Author Topic: Ми треба помош, компјутерот не сака да го вклучи мониторот  (Read 3709 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Како што кажав во насловот компјутерот не сака да го вклучи мониторот. Работев на компјутерот и наеднаш се блокира, пробав да го рестартирам од копче, не сакаше па го исклучив од копче. Кога го исклучива зелената лед светеше многу малку! Па го исклучив од струја. Пробав пак да го вклучам „по звук“ се си работеше ама мониторот не се пушташе. Обелешаните делови на сликата загреваат многу, до степен да не можеш да ги дипреш, поготово мосфетот кој загрева премногу брзо (за 2-3 секунди не може да се допре). Сменив и графичка,(и на АГП и на ПЦИ слод) и пак ништо. Ве молам за помош  :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Случајно да не е overclock-уван процесорот?Кога ќе го уклучиш компјутерот колку пати титка бузерот?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Види прво испитај го напојувањето, земи унимер и мери напони, веројатно знаеш која жица кој напон го дава и како се вклучува напојувањето надвор од компјутерот, а ако не знаеш еве помош од мене ;).


Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Случајно да не е overclock-уван процесорот?Кога ќе го уклучиш компјутерот колку пати титка бузерот?
Ништо не е чепкано, иначе бузерот кој знае од кога е исклучен така да ич не титка  ;D
Quote
Види прво испитај го напојувањето, земи унимер и мери напони, веројатно знаеш која жица кој напон го дава и како се вклучува напојувањето надвор од компјутерот, а ако не знаеш еве помош од мене .
Напојувањето е ок  :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Случајно да не е overclock-уван процесорот?Кога ќе го уклучиш компјутерот колку пати титка бузерот?
Ништо не е чепкано, иначе бузерот кој знае од кога е исклучен така да ич не титка  ;D
Quote
Види прво испитај го напојувањето, земи унимер и мери напони, веројатно знаеш која жица кој напон го дава и како се вклучува напојувањето надвор од компјутерот, а ако не знаеш еве помош од мене .
Напојувањето е ок  :)

Случајно да не е overclock-уван процесорот?Кога ќе го уклучиш компјутерот колку пати титка бузерот?
Ништо не е чепкано, иначе бузерот кој знае од кога е исклучен така да ич не титка  ;D
Епа уклучи го ;D,обично по титкањето на бузерот ќе дознаеш што ти е расипано има кодови на нет...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
а помисли ли некој на плочатата? пошто навремето играв неед фор спид ундергорунд 1 и го ставив на пауза после некое време се враќам се беше замрзнато, пробав да рестартирам само си брчеше ни монитор да уклуче ни ништо пробував со други процесори со други графички други рамови на сервис беше носен, и увидоа дека е плочата, после некоа година а пробав истата плоча и си работеше ;D ;D ;D
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Напојувањето е ок  :)

Си го мерел ли како што кажа ShAdOw?

Епа уклучи го ;D,обично по титкањето на бузерот ќе дознаеш што ти е расипано има кодови на нет...

Добар совет, приклучи си го и ќе знаеме подетално што може да биде врз база на титкањето или нетиткањето на buzzer-от ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Да да го измерив. Иначе бузерот се приклучува таму каде што пишува speaker? (има нешто вреска плус/минус?)

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
и јас пред некое време се соочив со ова не ми се палеше мониторот. види на плочата каде што ти е укл мониторот да не има пукнато некој кондензатор кај мене 2 кондензатори на плочата беа пукнати ги сменив па сеа немам мака видено  ;)

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
и јас пред некое време се соочив со ова не ми се палеше мониторот. види на плочата каде што ти е укл мониторот да не има пукнато некој кондензатор кај мене 2 кондензатори на плочата беа пукнати ги сменив па сеа немам мака видено  ;)

како ги смени со обичен леткум одлеми залеми или со оние лемни станици професионални
имам и јас една со испукан кондензатор па дали може да се смени со обичен леткум
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Јас со обичен леткум ги менувам  ;D Иначе нема пробиени кондензатори

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да да го измерив. Иначе бузерот се приклучува таму каде што пишува speaker? (има нешто вреска плус/минус?)

Ако ти е обичен buzzer, да, има врска, ако е звучниче (малечко, од оние од 4 или 8 оми), не, нема верска ;). Ама најчесто на плочата е означено, SPK или SPKR и означено кој терминал е плус, а кој е минус ;).

како ги смени со обичен леткум одлеми залеми или со оние лемни станици професионални
имам и јас една со испукан кондензатор па дали може да се смени со обичен леткум

Па јас иако имам лемна станица на топол воздух, најчесто ги менувам со обичен леткум... добро, лемна станица. Е сега да, за вакви работи препорачливо е да имаш лемна станица поради прецизна контрола на температурата ;). Негативните пинови обично бараат многу поголема температура бидејќи се врзани за глобалната маса преку тој пин (а таа е огромна ;D, доста бакар има на неа ;D, глобална маса е), па затоа е препорачливо да имаш лемна станица ;), плус, лемните станици работат на низок напон и се заземјени преку масата на каблеот, така да, опасноста од статички електрицитет или висок напон е доста намалена ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
имам слушнато дека матичните се трослојни. па затоа прашав дали би имало проблеми со обичното лемење. фала
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
имам слушнато дека матичните се трослојни. па затоа прашав дали би имало проблеми со обичното лемење. фала

Најчесто нема проблеми, но пази да не ги оштетиш лемните точки во кои се поставуваат кондензаторите ;). Затоа е препорачливо да се има лемна станица со температурна регулација ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Извади ја батеријата и ресетирај го биосот ....
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...