Author Topic: Како да го отстранам брумот од радиото?  (Read 5543 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Кога колата е запалена т.е. моторот работи радиото ми грчи, колку повеќе стегам на гаста толку повече грчи, на напојувањето кое што оди во радиото му ставив 5-6 електролити но за жал пак е исто, е сега едно чоече ми рече дека имало некои како лулиња што се ставале на свеќиците и брумот прекинувал, брумот кој се јавувал не идел од жицата од напојувањето туку од искрењето на свеќиците, тие му сметале на радиото, тие лулињата каде би можел да ги најдам и дали може да се реши проблемот и без нив??

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Oва го имам приметено кај постарите возила со постаро радио. Имам правено тестови со стара кола и ново модерно радио и немаше никаков брум. Вероватно старите коли (посебно застава) на некој начин сметаат на радиата кои немаат добра заштита од брум. На новиве радиа и да турираш а радиото да ти е пуштено на AM (тамо највеке влијае брумот) не се слуша ништо :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Да! и јас тоа го имам приметено ама чаре??

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
кога поминува стара кола по патот ми се расипува сликата на самсунг тв.најмногу се осека на фико (добро е што се истребуваат инаку нмема да мозе да гледас тв)
rules are made to be broken

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Како да го отстранам брумот од радиото?
« Reply #4 on 15.01.2011, Saturday, 16:01:27 (Edited 16.01.2011, Sunday, 11:09:25) »
Епа немало телевизори ко се произведувале хахаах :)

Споено мислење: 16.01.2011, Sunday, 11:09:25
Никој???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Оди и прашај на авто-пазар или по продавниците за авто-делови дали има комплети за блокажа на мотор.На секоја свекица капа и посебен кондензатор на бобината.Имаше една книга *Електроника у ауту* од Техничка книга -Београд ,каде бесе се убаво објаснето.Јас на моето *фиќо* порано му купив од авто-пазар комплет и работеше радиото ОК!!

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
има филтер кој се поставува на + од напојувањето редно со радиото...тоа е заштита од такви брумови.А инаку може и алтернаторот да ги прави тие пречки..јас мислам дека најубаво е да си земеш од тие филтри  ;D позз

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
има некој постари радиа за кола имаат калем на кабелот за напојување на позитивниот крај.пробај со калем
rules are made to be broken

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Како да го отстранам брумот од радиото?
« Reply #8 on 19.01.2011, Wednesday, 12:08:15 (Edited 19.01.2011, Wednesday, 15:10:42) »
probaj smeni svekici na kolata jas koga smeniv sve se sredi

Quote from:  Администрација
пишувај кирилица, или наведи зошто пишуваш латиница  ;)

pisuvam latinica zatoa sto sum od mobilen

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Прво треба да ставиш на бомбина кондензатор, после на жиците од радиото каде што земаш струја на +от ќе ставиш калем намотан на торусчињана од напојување за пц, со 2-4мм жица после него 3кондензатори керамички и еден мкт. Вредностите не се критично, од неколку пико до неколку нано, со екпережиментирање че видиш како функционира најдобро

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Како да го отстранам брумот од радиото?
« Reply #10 on 19.01.2011, Wednesday, 20:17:11 (Edited 19.01.2011, Wednesday, 20:33:19) »
Тие што се ставаат на свеќичките не можам да ги најдам никаде, прашав по сите продавници за електроника, продавници за автоделови и што уште не :(

Споено мислење: 19.01.2011, Wednesday, 20:33:19
Тие што се ставаат на свеќичките не можам да ги најдам никаде, прашав по сите продавници за електроника, продавници за автоделови и што уште не :(

КОи торусчиња од напојувања?? имам едно ама е со повеќе излези и влезови.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
мисли напојување од компјутер, торусите што се на излез :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Да да на тоа мислев, искористи некоја намотка, или премотај го.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Неее сепак ништо, пробав се и не функционира ништо, пречките не доаѓаат од жицата за напојување, тоа е факт, затоа што во багажникот ставив друг акумулатор и пробав од него да го напојувам радиото , да нема никаква врска со оној од колата, на кој се клемите и пак има брум, значи брумот доаѓа од платината или од свекичките.Спас се само тие што се ставаат на свеќичките (според мене) затоа што друг начин не гледам.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
па стави свеќици кој имаат отпорник,обично кај NGK се означени со R на пример BPR7ES е со отпорник а BP7ES е без.