Author Topic: Како правилно се прават звучни кутии (од Maki)  (Read 13102 times)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Како правилно се прават звучни кутии (од Maki)
« Opened on 27.04.2011, Wednesday, 18:38:30 (Edited 23.10.2012, Tuesday, 13:15:18) »
Драги членови на форумот, еве практични совети како правилно да направите звучна кутија. На само три страници имате све што е потребно.
Повелете со идеји за подобрување на текстот, а повелете и со пофалби!  :)

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Убаво што си се сетил многу малце литература има на ваа тема на македонски јазик и многу малкумина се занимаваат со оваа проблематика, а звучници на секој чекор од свадби до сахрани 8) се надевам дека администраторите нема моето мислење да го опишат како оф топик туку какко една искрена пофалба!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не сум го прочитал цел туториал, но многу србизми има: „у“, „изобљичење“ :S. Не е дека не се разбира, но би било убаво кога наместо „снага“ би се користел терминот „моќност“, итн. Далеку од тоа дека се треба да биде литературно, сепак е туториал, не е книга, ниту некој планира да ја издава ;D, но кога веќе некој се нафатил во PDF да ја стави, би било добро барем малку од малку да биде политературано ;). Сега за сега само на тоа би забележал ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
многу србизми има: „у“, „изобљичење“ :S. Не е дека не се разбира, но би било убаво кога наместо „снага“ би се користел терминот „моќност“, итн.

ОК ќе поправам, стварно не обрнав внимание на тоа.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како правилно се прават звучни кутии
« Reply #4 on 29.04.2011, Friday, 11:15:30 (Edited 29.04.2011, Friday, 15:24:25) »
Абе МАки,сега јас те *начекав* ;D
Велиш: Не ни покушавајте сами да прорачунате и направите пасивни скретници, тоа се прави само со мерења и софтвер и е прекомплицирано за аматери.
Не е батка така, ако не направиш сам ,за свое уво,како ке научиш нешто?Нови да купуваш??
А од каде ке знаеш што да купиш? Свртница се прави и пресметува!Има мал милион програми за тоа.Мислиш дека бадијала некој се мачел за тоа? Не е така.Проблемот е да ја прилагодиш свртницата за СВОЕТО уво,а не некој да ти каже КАКО треба да слушаш!
Велиш :Практично правило: баталете рачунање растојание меѓу звучниците и само поставете ги блиску еден до друг!
Очигледно си прочитал една -две статии,ама не е така.Постои една теорија на точкести извори на звук,побарај и прочитај!Потоа како за размислување - тогаш зошто се изработуваат кутии со фазно поместување и повеке рамнини на звучните извори??
Велиш:Едно е јасно: сите луѓе со нормален слух потпуно исто ја слушаат музиката, па затоа од секој звучник се тражи едно те исто:
Не е точно! Прво провери се на лекар кои и до која горна и долна граница го СЛУШАШ звукот! Не е точно дека сите исто слушаме!!! Тоа е скроз погрешно!!! Тоа што јас можам да го слушнам веројатно некој друг не може.Дури има и една теорија дека сите имаме по некоја дупка,*џеб* во слухот,некоја резонантна фреквенција која го намалува одредениот спектар што го слушаме.
Велиш:За да се направи стварно добра звучна кутија обавезно мора да се знаат Thiele-Small (ТС)параметрите на бас звучникот!
Во аматерски услови ,со аматерски изработки не се постигнуваат врвни резултати!! Кој тоа го вели лаже,можеби најмногу себе си! За да се направи врвна(велам навистина ВРВНА!) зв.кутија треба да се поседуваат инструменти(не само КЛИО и слични програмчиња) ,ами навистина треба лабораторија!! Тоа отпаѓа за обичните смртници како нас!
Велиш:Ако имате ефтин бас звучник со непознати ТС параметри, онда најдобар избор за звучна кутија со најсигурни резултати е ТЛ кутијата!
Со ова не се слагам,дури знам и од каде си го препишал!! ;D Кај нас има само евтини басови,со непознати  ТС параметри ( повекето се такви!), па сепак не би се усудил да направам со секој од нив ТЛ кутии!!Овој последен дел за ТЛ кутиите ти е премногу општо напишан,има мнооогу да се зборува за нив и освен неколкумина вистински мајстори се е друго експериментално направено! Звучникот прво треба да се слушне,па да се прави со него нешто.Дури и во картонска кутија ,ако треба. Да,не се смејте,има еден Дејв Рот кој има дадено убава теорија (и успешна) како во картонска кутија да испробате каква кутија му треба на звучникот!Друг пат за тоа.
За формуливе не коментирам,не се твоја * измишљотина*,само на крај,најдобронамерно:
Никој од нас не измислил * дупка во вода* па ниту ти! ;D Убаво што си се потрудил,го поздравувам секој напор за допринос во Македонската музичка и звучна култура.Добро е да има повеке вакви написи,иако се критикуваме( не злонамерно!), сепак на оние што читаат е да видат,оценат и на крај пробаат нешто да направат!

Споено мислење: 29.04.2011, Friday, 15:24:25
Да дополнам,да не испаднам само критизер -  сите поставени теории *за* и *против* во текстов се мислам солидно објаснети во само една книга на David B.Weems * Designing,Building and Testing your own speaker system* (with projects) ,издадена со голема подршка на IBM во 1990 г. во САД .Јас го имам оригиналното 3-то издание,а слушам дека стигнале до 7-мо издание.Книгата има 215  страници Б формат и е богато ислустрирана со слики нацрти,пресметки,а на крај е даден еден оригинален програм-листинг во С++ ,напишан од Robert Caudle ,IBM programe master. Правам напори да се договорам со авторот и направам на македонски едно преведено издание кое ке биде поразлично од се што досега сте читале за звучните кутии.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Велиш: Не ни покушавајте сами да прорачунате и направите пасивни скретници, тоа се прави само со мерења и софтвер и е прекомплицирано за аматери.
Не е батка така, ако не направиш сам ,за свое уво,како ке научиш нешто?Нови да купуваш??
А од каде ке знаеш што да купиш? Свртница се прави и пресметува!Има мал милион програми за тоа.Мислиш дека бадијала некој се мачел за тоа?

Абе Батка, го повторуваш она што сум го напишал! Јас напишав „пасивни скретници се прават само со мерења и софтвер“ а ти велиш „Не е така, Свртница се прави и се пресметува. Има мал милион програми за тоа“.  ???

За оној кој не знае: софтвер=програми:)

Не е бадијала мачењето на софтверашите,али програм не е доволен за пасивна скретница, мора и мерења. Баш тие мерења се проблем за аматерите,па за нив предложив боље решење со активни скретници.

Проблемот е да ја прилагодиш свртницата за СВОЕТО уво,а не некој да ти каже КАКО треба да слушаш!


У голема грешка си,скретницата треба да се прилагоди на увото на повеќето луѓе, оние со нормален слух.
Ако твоето уво се разликува од останатите 6 милијарди луѓе онда највероватно имаш проблем со слухот.Или мислиш дека е обратно?

Велиш :Практично правило: баталете рачунање растојание меѓу звучниците и само поставете ги блиску еден до друг!
Очигледно си прочитал една -две статии,ама не е така.Постои една теорија на точкести извори на звук,побарај и прочитај!Потоа како за размислување - тогаш зошто се изработуваат кутии со фазно поместување и повеке рамнини на звучните извори??

Не ја цитираше мојата претходна и многу важна реченица: „не треба да се замараме со такви финеси, проблемите на самоградителите се многу поголеми на други места. “ Па чак онда доаѓа Практичното правило.
Со какви прорачуни,али без мерења ќе гарантираш дека резната фрекфенција е точно онаја што сакаш да биде? Без мерења сигурно ќе ги утнеш посакуваните резни фрекфенции а с отоа и растојањата меѓу звучниците.
Сум прочитал више од две статии плус теријата за точкести извори. И шо сеа?

Велиш:Едно е јасно: сите луѓе со нормален слух потпуно исто ја слушаат музиката, па затоа од секој звучник се тражи едно те исто:
Не е точно! Прво провери се на лекар кои и до која горна и долна граница го СЛУШАШ звукот! Не е точно дека сите исто слушаме!!! Тоа е скроз погрешно!!! Тоа што јас можам да го слушнам веројатно некој друг не може.Дури има и една теорија дека сите имаме по некоја дупка,*џеб* во слухот,некоја резонантна фреквенција која го намалува одредениот спектар што го слушаме.

Се проверив на лекар прошлата година и слушам до 18kHz исто ко и вечина млади луѓе,без дупки и џепови. На средни години ќе се спушти испод 15kHz опет без дупки и џепови,а на стари години ќе се спушти уште пониско плус можда некоја дупка околу 3kHz. Исто ко и вечина луѓе на таа возраст. Као што видиш сите ние со нормален слух исто слушаме.
А ти ако слушаш различно од другите,да се провереше на лекар?


Велиш:За да се направи стварно добра звучна кутија обавезно мора да се знаат Thiele-Small (ТС)параметрите на бас звучникот!
Во аматерски услови ,со аматерски изработки не се постигнуваат врвни резултати!! Кој тоа го вели лаже,можеби најмногу себе си! За да се направи врвна(велам навистина ВРВНА!) зв.кутија треба да се поседуваат инструменти(не само КЛИО и слични програмчиња) ,ами навистина треба лабораторија!! Тоа отпаѓа за обичните смртници како нас!

Јас нигде не спомнав ВРВНА кутија,него само „стварно добра звучна кутија“. Во аматерски услови може да се направи стварно добра кутија,али само ако се знаат ТС парамтерите. Најзад,сите светски фабрики своите ВРВНИ кутии ги прават само со ТС параметри.

Велиш:Ако имате ефтин бас звучник со непознати ТС параметри, онда најдобар избор за звучна кутија со најсигурни резултати е ТЛ кутијата!
Со ова не се слагам,дури знам и од каде си го препишал!! ;D Кај нас има само евтини басови,со непознати  ТС параметри ( повекето се такви!), па сепак не би се усудил да направам со секој од нив ТЛ кутии!!Овој последен дел за ТЛ кутиите ти е премногу општо напишан,има мнооогу да се зборува за нив и освен неколкумина вистински мајстори се е друго експериментално направено! 

