Author Topic: Помош за мотање на трафо.  (Read 9505 times)

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Помош за мотање на трафо.
« Opened on 15.01.2013, Tuesday, 23:35:44 »
Добровечер на сите.

Во потрага по еден од најскапите делови во засилувач, стигнав јас до првиот :D трансформатор. Во полза на ширење на моето знаење, сакам да го изработам засилувачот HF2006 од Др. Боривоје Јагодич кој според авторот е деклариран како стерео засилувач со 50/60 вати реална музичка снага по излез или 100/120 вати вкупно, но проблемот е што немам трафо. Трафото кое треба да го имам е со напон на секундарот 2 пати по 24 волти АС. Барајќи по дома најдов EI трансформатор во UPS но напоните на секундарите беа 2 пати по 7.5 волти АС. Гледајќи еден туторијал на интернет видов како да го растурам истиот и успешно ги извадив лимовите без да ги оштетам. Сега стигнуваме до тешкиот дел. Жиците сите ги извадив но со оглед на староста на трафото не успеав да ги извадам убаво па на голем дел се оштети лакот па со тоа правејќи ги неупотребливи. Еве ги димензиите од средниот пластичен дел, коцката на која би се мотале примарот и секундарот.



Следуваат прашањата :

1. Дали на ова “калапче“ (незнам како правилно се вика) може да се намотаат намотки за трансформатор кој би ги задоволил потребите на тој засилувач ?

2. Според пресметките што ги направив и според туторијалот што го најдов од форумов ( мислам дека е од членот од ace-bitola ) , овој трансформатор е со јадро со магнетен флукс од 1Т, а формулата за моќноста за него е плоштината на квадрат што не доведува до 4*3=12, 12*12=144 вати. Дали е тоа доволно за тој засилувач и дали моите пресметки се точни?

3.  Како да пресметам со која дебелина на жица да ги намотам примарот и секундарот ?

4. Како да пресметам колкав број на намотки ми требаат на примар и секундар ?

5. Дали воопшто може да се купи таква бакарна жица и каде може да се направи тоа во Скопје (и случајно цени да не знаете) ?

Фала на сите! :)
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #1 on 16.01.2013, Wednesday, 01:32:17 »
Еве ти пресметки за трафото

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #2 on 16.01.2013, Wednesday, 02:09:21 »
Uste nekoj da mi kaze kade vo Skopje mozam da nabavam takva zica.

Izvinete za latinica od mobilen sum, nemam PC pri raka.
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #3 on 16.01.2013, Wednesday, 02:23:31 »
на отпад (ако сум од Битола, ама сигурно во отпад можиш да најдиш, барем во Бт е така)  ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #4 on 16.01.2013, Wednesday, 06:09:20 »
2. Според пресметките што ги направив и според туторијалот што го најдов од форумов ( мислам дека е од членот од ace-bitola ) , овој трансформатор е со јадро со магнетен флукс од 1Т, а формулата за моќноста за него е плоштината на квадрат што не доведува до 4*3=12, 12*12=144 вати. Дали е тоа доволно за тој засилувач и дали моите пресметки се точни?

Пааааа... ако е стерео, едвај. Можно е малку да паѓа напонот ако засилувачот се пушти на максимум.

3.  Како да пресметам со која дебелина на жица да ги намотам примарот и секундарот ?

Се пресметува врз база на моќноста која треба да ја даде на излезот трафото.

4. Како да пресметам колкав број на намотки ми требаат на примар и секундар ?

Искрен да бидам, има формули, но сум ги заборавил ;D. Во некој од постарите броеви на Емитер ги има ;). Ако му текне на некој во кој број беше, нека пише ;).

5. Дали воопшто може да се купи таква бакарна жица и каде може да се направи тоа во Скопје (и случајно цени да не знаете) ?

