Author Topic: Стабилизиран извор за напојување со L296P  (Read 3600 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Mхм,баш со гига праевме муабет он вика дека ќе тера со 2x35V 300VA трафо за симетрично.Ама тоа кузне колку е,во БТ било негде 2500ден ако добро сум разбрал :D.Иначе и јас те „копирав“ тебе,намотав на едно јадро од компјутерсо напојување,колку што собираше,со жица 1,4мм и сирото едвај 70uH дали имаше поточно 68uH :D :D :D ;D

Баш го мерев, толку излезе, ќе мораме да бараме некој друг начин, или поголемо јадро или повеќе јадра врзани во серија :S. Едно од тие две, а инаку јас сум за да биде дебелината на жицата да биде 1.4mm, што е сигурно, сигурно е, предимензионираное  барем за 3 пати, ама ако, напојување е, неменето е за користење во екстремни услови, така да треба да биде предимензионирано ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Гига,а што ќе правиме со тоа напонските шпицеви што праевме муабет?Ќе може ли да се „профилтрираат“ со таков калем,кондензатор и некои други делчиња како што се во овие switching напојувањата? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига,а што ќе правиме со тоа напонските шпицеви што праевме муабет?Ќе може ли да се „профилтрираат“ со таков калем,кондензатор и некои други делчиња како што се во овие switching напојувањата? :)

Ќе видиме, најверојатно ќе може, но ќе мораме да ги поставиме пред влезот на трансформаторот, значи пред да се трансформира напонот на помала вредност. Баш се консултирав со еден колега (он малку повеќе е навлезен во оваа проблематика) и ми рече дека шпицевите може да се исфилтрираат, дури и ако имаш обичен трансформатор после филтерот, само што ќе мора да се искрегира вредноста на калемот, да биде помала ;), и плсу ќе мора најверојатно да се зголеми дебелината на жицата од окоја е мотан калемот, за да се обезбеди поголема јачина на струја ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Стабилизиран извор за напојување со L296P
« Reply #33 on 29.12.2010, Wednesday, 23:49:23 (Edited 30.12.2010, Thursday, 03:45:09) »
Гига,а што ќе правиме со тоа напонските шпицеви што праевме муабет?Ќе може ли да се „профилтрираат“ со таков калем,кондензатор и некои други делчиња како што се во овие switching напојувањата? :)

Ќе видиме, најверојатно ќе може, но ќе мораме да ги поставиме пред влезот на трансформаторот, значи пред да се трансформира напонот на помала вредност. Баш се консултирав со еден колега (он малку повеќе е навлезен во оваа проблематика) и ми рече дека шпицевите може да се исфилтрираат, дури и ако имаш обичен трансформатор после филтерот, само што ќе мора да се искрегира вредноста на калемот, да биде помала ;), и плсу ќе мора најверојатно да се зголеми дебелината на жицата од окоја е мотан калемот, за да се обезбеди поголема јачина на струја ;).
Да де,на тоа мислев,да се постави пред трансформаторот,значи 220-филтер-трансформатор ;D.Ај за некоја минута да нашкрабам тоа шемата па ќе дискутираме ;D :D

Споено мислење: [time]30 Декември 2010, 01:12:13[/time]
Еве го филтерскиот степен,сега кажувајте што да се измени-вредност,што да се додаде/одземе? ;D Ова е шема за филтерски степен во switching напојувања... ;) :) На сите кондензатори напонот им е 275V AC минимум.Х1 е индикатор,врска неам што функција врши... :D Тоа филтер е онаквоно,црно како во мониторите што има,баш на почетокот има два калеми намотани на него,и се наоѓа во филтерскиот степен ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
чекај сега, за кои напонски шпицеви се збори сега???кога ке се пушта трансформаторот во работа или кои???
и тие напојувања имаат такви филтри заради тоа што тие самите работат на висока фреквенција, па внесуваат пречки во градската мрежа, напојвуањево нема да има потреба од такво нешто, зашто како прво изолирано е од градска мрежа, и нема начин како да се врати тој шум назад во градската мрежа...
со филтер некој може да се филтрира шум што е веќе во мрежата, што настанал од други уреди...имам еден таков од одпад земен :D за работа си работи, ама колку исправно појма немам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Што ќе се случи ако ц1 се зголеми ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
чекај сега, за кои напонски шпицеви се збори сега???кога ке се пушта трансформаторот во работа или кои???
и тие напојувања имаат такви филтри заради тоа што тие самите работат на висока фреквенција, па внесуваат пречки во градската мрежа, напојвуањево нема да има потреба од такво нешто, зашто како прво изолирано е од градска мрежа, и нема начин како да се врати тој шум назад во градската мрежа...
со филтер некој може да се филтрира шум што е веќе во мрежата, што настанал од други уреди...имам еден таков од одпад земен :D за работа си работи, ама колку исправно појма немам...

