Author Topic: Регулирано напојување 0-30V, 20A  (Read 1344 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Регулирано напојување 0-30V, 20A
« Opened on 05.06.2011, Sunday, 14:16:27 (Edited 05.06.2011, Sunday, 14:21:40) »
Моќно регулирано напојување со напонска регулација од 0 до 30V и струја од 20A.

Шема:



Монтажна:



Плочка:


Offline dzoni

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
што се поврзува на: in,adj,out?????   тример ????
Ако може малку да се подобјасни?Дали може да се регулира и струјата и напонот засебно?? ???

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
на тоа се поврзуваат уште такви ЛМ338 кола,изгледа да може да држи поголема струја ова коло(со поголем трансформатор) :D но ако се додаваат тие кола треба да се стават и отпорници редно со емитерот од 0,1 ом 5 вати(како на шемата)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
skols грешка си...кај најде емитери на шемата??? и друже како што те гледам почетник си електроничар, па подобро направи си еден стабилизатор со LM317Т што тера до 1,5А и повеќе од доволно ке ти е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
е да,грешка сум.Го правев ова моево напојување и гледам таму емитер,пишав тука исто емитер.Сакав да кажам излез од ЛМ338

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
нетреба да се ставаат отпорници, во тема една имаше пишувано зашто се ставаат тие отпорници, накратко кажано за низ сите да тече иста струја, односно да имаат скоро исто засилување..
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
нетреба да се ставаат отпорници, во тема една имаше пишувано зашто се ставаат тие отпорници, накратко кажано за низ сите да тече иста струја, односно да имаат скоро исто засилување..

Да, во право си, но види ја блок шемата на LM317, што е горе-долу иста со LM337, а и сите стабилизатори од тој тип, сите во блок шемата имаат излезен транзистор, така да, реално гледано, треба да има отпорници на излезот од колото за изедначување на струјата ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
па ете има отпорник внатре, језда е за ограничување на струјата ама пак го има...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
па ете има отпорник внатре, језда е за ограничување на струјата ама пак го има...

Да, ама ја нема таа намена, што ако се колата од различни производители, па внатрешните отпорници се малку поразлични едни од други, едниот LM317 ќе „влече“ повеќе струја од другиот, затоа се поставни тие отпорници ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
сега ја видов темава и гледам дека би можел да го искористам за ННО ќелијата,само наместо трасформатор и грец кај мене ке иде директно на акумулаторот,ме буни гледам само еден тример,регулира само волти или само ампери?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
гледам само еден тример,регулира само волти или само ампери?

Само волти, самиот наслов кажува дека ова напојување е само со напонска регулација ;).

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а со 555ка да си направеше PWM модулација???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а со 555ка да си направеше PWM модулација???

Не веррувам дека ќе биде успешно, но пробајте ако сакате ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
колку амперско трафо треба да се употреби,за да работи добро?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
на акумулатор ке го уклучува....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)