Author Topic: Помош околу дизајн на шема и ППК за LED трепкачи (жмигавци) за мотор  (Read 3068 times)

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Благодарам многу до сите за помошта, здравје за недела дена планирам да го направам жмигавецот. Е сега имам уште некое прашање.

1. Дали можи на пример да ставам 6 наместо 5 диоди со истите отпорници или други?

2. Какви диоди да ставам за да биде поубо, ваше мислење ? ... Јас мислам бели сјајни диоди или пак жолти сјајни, но не знам дали ќе има. Пишете предлог.

3. Дали можи од кога ќе го направам жмигавецов да го средам првиот текст добро, значи дизајн на плочка, како испаднало и се друго и да се избришат мислењата. Патем ќе бидат спомнати сите кои ми помогнаа или пак во последен пост да го ставам сработеното.. Се надевам дека ќе му се најди и на некој друг па за да биде попрегледно.

Благодарам уште еднаш до сите :).
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,дефинитивно 4 ЛЕД во гранка ,ако секоја лед има пад по 3V, и 50 оми отпорник! Е,сега 6,па 7 па 8,не оди така тоа.ова последната плочка што си ја нацртал е добра и не менувај ништо! Постовите нека си останат,не треба да се брише ништо!!

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Договорено ко така батка, реков така за да е попрегледно затоа, да го направам ќе постирам слики и се што е потребно, а иначе во врска со диодите какви да поставам, ако можи мислење од некого ( би сакал жолти сјајни ама не знам дали има такви воопшто) ?
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP