Author Topic: Стабилизиран извор за напојување со L296P  (Read 3625 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
На крајот ако не ќе одиме по продавнициве, ќе видиме кои феритни јадра се најголеми и кои ги има на располагање кај нас, па колку што може повеќе намотки ќе ставиме и ќе видиме колку такви ќе ни бидат потребни за да се стигне до 300uH ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
На крајот ако не ќе одиме по продавнициве, ќе видиме кои феритни јадра се најголеми и кои ги има на располагање кај нас, па колку што може повеќе намотки ќе ставиме и ќе видиме колку такви ќе ни бидат потребни за да се стигне до 300uH ;).
Кои продавници жити ја?Освен логинг другиве к*р таш*к што имаат јадра...У логинг ќе најдеме сигурно ама за цена...Логинг мора да имаат јадра,и онака требаат за switching напојувања. :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кои продавници жити ја?Освен логинг другиве к*р таш*к што имаат јадра...У логинг ќе најдеме сигурно ама за цена...Логинг мора да имаат јадра,и онака требаат за switching напојувања. :D

Па Loging, најверојатно :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
у бт има торусни јадра...ама на излогот има,а дали продава..е тоа незнам....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
имаше и овој од Електронинвест.По некое ама оди најди го сега.А ако го најдеш цената е намалена,со попуст де.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
На крајот ако не ќе одиме по продавнициве, ќе видиме кои феритни јадра се најголеми и кои ги има на располагање кај нас, па колку што може повеќе намотки ќе ставиме и ќе видиме колку такви ќе ни бидат потребни за да се стигне до 300uH ;).
Какви ти требаат? Ако како оние од комп. напојувања ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
На крајот ако не ќе одиме по продавнициве, ќе видиме кои феритни јадра се најголеми и кои ги има на располагање кај нас, па колку што може повеќе намотки ќе ставиме и ќе видиме колку такви ќе ни бидат потребни за да се стигне до 300uH ;).
Какви ти требаат? Ако како оние од комп. напојувања ?
Такви ама бајаааааѓи поголеми од тие...Јас пробав на едно јадро извадено од 500W напојување го намотав,па му го дадов на гига и го измери,хах и едвај извади 70uH,а треба минимум 300uH :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
па што не си пробал со поситна жица.Ти колкава стави,дебелината на бакарот колкав беше?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
па што не си пробал со поситна жица.Ти колкава стави,дебелината на бакарот колкав беше?
Не смее со поситна,мора да издржува 4А.Мотав со 1,40мм што ми остана од теслиниот трансформатор,ама џабе бара многу големо јадро...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
колкав дијаметар ти беше тоа јадрото малечко???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
колкав дијаметар ти беше тоа јадрото малечко???

Тие најголемите од компјутерски напојувања до 600W ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
колкав дијаметар ти беше тоа јадрото малечко???
Toa GigaWatt нека ти каже,кај него е јадрото на испитување хахаха :D :D :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
До каде ви е дизајнот ?
има нешто напредок или ич, направи некој нешто ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
До каде ви е дизајнот ?
има нешто напредок или ич, направи некој нешто ?

Сеуште е на хартија, имаше некои измени од првичниот дизајн, плус, некои компоненти не ми се пресметани и треба да видам дали со вредностите кои ги имам „лупнато од ракав“ ќе работи како што треба (не заради друго, за дел од околните компоненти во application sheet-от нема податоци, само се дадени вредности, па јас нешто врз база на интерен блок дијаграм од колото „од прилика“ претпоставив кои може да бидат ;)). Како и да е, поентата е дека најверојатно колото ќе работи на неговите максимални вредности, така да, ќе треба да се обезбеди добро ладилно тело и уште некои други додатни кола за да може и при тие максимални вредности да не изгори :S. Штета што не имаа некое коло чија што немена баш била стабилизриани извори за напојување :S. Ова коло е супер, ама не му е првичната намена тоа :S. Можно е да имам проблеми со струјната регулација и нејзината минимална вредност, но тоа ќе го проверам кога ќе фатам да го направам на protoboard бидејќи треба да видиме колку повеќе може колото да издржи од некои минимални и максимални вредности специфицирани од производителот (често се случува минималните спецификации да се ставени „пошто зашто“, колку да не биде без ништо, а колото да може да издржи и многу повеќе од тоа). Пред се ќе имам проблеми со филтрирањето, поентата е да биде калемот мал, ама тоа па ќе ја зголеми вредноста на филтерскиот калем :S. Некој компромис треба да се најде :S.

Шемата и пресметките не ми се моментално пред мене, но ако сакаш, може да ги скенирам и да ги ставам на форум, па ако некој има идеја како да се реши некој проблем, нека пише ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
има такво коло само не си побарал ти LM723 се вика разгледај го :)
со мала модификација (со додавање на некој елемент плус минус) се прави и струјна регулација со истото коло
дава од 0 до хх, само мора напојувањерто негово да го оддвоеш од напојувањето кое е за регулација, поточно колото крепи до 40V на влезот за напојување, ако сакаш поголем напон треба да му направиш напојување со зенерка некое за помал напон да иде д ане го рикнеш :)

п.с. Стави на форум да видам до кај сте што сте :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!