Author Topic: Ми треба шема за 12волтно напојување без трансформатор  (Read 607 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Потребна ми е шема,која на излез ќе даде 12 волти ДЦ(Може и АЦ) без да користи трансформатор.Гледав на нет како еден микроконтролер се напојува директно од градската мрежа и не користи трафо ни грец.Дали може некако тоа да се изведе?Користам јак потрошувач(4 релиња и еден микроконтролер)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Потребна ми е шема,која на излез ќе даде 12 волти ДЦ(Може и АЦ) без да користи трансформатор.Гледав на нет како еден микроконтролер се напојува директно од градската мрежа и не користи трафо ни грец.Дали може некако тоа да се изведе?Користам јак потрошувач(4 релиња и еден микроконтролер)
Јас имав поставено таква шема,види во тоа темата за ир прекинувачот...Само да знаеш максимум дава 50мА 12V,а едно реле влече толку 40-50мА,така да ќе ти требаат 4 такви да ги поврзеш сериски...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Потребна ми е шема,која на излез ќе даде 12 волти ДЦ(Може и АЦ) без да користи трансформатор.Гледав на нет како еден микроконтролер се напојува директно од градската мрежа и не користи трафо ни грец.Дали може некако тоа да се изведе?Користам јак потрошувач(4 релиња и еден микроконтролер)

Ризично е вакво врзување, не дека не може да се изведе, може, но јас не би го изведувал, не дај боже да допреш несакајќи за жиците за напојувањето :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Зошто не искористиш напојување од компјутер, има одлично испеглан напон и одлично ќе ги напојува четирите релиња и едниот микроконтролер ;).

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не мора од компјутер напојување, може и од DVD многу е помало а крепи до кај 40-50W, зависно од изведбата

може да извадиш до кај 100-200мА струја сам ако правиш, се над е многу опасно пошто почнуваат да пукаат кондензаторите на влез :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Имаш евтини на пазар кај што продаваат сјалици има напојувања за 12 В сјалица, мали свичинг доста се моќни. Инаку за толкава струја не ти се исплати да правиш со реактивно напојување, ќе ти испадне поголемо од трансформаторот.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба шема за 12волтно напојување без трансформатор
« Reply #6 on 29.05.2011, Sunday, 23:56:02 (Edited 30.05.2011, Monday, 00:22:15) »
Ако го најдеш колово еве ти нешто интересно

Споено мислење: 30.05.2011, Monday, 00:22:15
Ако сакаш повеке за  свичерите еве нешто материјал,вреди да се види