Author Topic: Како да го отстранам брумот од радиото?  (Read 5630 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Зенерките си се ставаат како што си се на сликатака(шемата), за калемот и ја не сум многу стручен, знам само дека треба на феритно јадро дае намотан со подемела жица(барм2мм), има некој си програми за пресеметување на должина  број на намотки и тн... се надева дека некој ќе ти објасни како што поточно

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Плочката ја направив, сега незнам дали да ја бушам, пошто требало елементите да се лемат одозгора.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
па ако сепак ноџињата од отпорниците кондензаторите... треба да лезат, после ќе ги скратиш. Патем не ги лепи скроз за плочка остај 2-3мм луфта, нека "дишат" слободно  ;)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Така направив т.е. правам и интересно е.

Споено мислење: 28.01.2011, Friday, 22:47:01
Ке ставам утре слики.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ај па и да кажиш како ќе се покажит  ;)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Со ова калемот што напрајвме, никој не знае??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Code: [Select]
http://www.muzique.com/lab/filter.htm
Еве што најдов на net за пригушување на „сметња“ во еднонасочен напон, како што се јавува во колите. Можеш да ја искористиш истата шема ако сакаш ;).

Quote
The inductor (or choke) looks like a small transformer and is used in series with a capacitor filter to remove ignition noise or alternator whine from car stereo systems.

Ваква пригушница можеш да најдеш во некој стар телевизор или можеш сам да изработиш од некој стар трансформатор (малечок, не мора да биде голем) со EI лимови ;), само треба да го премоташ примарот со жица со дебелина од околу 1mm ;). треба да има индуктивност од барем 2mH (може и многу повеќе, не е проблем, може да има индуктивност и од 10mH, вредноста не е критична ;)). Кондензаторот треба да има капацитивност од 220uF (електролитски) и да има висок работен напон (некогаш може да се јават напнски „шпицови“ при палењето на колата, барем така имам чуено, не се разбирам многу во коли, ако грешам нека ме корегира некој) од барем 100V ;).

За пресметка на индуктивноста на индуктивитетот, мислам дека во делот за софтвер имаше едно програмче кое ја пресметуваше индуктивноста на калеми со различни типови на јадра, мислам дека можеше да пресметува и калеми со јадра од EI лимови ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Code: [Select]
http://www.daycounter.com/Calculators/Air-Core-Inductor-Calculator.phtml
Code: [Select]
http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/Inductor/
Code: [Select]
http://www3.telus.net/chemelec/Calculators/A-Inductance.htm
Code: [Select]
http://www.colomar.com/Shavano/inductor_info.html

AWG  е некоја си америчка единица за дијаметар, пошто ќе врви појака струја стави 3-4мм жица.
Code: [Select]
http://www.tnt-audio.com/clinica/awg_e.html

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Незнам дали се разбираме, јас ви велам за она калемчето што е на шемата за електронското палење кое што го направив и ми остана уште калемот и големиот транзистор.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Значи калемот од палењето го изработи, останува да го залемиш, исто како и транзисторот ...?

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Не палењето скоро го направив а калемче немам. Како да направам калемче ми е прашањето.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Како да го отстранам брумот од радиото?
« Reply #56 on 29.01.2011, Saturday, 21:57:26 (Edited 29.01.2011, Saturday, 22:01:05) »
а оти не купиш некој калем, ако се работи за тој од шемата на mikroe тој од 100µH, тој не е за голема моќ, видете на готовата плоча колкав е колку отпорник од 1W, оди и купи си еден, нај едноставно ти е :)
замена за големиот транзистор
BU323, BU920, BU921, BU922, BUV37B (во TOP3 пакување), BUW29, BUW81, BUX37, MJ10012, MJ10013, MJ10014, TIP662, TIP665, 2SD683, 2SD685

само ќе мора да го провериш распоредот на нозете, може да не е ист !!!
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Калемче би можел да купам од алфа?? и во што се мерат, што е тоа H??

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
може би има во Алфа,незнам.Треба да се јавиш или пак некој битолчанец ако знае.
Се мери во мерка Хенри.Тоа H e хенри.Тоа делче се вика калем :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
На страната има преку 10 замни за транзисторот што би тебало да се повеќе од доволно..  ;) Иначе ако е тоа калемче од шемата од 100 микро хенри постирав линкови може сам да го направиш, пропорциите и деблината не се критични, битно да е 100 микро хенри, мислам дека е стандардно па може да го купиш(како што кажа Девил), битно е да може да поднесе струја од еден ампер, а 12в би поднесол скоро секој калем. Ако ти  е од помош може да споиш сериски и два калема од по 47uH кои исто така се стандардни, па ќе добиеш околу 96uH што е доволно блиски до 100uh. Патем, не мора да е од алфа, побарај во најблиската подобро опремена продавница за електроника, би требало да го има. сепак би ти препорачал да прашаш и во алфа може да е ДРАСТИЧНО поефтино. Да не правам сега реками или дерекламации, не55 во алфа го купив 7 денари додека во продавниа во ск го купив 25 денари, шчто е 3.5 пати поскапо, така да 200 денари(сосе поштарина) би платил 350 денари, ..... Сепак од прашано нема грешено  :)