Author Topic: Случајни муабети  (Read 862101 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #5910 on 24.01.2016, Sunday, 22:33:46 »
Microchip го купува Atmel... ;)

Code: [Select]
http://www.electronics-eetimes.com/en/microchip-signs-to-buy-atmel.html?cmp_id=7&news_id=222927206
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5911 on 25.01.2016, Monday, 16:41:08 »
дали може да ми каже некој колкав отпорник треба да искористам за да испразнам кондензатори од 15.000uF/63V, се работи за симетричен напон +/-50В :)
Зависи колку брзо сакаш да се празни ... Ако ти е за појачалце најчерсто имам гледано дека се 2-5w па така пресметај према ватажата т.е. ако стајш 2 вати, треба да е околу 1500 оми, што е сосем доволно да се изпразни за помалце од минутка... мада и 4к7(0.25w) ќе ти брка работа.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5912 on 27.01.2016, Wednesday, 22:48:35 »
Ајде малце да се насмееме, еден медиумски лик тврди дека прочитал на НАСА дека земјата е рамна  ;D

Code: [Select]
https://www.facebook.com/MilenkoNedelkovskiDnevnik/?ref=stream
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #5913 on 28.01.2016, Thursday, 00:53:03 »
Овој е заостанат со развојот :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5914 on 28.01.2016, Thursday, 01:05:33 »
Ова ништо не е, побарајте ја Благодушка Марулова на FB ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5915 on 28.01.2016, Thursday, 11:55:43 »
хахах Благодушка ми е пријателка на FB :)
GigaWatt, што мислиш дали зад профилот на Благодушка се крие некој друг лик (лажен профил) или пак таа е вистинската личност со тој профил ама сака да се прави интересна ? Или може е забегана?


Ајде и други што ја имаат Благодушка за пријател нема пишат тука што мислат.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5916 on 28.01.2016, Thursday, 16:04:31 »
Кој знае ;D.

Како и да е, ако нешто не ви иде денот, посетете го профилот на Благодушка, 100% ќе се расположите ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5917 on 28.01.2016, Thursday, 16:18:04 »
Сега,после ова стручна *изјава* поврзана со писмото од НАСА,веројатно ќе  следи предлог за воведување на Инквизиција во Македонија.Ќе се бара и Анкетна комисија за ова прашање,а веднаш предлог Стеве Пеев од Велес,кој го побиваше Ајнштајн ,да биде на чело на Комисијата.Ќе се распрашам во Велес дали писателот имал контакти со Стеве во Велес ,најверојатно во некоја бурекџилница ,каде обично се *јаде бурек* :D :D

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5918 on 13.02.2016, Saturday, 11:02:28 (Edited 13.02.2016, Saturday, 15:43:46) »
Дали некој е запознаен со Народна Техника од Прилеп дали има секции во областа на електрониката? Изминатото лето одев на секои 2 дена, но секретарот ми велеше дојди за тоа време, ќе ти се јавам ова она, ама ништо не бидна од тоа. Е сега ако знае некој дали има или нема нека каже, бидејќи ќе ми биде од голема корист.

Споено мислење: 13.02.2016, Saturday, 15:43:46
А, баш денес од дете подслушнав дека НТ од Прилеп е на раб до банкрот бидејќи немала средства да купува потребни материјали. Не знам колку е вистина, детето иначе одеше во Аеро моделарство, но немале средства за материјалите како што кажав па се распуштиле.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5919 on 16.02.2016, Tuesday, 22:39:20 »


Намерно го ставам тука видеово за да дискутираме, секако кој сака :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5920 on 17.02.2016, Wednesday, 21:04:30 »
Имам едно прашање до сите направив драјвер со NE555P за флајбек трафо. Ама, на излез од секундарен калем немам искра. Поврзав бобина и на најниската фреквенција кога ќе подесам на потенциометрите има една скроз мала само кога ќе допрам кон - на бобината. Мое мислење е дека треба да поврзам каскада за да се помножи напонот. Ваше мислење?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5921 on 17.02.2016, Wednesday, 22:39:14 »
Барем шема да ставеше!?? ???

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5922 on 18.02.2016, Thursday, 00:15:23 »
Барем за електроника да не збориме тука. Има место во одделот Побарувања.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 78
Re: Случајни муабети
« Reply #5923 on 26.02.2016, Friday, 21:55:47 »
Ме интересира:дали е подобро плочката да се калаисува или пак да се премачка со калофониум?Зборам за евтина заштита,а трајна.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #5924 on 26.02.2016, Friday, 22:03:39 »
Дефинитивно поевтина е калофониум и доста квалитетна, додека пак калаисувањето е потрајно ама па поскапа постапка :)