Author Topic: Како да отворам штедлива сијалица - CLF ?  (Read 1182 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали некој знае како безбедно да отворам штедлива сијалица - CLF но без да ја оштетам  ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дали некој знае како безбедно да отворам штедлива сијалица - CLF но без да ја оштетам  ?
Може да се отвори со гравирка,пополека да се исече горниот дел.Али многу тешко е,имам пробано...Тебе што ти треба од сијалицата,или да видиш како работи,дур работи ;D ;D ;D?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Зависи од моедел и производите до модел и производител :S. Јас во принцип ги сечам или евентуално ако има некој поедноставен метод, со довртување или некој друг, пробувам така, ако не успее, на крајот пак ја сечам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Јас не разбирам,сакате електрониката да ја извадите?Или сакате да е отворена дур работи?Јас кога ја вадам електрониката,првин ги кршам неонките,после во една од дупките пикам клешта за вадење изолација што е,и ќе ја заглавам и влечам,и одма излага горниот дел-капакот ;D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, обратно е напишано, и јас сега забележав ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Имам такви отоврено многу, нема некои елементи внатре, едно малечко трансформаторче или што и да е, неколку кондензаторчина, отпорници и мали транзисторчина, воглавно е ова.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Светилката е филипс од 23W, работеше и одеднаш нешто пукна и се исклучи, е сега ја отворив и видов дека главната пригушница и другите калеми на ферит се добри, тогаш што пукна ? Нема прснат транзистор, надуван кондензатор или разбиен блок.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Светилката е филипс од 23W, работеше и одеднаш нешто пукна и се исклучи, е сега ја отворив и видов дека главната пригушница и другите калеми на ферит се добри, тогаш што пукна ? Нема прснат транзистор, надуван кондензатор или разбиен блок.
Види го калемот тој од страна обично е,со црна рајхен туба е покриен,тој обично гори :D,друго види ги диодите во грецот.Иначе ако сакаш таква плочка со компоненти само кажи ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Незнам што е финтата со филипсот во последно време дали е чкарт или што е работата и на мене и на уште двајца другари им има пукнато. И тоа кај едниот бајаги јако.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Незнам што е финтата со филипсот во последно време дали е чкарт или што е работата и на мене и на уште двајца другари им има пукнато. И тоа кај едниот бајаги јако.
Готово,тие веќе све им е кинеско,тоа деловите све чкарт...Колку што е можно да се уштеди,да заработат повеќе,а не размислуваат колку време ќе траат CFL-ките... >:(
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Или Филипс станала фуш фирма или овие се тежок фалсификат. Открив дека е прегорен влезниот отпорник и го сменив ама на уклучување прегоре, изпаѓа дека нешто друго не чини, ама што е тоа?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Филипс како фирма во Холандија не постои барем 7-8 години,ако не се лажам.Фирмата се растури ,а машините се пренесени во Азија (Малезија,ако не се лажам!),така што се е веке тежок фалсификат.Еве земете ДЕЛ ,на пример, не постои поодамна,ама лап-топи- поготово кај нас - на кило! ;D ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
знаев дека е ѓубре а платена е по цена на оригинал. за само 6 месеци прегоре иако беше добро користена (не-пали гаси)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Филипс како фирма во Холандија не постои барем 7-8 години,ако не се лажам.Фирмата се растури ,а машините се пренесени во Азија (Малезија,ако не се лажам!),така што се е веке тежок фалсификат.Еве земете ДЕЛ ,на пример, не постои поодамна,ама лап-топи- поготово кај нас - на кило! ;D ;)

Тоа и јас го чув неодамна, ама не ми е јасно, како Макпетрол се главен импортер на Dell, и носат Dell лаптопи, а фирмата не постои, не знам, не ми е јасно, како го правдааат тоа во УЈП?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
imam rasturano stotina cfl site se gubrinja mnogu elektronika na malo mesto i previsoka temperatura,svrtete se na klacicni dolgi neonki,prvo svetlosnata povrsina e pogolema  podobro ladenje i nema delovi za rasipuvanje jas imam staveno takvi si sostaviv sam so prigusnica i starter i raboti uste posle tolku godini,poveke od deset,edna so fotokletka CFL se pali sama noke i gasi denje nadvor na terasa raboti od 2003 godina lete i zime Osram e neznam koj tip ama e mislam 11 wati.
Z33MK