Баш ме интересира од кај тоа сум препишал нешто што не сум препишал? Ваљда имам право сам да извлечам закључок од она што сум прочитал, чак и ако не е апла кажано таму?
Непознатите ТС параметри може да станат познати ако се измерат. Имам на компјутерот програмче што генерира синусни тонови,имам обичен дигитален мултиметар од пазар,ја знам процедурата па сам си ги мерам ТС параметрите. Ако не знаеш како се прави тоа, само замоли ме за помош!
Делот за ТЛ кутиите премногу општо сум го напишал?  ??? Нашол кој да каже! Па ти у својот туторијал си напишал за ТЛ кутии мање од половина од она јас што сум напишал!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како правилно се прават звучни кутии
« Reply #6 on 29.04.2011, Friday, 20:19:54 (Edited 29.04.2011, Friday, 22:08:29) »
Овој човек апсолутно е незаменлив: абе,јас точно цитирав што си напишал!!!!!!!!
Не искривив ама баш ништо!
Твое е ова:Не ни покушавајте сами да прорачунате и направите пасивни скретници, тоа се прави само со мерења и софтвер и е прекомплицирано за аматери.
Ова е двосмислена реченица - прво велиш не ни покушавајтесами.... а потоа велиш само со софтвер... кој треба тој софтвер да го инсталира ,да прорачуна,да нацрта ?Веројатно тој што прави кутии ,а не некој марсовец.Ама ти велиш - не ни покушавајте да прорачунате....!! Не мислиш сигурно дека со дигитрон или со сметалка дека работиме??? Аматерите ретко прават активни свртници,од искуство,затоа што го поскапуваат цел процес и бараат подоста средства.За почеток,дечки држете се за пасивниве ;D
Свртницата да се прилагодела за повеке луге..ОК! Теоретски е така,линеарно, ама не можам на некој батка ,ако сака ,а јас да му направам свртница БЕЗ среднотонец,ке ми плати 50ЕУ помалку! :D
Ти можда си се проверил на лекар,ама овој народ ретко за тоа оди на лекар!
Велиш:Сум прочитал више од две статии плус теријата за точкести извори. И шо сеа? Па ништо ,ништо не си научил,ете тоа!
Велиш:Баш ме интересира од кај тоа сум препишал нешто што не сум препишал?
Си препишал од Емитер сигурно,од каде друго.Таму долго време одеше теоријата за евтин бас со непознати параметри.(Види ЕМИТЕР бр.40 )
На крај:Делот за ТЛ кутиите премногу општо сум го напишал?  Молам? Нашол кој да каже! Па ти у својот туторијал си напишал за ТЛ кутии мање од половина од она јас што сум напишал!
Пак не си обратил внимание и не си открил што сум сакал да кажам со написот! И беспредметно е веке да пишувам....
И на крај на краевите:
Имам на компјутерот програмче што генерира синусни тонови,имам обичен дигитален мултиметар од пазар,ја знам процедурата па сам си ги мерам ТС параметрите. Ако не знаеш како се прави тоа, само замоли ме за помош!
Е мој Батка ,јас имам седум компјутери со програми ,за кои и не знаеш дека постојат,ама пак најубаво ми е кога со Крсто *на увце* ги штимаме кутиите.. Ти тоа не можеш никогаш да го разбереш,затоа што патиш од - техноманија

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова се веќе (до некаде барем) работи и на вкус, така да не може да има карање околу тоа. Според сите теории и пресметки, да треба според TS да се прават, но, кој како сака, ако на некој му се допаѓа што направил и без никакви пресметки, нема што да се бунам.

Како и да е, ги имам прочитано и двата туториали, и во едниот и во другиот има корисни работи спомнато, така да, немам ништо против и двата туториали ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Добро доста се карате ;D,ај сега да ми помогнете нешто :D.Вака ми се свиѓа овој дизајн на звучни кутии,ама па за бељата се „скроени“ за 6,5" звучник...А јас ќе зимам од 8" 100W звучници,е сега дали може да се прошири кутијата,значи поширока да дојде и да може да се стави 8" звучник?Или па ќе треба со пресметки,тие ТС параметри и други тракатанци ;D?Ова за дома ми е...

Еве ги кутиите
Code: [Select]
http://oakleyspeakers.tripod.com/MAIN.html
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
 :D :D :D Кои кутии ? Дај дефиниција !! Па ке разгледаме.. ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
:D :D :D Кои кутии ? Дај дефиниција !! Па ке разгледаме.. ;D
Па ете ги на страницата,ги имаш кутиите...Димензиите им се во инчи :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Страната НЕ се отвара ,барем не на звучници! ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Страната НЕ се отвара ,барем не на звучници! ;D ;D
Арррр,антивирусот ептен замара ;D...Стави нешто на игнор,види ги кутиите па пак пушти го анти вирусот,нема ништо на страницата!
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Стави сликичка,треба преку сервер да се бафтам и да го исклучам...Касперски е  ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Стави сликичка,треба преку сервер да се бафтам и да го исклучам...Касперски е  ;D ;D
Еве некои сликички од страницата ;D




If you're good at something, never do it for free... -Joker