Author Topic: Стабилизиран извор за напојување со L296P  (Read 3600 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ако ги даде GW ке испробаме едно, па ке кажувам резултати...
Ej супер, кога ти стигнаа? Колкави се? Пиши впечатоци
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
па...појма немам кога стигнаа, GW ми ги донесе :D за колкави се...сместени се во 15 пинско multiwatt куќиште, а и со GW ке треба некој ден да правиме глупости со нив па ке кажеме резултати :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па...појма немам кога стигнаа, GW ми ги донесе :D за колкави се...сместени се во 15 пинско multiwatt куќиште, а и со GW ке треба некој ден да правиме глупости со нив па ке кажеме резултати :D
еј па викајте барем да гледам од страна
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
па...појма немам кога стигнаа, GW ми ги донесе :D за колкави се...сместени се во 15 пинско multiwatt куќиште, а и со GW ке треба некој ден да правиме глупости со нив па ке кажеме резултати :D
еј па викајте барем да гледам од страна

Важи, нема проблем ;). Само да полагам ова испитиве и ќе се договориме сите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Колеги,кога почнувате со „испитувањето“?Ако ви затреба некое пишете имам 3 комада :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
уште не сме почнале, никако да се договориме, а и од 10ти нас почнувам со колоквиуми, така да и после нова ке треба да се прави...после 16ти (тогаш ми завршуваат колоквиуми)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
уште не сме почнале, никако да се договориме, а и од 10ти нас почнувам со колоквиуми, така да и после нова ке треба да се прави...после 16ти (тогаш ми завршуваат колоквиуми)
Oк кога можете тогаш,се оставаме на вас хах ;D.Само ме интересира тоа калемот,мене тоа ме кочи иначе одма ќе го направам/испитувам.Вие што мислите како ќе се изведе?Знам GigaWatt има L метар,така да имате предност,само што на какво јадро ќе го мотате?И што жица да биде?Јас би пробал на оноа јадро од комјутерско напојување,тоа најголемото жолто што е,само па со која жица... :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас го имам мотано со 1,5мм жица, намотав колку што собира, па гига ке го среди со L метарот
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
јас го имам мотано со 1,5мм жица, намотав колку што собира, па гига ке го среди со L метарот
Си можел и со 1мм,таа мислам дека е за до 8А.А па со ова диодава сега шотки што е,треба да е 7-8А минимум...Пишува таму диодата е BYW80,у гац ја нема,прашав,видов дека и на страницата на логинг ја нема...Имам дома една таква диода ама не баш таа BYW80,имам една за до 18А,ама па е BYV33,незнам дали ќе заврши работа еве што вика на VRT Dual, Schottky-Gl, 30..45V, 18A нешто од 30 до 45V...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не, нема да ти заврши работа, барај некоја 200V што ке е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
не, нема да ти заврши работа, барај некоја 200V што ке е...
A зш толку многу :D,нели напајањево е до 40V?Oк ќе „копам“ да видам дали ќе најдам некоја,а струјата да и биде над 8А така? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за таа диода се мислевме за што е со гига и мислиме дека е заради калемот поставена таму...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Стабилизиран извор за напојување со L296P
« Reply #27 on 25.12.2010, Saturday, 23:46:57 (Edited 26.12.2010, Sunday, 20:48:57) »
за таа диода се мислевме за што е со гига и мислиме дека е заради калемот поставена таму...
Е најдов замена на таа BYW80 и е BYW29,и ја има во логинг.Еве што вика VRT за нејзе S-L, SMPS, 50..200V, 7,6A, <25ns,на страницата на логинг пишува дека е за до 8А поточно вака BYW29/200. SI-D 200V 8A 10ns -F,сега у меѓу време ќе прашам за цена ;) :D

Споено мислење: 26.12.2010, Sunday, 20:48:57
Дечки и дај кажете што трафо ќе бара чудово? :D ???
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
35-6V 4A(подобро 5A) :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
35-6V 4A(подобро 5A) :D
Mхм,баш со гига праевме муабет он вика дека ќе тера со 2x35V 300VA трафо за симетрично.Ама тоа кузне колку е,во БТ било негде 2500ден ако добро сум разбрал :D.Иначе и јас те „копирав“ тебе,намотав на едно јадро од компјутерсо напојување,колку што собираше,со жица 1,4мм и сирото едвај 70uH дали имаше поточно 68uH :D :D :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker