Author Topic: Како да поврзам трафо за аудио појачало?  (Read 4668 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Како да поврзам трафо за аудио појачало?
« Reply #120 on 13.03.2011, Sunday, 01:28:34 (Edited 13.03.2011, Sunday, 01:33:04) »
Епа ондак ако ти се даваат пари и ако имаш купи ги деловите (полупроводниците) а ако не проверувај ги и тие што мислиш дека се исправни и леми ги  ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
инструментот не мери прецизно мали отпори, патем отпорниците би требало да се 0.33 оми а не 3,3. што значи секој нормален (ефтин) инструмент ќе покаже краток спој. Најверојатно излезните транзистори од кранката која ти дава напон на излез се цркнати(би требало ан унимер помеѓу емитерот и колекторот да покаже куса врска или некој помал отпор) во спторивно побудниот транзистор може да не е во ред.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Побудниот би требало да е во ред го премерив некни стопати, а за отпорниците незнам дали се разбираме за кои зборам, ви зборам за оние од по еден ват, тие не се 0,33 оми туку 3,3 килооми

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
А ги одлеми од плочка кога ги мереше, пошто ако има некој транзистор околу нив кој е во краток спој може ти покажува така инструментот.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Да бре да, не сум дотолку :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Епа тогаш ти изгореле ;), што значи имаш некој проблем во деловите околу нив, провери ги.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Немој да ме карате ке ви кажам нешто  ;D плочката беше целосно нова но во алфа немаше транзистори па јас од желба за да ја пробам плочката ставив два од многуте неисправни транзистори кои што мислев дека се исправни затоа што ги мерев и не ми кажуваја куса врска, па изгледа ги решив отпорниците и со тоа и новопоставениот транзистор на таа гранка.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Како да поврзам трафо за аудио појачало?
« Reply #127 on 13.03.2011, Sunday, 17:29:54 (Edited 13.03.2011, Sunday, 17:35:31) »
хммм провери дали се саглам наместени ебц од излезниот транзистор, поврзи ги така, не мора да е на ладилник, но за да пробаш пушти минимален сигнал, ако прајт проблем после  монтирањето ти фаќа на ладилник, некој вод.
P.S. Башка ретко гога отпорник би прегорел во куса врска, искрено мене до сега не ми се десило, но не тврдам дека не е можно. Патем провери ја поларизацијата на кондензаторите на плочката.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Јас мислам дека е до транзисторот излезен, тој на страната кај отпорниците, иако не покажува куса врска на пиновите можно е да е оштетен, а кондензаторите ги имам проверено стопати, сите се во ред, правилно наместени.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
 a што покашува униметарот на база емитер база коелктор и елитер-колектор, во сите можни 6 случаеви(кога ќе ги мениш пипците). за секој случај провери ги двата транзистори ?
Друго што сакав да ти предложам, што не напрајш појачало со интегрално, на пример стк4050 е доста добро бидејќи внатре има копактна плоча, само сместена е под куќуште и има  излезни транзистори, напоот е до 60 волти, така да ќе може да си го искористиш напојувањето, а интегралното е испод 500 денари .

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Неее ова сите го фалат и го почнав нема смисла да го оставам така. Нема краток спој во сите комбинации.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
на маса и + без да имаш звучник или нешто на влез, покажува отпор ?

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Не те разбирам, каде да покажува отпор.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
маса (GND)  и + од напојувашето, т.е. водот кој се спојува со колекторот од транзисторот, не би требало да имаш мала вредност(неколку оми)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Имав кратка врска неколку секунди, сега немам инструмент, од утре ке имам.