однесува на правилата. Еве доказ:

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Вака колку шо можам да видам од сликите се е како шо треба само уште да го залемиш лм 317.
Влезот го носиш на 3.
Излез ти е 2.
1 ја носиш кон потенциометаро(тримето кај тебе).
Залеми го колото и мери ЕДНОНАСОЧЕН напон на краевите.
И провери ги кондензаторите.
Големиот електролит после грецот пази волтажа. Исто провери и поларитет оти на слики не се познава убо. Па, кажи резултати. Ако има нешто дефект обрати се пак. Тука сме  ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
а дали ова ке можам да го користам во кола на 12 волти и на тоа да напојувам лап топ од 15 волти тошиба сателит или да му клам друго лм 339 то како се вика незнам и да му стегнам еден голем ладилник да го пуштам настрана со жици ? или и 317 ке брка та  работа со голем ладилник оти ова склопче работеше имав поврзано еден засилувач 3-40ватен порано

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ми треба помош со склоп со LM317
« Reply #6 on 20.07.2011, Wednesday, 19:08:32 (Edited 20.07.2011, Wednesday, 20:24:56) »
ова коло е за намалување на напонот, не е за зголемување. за да напојуваш компјутер од 15V ти треба step up Конвертор, а и не би ти препорачал ца правиш такво нешто сеуште си почетник, а и не вреди да ризикуваш компјутер од 20 000 за нешто што можеш да го купиш за 1-2 000 денари и да не му ја мислиш многу...(последново е позајмено од батка :) )
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Да. Подобро е да купиш, отколку сам да правиш. Делој ќе купиш ова она и пак ќе ти дојди та сума.
И ко ќе видиш не се исплаќа, а башка е и ризично.
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
му сменив лм317 работи и му кладов и лм338 и со то работи од 1.20 крева до 14.23 а ми е поврзано на батерии сериски врзани со дават напон од 16волти
и кондензатор на влез му кладов од 24в470мф оти имаше од 10в
ова ке го користам  како полнач или така нешто корисна работа а мене така ми стоеше фрлено

фала за помошта инаку јас имам диплома за прво место по електроника ко учев во 3та година ама од тогаш до сега немам ништо гибнато електроника зато се имам забораено


ама ко има вакви луге како вас не е проблем и со задоволство пак би почал да гибам

ви благодарам многу
темата можи да се затвори

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
корисити го за напојување на електронски уреди,при експириментирање.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош со склоп со LM317
« Reply #10 on 21.07.2011, Thursday, 13:58:00 (Edited 21.07.2011, Thursday, 15:21:32) »
ова ке го користам  како полнач или така нешто корисна работа а мене така ми стоеше фрлено

Можеш да го користиш како универзален адаптер ;). Некои од нас имаат баш такви направено ;).
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=538.165

темата можи да се затвори

Темите можете и сами да си ги заклучувате по желба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."