Author Topic: Направи сам: ABS (Anti Block System) кочници за вашиот велосипед.  (Read 1913 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Направи сам: ABS (Anti Block System) кочници за вашиот велосипед.
« Opened on 06.04.2013, Saturday, 01:19:47 (Edited 06.04.2013, Saturday, 05:10:10) »
Многу  е интересно го имам изведено овој проект многу одамна, имам правено многу слични и поубави проекти се надевам дека ке можам сите проекти да ги споделам со вас кога ке сум послободен/

Ова работи без проблем но би било подобро доколку ова го направите на дупли кочници на вашата вилушка и позади, а нормалните од точакот да си функционираат без проблем. Оваа кочница би работела на Копче, и би работела кога има струја. Интересно погледнете :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хехе ;D. Интересна работа ;D ;). Често возам велосипед, така да, ова би можел да го направам ;).

Единствени недостатоци се тоа што точакот мора да има динамо (или батерија) и тоа што треба повторно да се „навикнете“ вака да кочите ;D (сите некако навикнати сме на рачките и на принципот „колку повеќе стискаш, толку повеќе кочи“, така да, ќе треба маку време да се привикнеме и на ова ;D... а најверојатно и ќе се истумбам неколку пати, хахахаах ;D ;D ;D). Добро, ќе беше (барем за почеток) да можеш да менуваш меѓу стандардните кочници и овој систем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Јас го имам направено со батерија 7,2Ампери 12волти пробував некако од динамото да исправам струја со шеми со милион работи да го полни акумулаторот но не успеав во тоа. Најголем проблем ми бил извор на струјата, мојот точак светеше како хотел порано, но сеа го размонтирам правам некој нови "иновации" па ако биде се надевам дека ке споделам некој слики.