Да да, во право е Bojan, доволен е само Pi филтерот со калемот на почетокот. Нема потреба од додатните филтри со калемите потоа (како што рече Bojan, служат за да не враќа назад switching напојувањето пречки во мрежата).

Поентата беше да се исфилтрираат евентуални „шпицови“ во напонот на градската мрежа, бидејќи L296P најверојатно ќе го напојуваме некаде околу неговиот максимален влезен напон (планирав некаде околу 48V или 47V да му биде напојувањето). Проблемот е, ако се јават „шпицови“ во мрежниот напон, тоа до некаде ќе се рефлектира и во секундарот на трансформаторот, па можно е колото да изгори (мислам дека нема заштита од преголем влезен напон, барем колку што видов во datasheet-от). Затоа ни е потребен влезниот Pi филтер ;) (пред трансформаторот).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Гига,во алфа таков калем немаат,ниту од 4А,8А или пак од 10А...Во логинг прашав преку меил и ми одговорија,поточно ме испрашуваа за што ми е,дали напојување,некој филтер или па за свртници или нешто слично...Им дадов даташит од колото и им реков е тој калемот на крај дали го имате хах,па сега чекам одговор :D ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Што ќе се случи ако ц1 се зголеми ?

Ќе се намали долната гранична фреквенција на Pi филтерот ;).

Гига,во алфа таков калем немаат,ниту од 4А,8А или пак од 10А...Во логинг прашав преку меил и ми одговорија,поточно ме испрашуваа за што ми е,дали напојување,некој филтер или па за свртници или нешто слично...Им дадов даташит од колото и им реков е тој калемот на крај дали го имате хах,па сега чекам одговор :D ;) ;D

Ај да видиме што ќе се случи, ако не само јадро дали имаат ќе ги прашаме, значи само јадро големо ни треба, не ни треба целиот калем, само јадрото ни е доволно ;). Па и да немаат доволно големо јадро, да е барем дупло поголемо од ова, ќе може да се намотаат два реда навивки и ако се земе впредвид и взаената индуктивност на двете намотки кои ќе бидат една врз друга, сигурно ќе излезе накај 300uH ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
еееех луѓе...така е кога се поправате, а ништо не растурате  ;D за јадро поголемо имам ја (од толку јадра мода да се најде некое поголемо) а и не ли беше 33uH или грешка сум???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
а на феритно лонче да намоташ ???

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
мали се тие....а и тешко се наоѓаат..
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
еееех луѓе...така е кога се поправате, а ништо не растурате  ;D за јадро поголемо имам ја (од толку јадра мода да се најде некое поголемо) а и не ли беше 33uH или грешка сум???
Nope,грешка си колега,300uH е :D

а на феритно лонче да намоташ ???
Неможе на нив ептен се малечки тие обично ги мотаат со 0,20-0,30мм,со тие тенките жици,а на нас ни треба да е мотано со 1,40мм жица,еден навој да направиме и ојде се затна лончето хахаха :D :D ;D

мали се тие....а и тешко се наоѓаат..
Yup,мали се тие,иначе има во логинг и не се нешто скапи... ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ааах не сум знаел дека ги има во логинг...ок, таму и од пиле млеко ке најдеш :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Quote from: Логинг
Кристијан,

1. Феритно јадро кое би било најпогодно за оваа апликација е FER-T32X19X13P (86 ден.). Можете да го мотате во повеќе слоеви со жицата со која сте тестирале (1.4mm) и со мерење и експериментирање да добиете индуктивност колку што ви треба. Ваков еден индуктивитет ќе одговара само за едниот канал од вашето напојување. За другиот канал треба да направите уште еден идентичен калем. Бидејќи каналите на напојувањето ќе бидат независни, за добивање на симетричен напон ќе треба да ги поврзете сериски, со тоа струјата ќе биде исто така максимум 4А а напонот би бил двојно поголем. Значи не ви треба калем за 8А.
   2. Диода BYW80 немаме. Може како замена да ја препорачаме диодата BYW29/200 (симнете datasheet и проверете дали ќе ви одговара), цената е 63 денари.
   3. Трансформатор 2x35V/300VA би одговарал за таа апликација, цената е 2574 денари.
Eххх бре колеги,не можете без мене,бетер од google сум :D :D 8) 8)
If you're good at something, never do it for free... -Joker