Author Topic: Стабилизиран извор за напојување со L296P  (Read 3599 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
LM723 е линеарен стабилизатор, овој е прекинувачки и БИ требало каде каде помалце да грее...и ај стварно гига стај тоа листовите....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Стабилизиран извор за напојување со L296P
« Reply #76 on 22.08.2011, Monday, 19:03:54 (Edited 22.08.2011, Monday, 19:06:52) »
има такво коло само не си побарал ти LM723 се вика разгледај го :)
со мала модификација (со додавање на некој елемент плус минус) се прави и струјна регулација со истото коло
дава од 0 до хх, само мора напојувањерто негово да го оддвоеш од напојувањето кое е за регулација, поточно колото крепи до 40V на влезот за напојување, ако сакаш поголем напон треба да му направиш напојување со зенерка некое за помал напон да иде д ане го рикнеш :)

Убаво ти пиша Бојан, тој е линеарен, овој е switching, затоа и сакав да го правам, бидејќи е switching, а дали ќе грее помалку или повеќе, навистина не знам, но знам дека ако го „туркаме“ колото до неговите максимални граници, ќе грее, тоа е неминовно ;).

п.с. Стави на форум да видам до кај сте што сте :)

LM723 е линеарен стабилизатор, овој е прекинувачки и БИ требало каде каде помалце да грее...и ај стварно гига стај тоа листовите....

Еве до каде стигнав, не пресметав за калемот и за филтерскиот кондензатор, треба да се доработи тоа ;). А да, и компонентите за подесување на излезниот напон не се нацртани, но тоа не е проблем, лесен е тој дел, проблем е да се види дали ќе има добра струјна регулација ;).













It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
A што мислите за оваа шема? ;D


И еве линк:
Code: [Select]
http://electronicseverywhere.blogspot.com/2010/08/switching-regulator-l296-power-supply.html
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ја имав најдено јас шемава оваа порано, ама не ми фаќа баш око...ја има истата шема во даташитот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Стабилизиран извор за напојување со L296P
« Reply #79 on 13.09.2011, Tuesday, 18:16:06 (Edited 13.09.2011, Tuesday, 18:17:47) »
Некои работи во шемата се ОК, на пример електролитите паралелно врзани во филтерската секција, ама некои работи се сомнителни, на пример потенциометарот за контрола на струјата. Баш ја анализизрав шемата, некои работи се сомнителни, ќе работи за работење, ама можно е проблеми да прави :S. При крај сум со дизајнот на оваа шема, кога ќе биде готова, ќе ја поставам шемата и вредностите на компонентиете ;). Најверојатно ќе има и цел проект као напис, бидејќи калемот и некои други компоненти ќе треба рачно да се прават, исто така, некои делови ќе треба да се штелуваат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Jaс во БТ пред некое време видов едно гооооолемо јадро-торусно,негде 100-150ден беше,стоеше на излогот...Ама не прашав дали има такви торуси на лагер,што би требало да има,штом му е на излог ставен...Иначе со такво јадро и 10H ќе добиеш :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, ама поентата е да бдие мало и компактна ;).

Може да се искорегира таа врендост на намотката, исправувачот да функционира и со намотка со помала индуктивност, има равенка за зависност на прекинувачката фреквенција, индуктивнста и капацитивноста на излез од L296P.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."