Author Topic: Помош за правосмукалка Sloboda  (Read 1509 times)

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Помош за правосмукалка Sloboda
« Opened on 14.05.2013, Tuesday, 11:34:35 (Edited 15.05.2013, Wednesday, 08:03:37) »
Здраво, менував лагер на правосмукалака  sloboda  700К , сива по боја , долгунеста претпоставувам знаете за каква се работи, и го скршив едно колце назад зад колекторот, колцето е како вентилатор со перки во големина е 5 cm одприлика и е од алуминиум претпоставувам , но не знам зошто толку се крши како од некој кршлив материјал да е . Претпоставувам дека беше наместено за подобро ладење на колекторот, да не грее.
Е сега не знам што да прам , дали можи да вози вака или да барам друго?
Ја собрав и им реков да не ја теретат многу, една соба па да ја одморат.
Ваше мислење?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако може да сликаш бидејќи вака не те разбрав баш добро за што станува збор ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Терај нема маки мојата нема ниту едно од тие и работи веке повеке од 5 6 години од кога менував лагери и четкици главното ладење е од вакумот- воздухот што го смука и струи низ моторот.

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Ако може да сликаш бидејќи вака не те разбрав баш добро за што станува збор ???.
Станува збор за мало колце со мали перки , меѓу колекторот и лагерот .  Наликува како вентилатор како што опишав со големина од 4-5 см. и лесно се крши, можеби е од алуминиум. Вероватно е за подобро ладење на колекторот, да ја трга топлината побрзо од котвата.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за правосмукалка sloboda
« Reply #4 on 15.05.2013, Wednesday, 03:01:15 »
Па растури некое кулерче од РС ,може да пасува.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за правосмукалка sloboda
« Reply #5 on 15.05.2013, Wednesday, 07:56:59 (Edited 15.05.2013, Wednesday, 08:07:03) »
Станува збор за мало колце со мали перки , меѓу колекторот и лагерот .  Наликува како вентилатор како што опишав со големина од 4-5 см. и лесно се крши, можеби е од алуминиум. Вероватно е за подобро ладење на колекторот, да ја трга топлината побрзо од котвата.

Вака, како што опиша (иако не можам да бидам сугурен без слика), станува збор за „вештачки товар“ и додатно ладење. На тие мотори им треба да има „товар“ кога работат во празен од (како што створува фрикцијата меѓу перки и воздух), а под празен од мислам на „ја немам врзано перката за вшмукување за моторот“, инаку прегреваат и можно е да изгорат. Освен тоа, да, добро наведе, тие перки имаат функција и на „ладилник“ (кулер) за роторот.

Ако е скршена една, по некоја логика, би требало да се изгуби балансот меѓу останатите перки, поради што ќе почне оската на роторот да осцилира. Но, ако тежината на перките не е преголема (преовладува тежината на роторот), можно е и да не осцилира (до определен број на вртежи). Ако гледаш дека нема проблем (моторот не осцилира), не би требало премногу да му пречи на моторот ако му фали една перка за ладење ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."