Author Topic: Ми требаат спецификации за трафово  (Read 2074 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
епа ако го носиш на премотување ќе ти кажи колку вати е  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
на школо ќе го носиш ?
и кај кој гало кај професорот ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Да на школо ке го носам, пред некој ден појдов кај стариот Гало и му кажав дека имам трафо за мотање и тогаш се погоди да е на пракса син му Кристијан-Галото и Томе ми вели ааа еве го мотачот напрај си муабет

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ахахахахаха
со машината на галото (професорот )
јас му барав шема за дигитална контрола на вртежи на моторот за таа машината , на форумов ја има членот Goce ја имаше направено :)
ама не се нафати да ја прави
имаше контрола за напред, назад да брои да се додаваат намотки по желба, да се вадат
се тоа беше прикажано на лцд дисплеј .....
многу отеравме надвор со темава
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Да со таа долго време ја правеше ама сега му брка работа

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Земи некој отпорник(греач, сијалица од кола-2или3 ) измери напон и струја,,, Или на рендген :)
Колку што приметив малце се гледа низ пластиката .т.е. прозирна е малце, па преку ден можда ќе можеш да измериш. Е сега со некој минимални примаршувања, али одприка ќе знаеш колку е. Инаку кај што е залиено со брусалица помини го- пишува на форумов.

како може со сијалица од кола ( која е на еднонасочен напон ) да мере трафо ( иако сијалицата не е инструмент ваљда си мислел на сијалица на наизменична струја да ја врзи сериски на примар за безбедност )
и може да измери напон на излез а не и струја струјата ке ја одреди со дебелина на жица и од големина на трафо

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не е инструмент, отпорник е. а на 9 волти наизменична треба да свети исто како и на 12в едносмерна. ианку ако ги знае отпорот и струјата, ќе го најде напонот. ок влијае дебелината на жицата. ама не е само таа колку што знам имат поќе параметри. Мисла за трафо.

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
не е инструмент, отпорник е. а на 9 волти наизменична треба да свети исто како и на 12в едносмерна. ианку ако ги знае отпорот и струјата, ќе го најде напонот. ок влијае дебелината на жицата. ама не е само таа колку што знам имат поќе параметри. Мисла за трафо.


како може со сијалица од кола ( која е на еднонасочен напон ) да мере трафо ( иако сијалицата не е инструмент ваљда си мислел на сијалица на наизменична струја да ја врзи сериски на примар за безбедност )
и може да измери напон на излез а не и струја струјата ке ја одреди со дебелина на жица и од големина на трафо


пронајди си грески и одговори ;)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Галото (томе) ми вели дека трафото е негде 400-500 вати

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Ај мери напон на секундар (ако сакаш) за да видиме што напон дава и за што можеш да го искористиш  ;).

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Еее го однесов на мотање

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Еее го однесов на мотање
Е како бе не си измерил колку волти дава туку право на винклер (за ќотек си - се шалам)  ;D ;).

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Му реков од 700-800 денари појќе не барај оти нема да добијаш ок ок ми вели ке видиме ке ти кажам ко ке го растурам ...и да за ќотек сум ама па неможев да го мерам то е.. :D Да не му понудив многу пари??

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Пробај да го премоташ ти ќе видиш дали е скапо или не.. а клоку рече ти побата тој? и со негова жица или..? инаку ако е со негова не е скапо 700-800 за 400 вати

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе треба да му речиш помалку, па ценкај се до некоја прифатлива цена и за тебе и за него :)
не мора одма ти со фул цена да одиш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!