Винклерите имаат, но дали би ти продале... тоа е веќе сосема друго прашање :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #5 on 16.01.2013, Wednesday, 10:18:33 »
Имаше еден винклер во трговскиот во автокоманда, горе на спрат, кој што продаваше лак-жица на кило, после имаше уште еден во автокоманда, по улицата карши влезот на ветреинарниот факултет, тој беше некој сервис искра мислам, и од него имам земено на кило, ама не сум поминал таму со години, не знам дали уште работат и двајцата.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

electron

  • Guest
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #6 on 16.01.2013, Wednesday, 12:36:03 »
Имаше еден винклер во трговскиот во автокоманда, горе на спрат, кој што продаваше лак-жица на кило, после имаше уште еден во автокоманда, по улицата карши влезот на ветреинарниот факултет, тој беше некој сервис искра мислам, и од него имам земено на кило, ама не сум поминал таму со години, не знам дали уште работат и двајцата.

Работат тие во трговскиот во Автокоманда, и да, продаваат бакарна лак-изолирана жица.
Мерат на кило, а кило бакар чини 600 денари.

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #7 on 16.01.2013, Wednesday, 13:24:20 »
Одличен податок од Lordzi и electron. Ви благодарам на двајцата. Сервисот се вика Ројка ( побарајте во златна книга за телефон ) и продаваат според тежина. Значи можете да купите и 200 грама ако сакате само што цената за кило е 815 денари. Следува двојна проверка на пресметките, набавка и мотање ( ако успеам :) ). Фала ви на сите.
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #8 on 16.01.2013, Wednesday, 13:55:46 »
Можеш да прашаш и кај Китан, во оној комплексот со продавнички за бои/лак, електрика и водоводџиска опрема (има и по некое кафанче ;D) на Јужен булевар, пред крајот на самиот булевар, кога се оди накај Кисела Вода ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #9 on 16.01.2013, Wednesday, 15:57:04 »
Тој мислам дека не продава, ама еднаш порано кога му барав мала количина за мотање магнет од томосче така ми ја даде, после им однесов сокче да се оддолжам... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #10 on 16.01.2013, Wednesday, 16:21:11 (Edited 16.01.2013, Wednesday, 16:29:29) »
Се откажувам од проектот на Др. Јагодич затоа што за HF2006 треба минимум 160/180 вати а јас растурив 3 трансформатори кои ги имам дома и на сите им е снагата слична 115 вати ( одприлика ). Доколку би одел со фактор х1.5 за да направам квалитетен засилувач, снагата која би требало да ја има највише би била 2х40 вати.

Дали ќе биде некој љубезен да постира некоја стерео шема до 35/40 вати максимум по канал, или ќе морам да си отворам нова тема ? ( имам десетина нови TDA2030 низ дома, ако може со нив уште поубаво ) Знам дека има на интернет но ми е страв да не случајно не работат, затоа ве прашувам вас за нешто познато или испробано...
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #11 on 16.01.2013, Wednesday, 16:39:38 »
Се откажувам од проектот на Др. Јагодич затоа што за HF2006 треба минимум 160/180 вати а јас растурив 3 трансформатори кои ги имам дома и на сите им е снагата слична 115 вати ( одприлика ). Доколку би одел со фактор х1.5 за да направам квалитетен засилувач, снагата која би требало да ја има највише би била 2х40 вати.

Дали ќе биде некој љубезен да постира некоја стерео шема до 35/40 вати максимум по канал, или ќе морам да си отворам нова тема ? ( имам десетина нови TDA2030 низ дома, ако може со нив уште поубаво ) Знам дека има на интернет но ми е страв да не случајно не работат, затоа ве прашувам вас за нешто познато или испробано...

