Author Topic: Непознат трансформатор ( помош )  (Read 1738 times)

Offline igor_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
Непознат трансформатор ( помош )
« Opened on 09.07.2011, Saturday, 19:15:31 (Edited 10.07.2011, Sunday, 17:14:40) »
Здраво. Дома најдов еден трансформатор кој е изваден од едно појачало па ме интересира како да дознаам колкава му е амперажата, ватажата и сл.

еве за што станува збор.


е сега ме интересира само големото трафо. тоа е со следниве димензии



го измерив напонот на секоја од точките и ми дава : помеѓу 1-3 = 95 V, 1-2 и 2-3 = 47 V, помеѓу 1а-3а = 34V, 1a-2a=17V, 2a-3a=17V, помеѓу 1b-3b=18V, 1b-2b=9V, 2b-3b=9V. Значи трафово дава 2Х47 , 2Х17 и 2Х9 V , ако не грешам.




еве само што пишува на него. На нет го најдов под името KLT5T025ZE но не пишуваше никакви карактеристики.



Прашањето ми е дали можам ова трафо со некакви преправки или додатен склоп да го направам за да одоговара за потребите за променливиот извор за напојување од 0-30V 0-3A ?
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3556.0

Фала !


Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
јас според дадените димензии мислам дека е над 500w и ова за  да го искористиш убо можиш да ги одмоташ секундарите и да видиш со шо дебелина е мотано тоа  2х47 и  да си намоташ со истата жица 2х24в за напојувањето.

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
igor_sk ај измери  колку cm има кај што ти е обележано на сликата за да пресметаме колку вати е ?


 

Offline igor_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
igor_sk ај измери  колку cm има кај што ти е обележано на сликата за да пресметаме колку вати е ?


 


Јадрото е 55мм.

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
нема шанси да е толку сигурно погрешно мериш ако е 5,5цм  тогас ова трафо ке биди 1700w  види ја добро сликата и измери  ;D

Offline igor_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
нема шанси да е толку сигурно погрешно мериш ако е 5,5цм  тогас ова трафо ке биди 1700w  види ја добро сликата и измери  ;D

55мм е од крај до крај на платиката , а во средината баш во јадрото е 42-3мм

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
епа ова трафо ти е 900w  ;) ;D

Offline igor_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
Супер   :) ватажа и волтажата ги најдовме сеа ми остана уште амперажата  ;D како да измерам колку ампера е ? да го оптеретам со некој потрошувач и да измерам или како ?

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
може со потрошувач  или па да ја измериш дебелината на жицата и да пресметаш

Offline igor_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
на инструмент покажува 200 мА .

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
или па да размислиш малце тоа што си учел електротехника (ако си учел) дека P=U*I

P=моќност
U=напон
I=струја

ке употребиш една проста математика и ке добиеш дека I=P/U и ете ти ја максималната струја
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline igor_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
или па да размислиш малце тоа што си учел електротехника (ако си учел) дека P=U*I

P=моќност
U=напон
I=струја

ке употребиш една проста математика и ке добиеш дека I=P/U и ете ти ја максималната струја

хахаха прво ова од хоби го работам не сум учел но сепак го знам ова погоре но некако не ми се поклапа теоријава со праксата негдека грешам и затоа побарав помош тука од поискусните да ми покажат и помогнат.

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
со ова формула ке ја одредиш максималната струја  , а тебе ти треба да видиш секој секундат за колку ампери е  ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
со ова формула ке ја одредиш максималната струја  , а тебе ти треба да видиш секој секундат за колку ампери е  ;D

BUMP сега дури ми текна дека е со повеќе секундари...така да ова нема да можеш да го користиш, ке треба дебелината на жицата да ја измериш па тогаш да пресметаш колкава максимална струја може да издржи жицата...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
трафото е од засилувач и е околку 420-450вати попрецизно ќе ти кажам и дека е од техникс  :)
d.t