Author Topic: Проблем со електроника од машина за перење BEKO WML 15050 KL  (Read 1623 times)

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Проблем со електроника од машина за перење BEKO WML 15050 KL
« Opened on 20.02.2013, Wednesday, 16:03:20 (Edited 20.02.2013, Wednesday, 17:33:23) »
Значи се работи за машина за перење BEKO модел WML 15050 KL, машината има проблем со тоа што од каде и да се пушти на било која програма прима вода и по неколку завртувања на моторот лево па десно ја исфрла водата и се пали лед диодата како процесот на перење да е завршен. На плочката, како и на микроконтролерот има можност за ресетирање. Дали со ресетирањето нешто би се подобрило, и дали има можност да се избриши меморијата во него после ресет? На крајниот дел од прочката има означено:
Reset
0V
-5V
На некој од овие изгледа треба да се направи куса врска да се овозможи ресетирањето или на сосема друг начин се прави тоа. Да напоменам дека како микроконтролер се користи Atmega32L.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со електроника од машина за перење BEKO WML 15050 KL
« Reply #1 on 20.02.2013, Wednesday, 17:48:35 (Edited 20.02.2013, Wednesday, 17:57:34) »
На плочката, како и на микроконтролерот има можност за ресетирање. Дали со ресетирањето нешто би се подобрило, и дали има можност да се избриши меморијата во него после ресет? На крајниот дел од прочката има означено:
Reset
0V
-5V
На некој од овие изгледа треба да се направи куса врска да се овозможи ресетирањето или на сосема друг начин се прави тоа. Да напоменам дека како микроконтролер се користи Atmega32L.

Најверојатно нема да се избрише целата меморија. Најчесто со ресетирање само се враќаат default factory settings, така да, не би требало да се избрише целиот EEPROM.

Провери кој пин на микроконтролерот е врзан со некој од тие изводите за Reset. Врз база на тоа, ќе видиме дали дозволена состојба на тој пин може да биде -5V. Најчесто Reset се прави со носење на 0V (GND) на адекватниот пин од микроконтролерот или +5V (или +3.3V, ако микроконтролерот е наменет да работи со +3.3V). За ресетирање со -5V, не сум чул до сега.

Исто така, не сватив, има три пина (Reset, 0V и -5V) или има два пина (0V и -5V)? Ако има три пина, пробај да го ресетираш со преспојување на Reset и 0V (GND). Некако ризично ми изгледа преспојувањето со -5V, така да, тоа би го оставил како последна опција, ако ресетирањето со GND не успее.

EDIT: Еве ScreenShot од datasheet-от на ATmega32. Пинот 9 е за RESET, а активен е на ниско логичко ниво (GND, 0V). Провери за што е врзан пинот 9 од ATmega32 и преспој го со GND ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Одг: Проблем со електроника од машина за перење BEKO WML 15050 KL
« Reply #2 on 20.02.2013, Wednesday, 18:03:31 (Edited 20.02.2013, Wednesday, 18:15:05) »
Вака баш сега ја разгледав убаво плочката Reset води до 4-ти пин на Atmega32L , 0V води до пин 5 VCC а -5V води до пин 6 GND.
Се работи за Atmega32L.

Споено мислење: 20.02.2013, Wednesday, 18:15:05
GigaWatt имам и друго прашање околу ресетирањето. Колку време треба да биди споено Reset со Gnd или нема врска тоа.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со електроника од машина за перење BEKO WML 15050 KL
« Reply #3 on 20.02.2013, Wednesday, 18:15:19 (Edited 21.02.2013, Thursday, 07:18:00) »
Вака баш сега ја разгледав убаво плочката Reset води до 4-ти пин на Atmega32L , 0V води до пин 5 VCC а -5V води до пин 6 GND.
Се работи за Atmega32L.

Тогаш погрешно се означени на плочката напоните... или производителот ги обележал према правилата на „негативна логика“ (0V = +5V, GND = -5V).

Исто така, изгледа куќиштето не е PDIP како што е дадено на сликата од мојот претходен post (требаше и ова да го наведеш, да знаеме во какво куќиште е спакуван микроконтролерот, различни куќишта често значат и различен распоред на пинови). Во SMD куќиште е, како на оваа слика?



Ако микроконтролерот е во куќиште како на сликата, да, правилно го имаш опишано распоредот на пиновите и треба да ги преспоиш пиновите 6 и 4 (Reset и -5V, колку што разбрав).

GigaWatt имам и друго прашање околу ресетирањето. Колку време треба да биди споено Reset со Gnd или нема врска тоа.

Кога е микроконтролерот под напон (кога работи), краткотрајно преспои ги адекватните пинови. Секунда или две е доволно ;). Некогаш, потребно е подолго време, зависи од микроконтролер до микроконтролер, но ако не се ресетира со преспојување за секунда или две, подолго време држи ги преспоени (не би требало да биде повеќе од 15 секунди). Исто така, оваа процедура не може да го расипе микроконтролерот, но истиот е закочен за време на преспојувањето (не работи), така да, не очекувај да работи за време на процедурата на ресетирање. Можно е и некои LED диоди да трепнат еднаш, два пати, три пати (зависи), што индицира дека микроконтролерот е ресетиран.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Одг: Проблем со електроника од машина за перење BEKO WML 15050 KL
« Reply #4 on 20.02.2013, Wednesday, 18:27:04 (Edited 20.02.2013, Wednesday, 18:29:01) »
Да микроконтролерот е во такво куќиште. Ќе пробам со 6 и 4 пин па ќе пишам што сум направил.
Во ред тоа дека не може да се расипе микроконтролерот него сакав да донзаам да не се избрише eprom или flash меморијата од него после ништо не ја оправа таа плочка.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со електроника од машина за перење BEKO WML 15050 KL
« Reply #5 on 20.02.2013, Wednesday, 19:01:25 (Edited 20.02.2013, Wednesday, 19:03:13) »
Во ред тоа дека не може да се расипе микроконтролерот него сакав да донзаам да не се избрише eprom или flash меморијата од него после ништо не ја оправа таа плочка.

Како што ти пишав, најверојатно само ќе се вратат назад factory settings. Најверојатно нема (целосно) да се избрише EEPROM меморијата, но не можам да гарантирам за ова. Целосно не сум го прочитал datasheet-от на ATmega32, така да, не знам што точно прави Reset пинот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Посекако плочката не е во функција, вреди да се проба па што е тука е  :)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Reset пинот нема да избрише ни eeprom ни rom меморија, а исто така нема ни да ги врати фабричките подесувања, туку само ќе започне од почеток да ја извршува програмата што е снимена во микроконтролерот.
Жан

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Дечки ресетирањето беше успешно, машината си проработе баш онака како што треба позз и фала мн за помошта  ;D