Author Topic: Избор на проект по Практична настава  (Read 5192 times)

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: Избор на проект по Практична настава
« Reply #30 on 06.11.2012, Tuesday, 18:56:51 (Edited 06.11.2012, Tuesday, 20:20:20) »
Денес професорката изненади.. Т.С. го стави крајниот рок на избор. јас се одлучив за број 12 Стабилизатор на напон со регулација. Планирам да ја искористам шемата што ја постави Zan
Дајте ми совети кај да најдам кутија соодветна за овој уред. И треба да ставам волт метар и амперметар па препорачајте каде да најдам. Деновиве да одлучам и викендов да се фатам за работа.

Edit
Сакам да ставам волтметар и амперметар со дислпеј, не аналогни.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Има на И-беј некои 8 долари.

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Мислам дека нема да ми стигнат на време за да порачам од ибеј... Таму сите се од кина, да имаше некои од англија или негде низ европа ќе порачав одма тие стигаат за 15 дена

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
направи си со ICL тогаш :D
јас си купив од ebay 4 волтметри за 30 дена стигнаа :D po 2.7$ (мислам) дека ги платив по парче, ама после гледав имаше нешто поефтини од тоа моите, види во конрад едно време и таму имаше за мала цена некој волтметри
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Планирам денес да поминам до конрад, бт електроник и ако имам време до логинг да видам што како имаат.
Ако имаат добро ако не или ќе правам или ќе нарачам...

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Избор на проект по Практична настава
« Reply #35 on 08.11.2012, Thursday, 18:54:58 (Edited 08.11.2012, Thursday, 18:58:30) »
Ако ти е толку тешко да пронајдеш волт и ампер метар од нет,зашто не ги направиш сам?Има од Гоце еден проект со PIC микроконтролер и ЛЦД дисплеј(2*16),има и други разни проекти,не само со микроконтролер.Баш лани,исто еден форумџија(заедно од клас) правеше ист стабилизиран извор,па го направи волт и ампер метарот според шемата на Гоце и му работеше одлично.Има слики на форумов како испадна на крајот тој уред.
Подоле има слики,со белата кутија(така изгледа)
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4986.120

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: Избор на проект по Практична настава
« Reply #36 on 08.11.2012, Thursday, 22:51:15 (Edited 09.11.2012, Friday, 23:19:25) »
Денес бев во конрад и рече тој дека може да се донесат до почеток на декември. За секој случај пуштете ја шемата тука. Да правам припрема. Немам многу време.

Споено мислење: [time]09 Ноември 2012, 22:51:01[/time]
За волтметар се снајдов... Сега нешто друго размислувам... За што ми се 5 Ампера ? Ќе ме кошта многу повеќе отколку со 1.5 - 2 Ампера.
Шемата мора да биде во дискретна техника (така ми напомена професорката, да немало интегрални кола) иначе би ја изработил оваа:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=538.0

Барав по форумов и на интернет но не најдов регулатор со транзистори и до 2 ампера струја. Ај ако може да ми помогнете да најдам некоја таква шема...

Edit:
Што мислите за оваа шема?
Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/442/napajanje-3-30v-25a/

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Бумп.. Некоја шема во дискретна техника ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
вакво нешто ти треба тебе :D
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4986.0
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
вакво нешто ти треба тебе :D
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4986.0

Јас го направив ова за проетна вежба на крај на четврта и супер уред е

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Испринтани неколку шеми... ќе ги однесам во школо во вторник па да се надевам на нешто добро... Иначе на оваа шема последнава ако ставам трафо од 2 ампера значи дека струјата на излез ќе биде 2 ампера ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ако ставиш трафо од 2A, значи дека на излез ќе имаш помала струја поради потрошувачката која ја имаат самите делови
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Скапо е трафото затоа гледам да најдам нешто до кај 2 Ампера на излез

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
па имаш на форумов огласи, гледам има еден куп луѓе кој продаваат трафа, најди си нешто соодветно, се разбира не мора да бараш моќно трафо, и тоа ти што бараш до кај 2-3A ги има за прилично мали пари (пак зависи од моќноста и од продавачот пред се )
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Дефинитивно се одлучив за шемата од Др. Бора Јагодич, но ќе мора да претрпи некои измени... Т.С. ме интересира дали треба да променам некои елементи на шемата за да ставам трафо од 2 ампера или пак само да купам трафо од 2 Ампера и да го приклучам ?.
Очекувам одговор до петок зошто тогаш ќе набавувам елементи.

Прашање до модераторите:
Бидејки сакам да го претставам овдека проектот со целосната негова изработка. Дали да ја користам оваа тема или да отворам нова ?
Проектот да го претставам откако ќе почнам па да го надоградувам или пак да го направам  па потоа сите материјали сосе текст да ги приложам тука ?