Моментално јаз изработувам појачало 2x25W со TDA2030, пиши порака ако сакаш помош

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #12 on 16.01.2013, Wednesday, 16:49:07 »
Не се откажувај од овој проект...............
Тоа трафо ке ти заврши работа и ке ти биде најефтина варијанта.Дали го одмота и примарот или само секундарот???
Еве ти ја пресметката за ова трафо.......
 24 V / 5A е максимумот значи за таа струја жица ке собере и ке добиеш 138 W
 2 х 24 V значи користиш жица 1,11mm без лак 2 х 95 намотки
Ако си го растурил и примарот........
 877 намотки со жица 0,55mm без лак
Дарко

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #13 on 16.01.2013, Wednesday, 17:03:25 »
Се откажувам од проектот на Др. Јагодич затоа што за HF2006 треба минимум 160/180 вати а јас растурив 3 трансформатори кои ги имам дома и на сите им е снагата слична 115 вати ( одприлика ). Доколку би одел со фактор х1.5 за да направам квалитетен засилувач, снагата која би требало да ја има највише би била 2х40 вати.



Колега,проектот на  Б.Јагодиќ е одлична конструкција и се граничи со професионална градба на појачувач и не може да се споредува со некое појачалце со ТДА 2030.Проблемот е друг: мора да се набави ( читај :купи!) соодветно трафо и да се направи квалитетен исправувач со барем 30% резерва на јачина.Значи,треба да се преслушаш дали сакаш добар појачувач или само појачувач со ТДА2030,кој за жал е далеку од оној на Бора.

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #14 on 16.01.2013, Wednesday, 18:10:57 »
Колега,проектот на  Б.Јагодиќ е одлична конструкција и се граничи со професионална градба на појачувач и не може да се споредува со некое појачалце со ТДА 2030.Проблемот е друг: мора да се набави ( читај :купи!) соодветно трафо и да се направи квалитетен исправувач со барем 30% резерва на јачина.Значи,треба да се преслушаш дали сакаш добар појачувач или само појачувач со ТДА2030,кој за жал е далеку од оној на Бора.

Јас сваќам дека TDA2030 e далеку од TDA7294 и од целата градба на засилувачот од Др. Јагодич, но финансиите ќе ме натераат на 2 одлуки :

1. Или да најдам засилувач кој ќе можам да го направам со тоа трафо(макара) што го имам. На пример да најдам некој проект кој е исто така добро разработен а ќе дава 80-тина вати на два излези.

2. Или да почекам да се присоберат пари за нов трансформатор или пак да се најде некој посоодветен половен трансформатор.

Не се откажувај од овој проект...............
Тоа трафо ке ти заврши работа и ке ти биде најефтина варијанта.Дали го одмота и примарот или само секундарот???
Еве ти ја пресметката за ова трафо.......
 24 V / 5A е максимумот значи за таа струја жица ке собере и ке добиеш 138 W
 2 х 24 V значи користиш жица 1,11mm без лак 2 х 95 намотки
Ако си го растурил и примарот........
 877 намотки со жица 0,55mm без лак

По неколку часовно учење и пресметување добивам следни податоци:

Јадрото што го имам на овој трансформатор е со димензии :
а=2.9
b=3.7

Кога ќе ги помножиме тие две за да добиеме плоштина добиваме 10.73.

Кога плоштината ќе ја кренеме на квадрат добиваме одприлика 115 која би била снагата на јадрото на трафото во вати. Јас во сликата погоре сум ја измерил макарата а всушност е јадрото тоа кое што ја одредува моќноста на трафото (според податоците од книгата батка што ми ја прати).
( ако сум погрешил негде корегирајте ме )

ТDA 7294 според даташитот е деклариран како засилувач со 70 вати реална музичка снага а Др. Јагодич употребил во проектот 2 такви така да, овој засилувач би имал потреба од некаде си 140 вати трансформатор без резерва од 30%. Сосе резервата од 30% која би гарантирала квалитетна работа на засилувачот бараме трансформатор со јадро кое може да испорача од 180 вати па нагоре.

 
Мене ме плаши фактот дека јадрото ќе прегрева и недајбоже ќе предизвика топење на лакот на жицата. А уште полошо ми е страв дека засилувачот нема да работи со полна снага или недајбоже ќе изобличува при нормална употреба. Како што прочитав негде на форумот куќата се гради од темели па се плашам да не ја утнам работава од старт.

8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар