Author Topic: Дали можам да ставам двд плеер во кола??  (Read 1260 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не е голем проблем тоа :)
се прават лесно инвертори еве ви една шема


Сколс појма немаш  ;)
да беше така едноставно немаше да измислуваат инвертори :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Паа не е лошо да си имаш двд, ако може двд-то ке си го ставам и телевизорот :P

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
неможе на 7912 да му донесе на влез +12 в а на излез да има -12в.за стабилизаторите што се како 7912,7909,7905 итн влезниот напон мора да биде негативен

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
неможе на 7912 да му донесе на влез +12 в а на излез да има -12в.за стабилизаторите што се како 7912,7909,7905 итн влезниот напон мора да биде негативен
затоа постојат диоди и транзистори кои ќе направат негативен напон т.е. ќе ги инвертираат +12волти во -12волти ;) Вакви конвертори имам правено 5-ина,и имам поврзувано ЦД-ром од ПЦ во моето Тико

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
е ај кажи како се прави :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да побарам во стариот компјутер,таму имав шеми за ова.Ќе најдам и ќе поставам

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
за добивање на -12в шемата на девил е одлична  :D .Инаку за цд-ром да поврзеш ти се потребни 12в и 5в што е многу едноставно за добивање на тие напони  :D ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Дали можам да ставам двд плеер во кола??
« Reply #22 on 24.01.2011, Monday, 00:15:54 (Edited 24.01.2011, Monday, 00:22:43) »
еве шемата,ја најдов на стариот компјутер.Имаше шема,но не и плочка.Но оваа не е со 7912,за жал,таа ќе ја барам.Само со НЕ555 колото е,значи за осцилатор се работи.Па да објаснам дека отпорниците треба  да бидат 1ват,со ова коло тестирав вредности,па сите кондензатори беа со работен напон од 50волти,ете ја шемата подоле.Ако најдам плочка ќе поставам,а како што кажав незнам со 7912 каде ми е,ќе побарам и ќе ја поставам и таа.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
А што не направиш претворувач 12/220 В и така да го решиш проблемот.Ако направиш некој појак можеш и ТВ или мониторче да ставиш!Еве ти една проста ,а сепак добра шема од фабрички уред.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
од каде да најдам некое мало телевизорче за малку пари?Да не има некој понуда?
Ама добра идеја на Батка а и на некој што претходно напиша да направи инвертор

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мали 7-8 инчни ТВ со ЛЦД има за некои 4000-5000 денари,Мали ЦРТ имаше на Битпазар во еден дукан близу до Театарот ( не знам фирма) за техничка стока и беше 1200 денари,а пробај и по пазарите или огласи.Маливе ДВД плеерчиња  со ЛЦД екран ги има и со видео излез и може да се врзуваат и на  нормален 15 инцен ЛЦД монитор.Така прават во автобусите или мини комбињава.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да,ја имам Тико.Пола простор ќе отиде ако ставам ЦРТ :P ;D ;D ;D Затоа нешто ЛЦД да барам

Offline *JOVE*

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
80 евра се 7 инчи лцд 
е сеа што ке ти е двд во кола кога за 15000 ИМАш РАДИО СО ВГРАДЕН МОНИТОР  вака поскапо ке те кошта да правиш  :'( :'(