Author Topic: Избор на проект по Практична настава  (Read 5193 times)

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Јас сум 4 година во „СУГС Владо Тасевски“ народно кажано ПТТ, и професорката по пракса ни даде задача да одбереме електронски уред од листата да однесеме шема, да го изработиме и да се направи проект за истиот па да се одбрани пред неа. Истиот уред може да го користиме како проектна задача за матура и јас сакам да го искористам.
Еве слика од електронските уреди кои може да ги изработуваме:

Бидејки не сум којзнае колку упатен во цените на елементите и во барањето шеми, од вас ми треба идеја за тоа што да изработам а да не е премногу скапо. Уредот треба да се смести во кутија и сето тоа требало да го работиме на час. Значи готови уреди не ми помагаат.

Задачите од 36 до 39 се за двојка, тие не планирам да ги изработувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас би ти препорачал под 4 или 5 ;). Не е наведено каков треба да биде засилувачот (дали интегриран или транзисторски), така да, може да земеш едно TDA IC и без многу пари и мака, да земеш добра оценка ;). Бројот на компоненти кај повеќето стерео засилувачи од палетата на TDA е минимален, особено ако користиш стерео засилувачи наменети за употреба во кола ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Доколку уредот што ќе го изработиш останува за тебе, јас би препорачал под број 15 "Стабилизиран извор на DC напон". Ќе чини поскапо, но многу ќе ти користи.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ајде најдобро ти одлучи се,а за шеми и материјал не бери гајле! Одлучи се и за било која конструкција ке добиеш по 5-6 шеми,проверени,веке направени,дури и материјал ке добиеш ако некаде запне.Најдобро ти да си одлучиш!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
@GigaWatt
Засилувач веќе имам изработено и доколу правам нешто околу аудио би правел звучни кутии... ама не планирам да заглавам во пресметки.

@Zan
за твојот предлог ке размислам. Ако може дај ми некоја шема за да разгедам од прилика како би се одвивала работата

искрено на почетокот се мислев за повеќеканална миксета (не повеќе од 4 ) ама незнам колку би ме коштала комплет изработка... Да имам да фрлам 100-150 евра одеднаш нема многу да се мислам.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а под 10 да го изработеше...една 555-ка (10-15 денари) транзистор, отпорници 3, кондензатор (10 денари), лед диода и насочувачка диода (7 денари) и реле едно (50 денари) и ете ти за помалце од 100 денари цел проект...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Јас би ти препорачал под 4 или 5 ;). Не е наведено каков треба да биде засилувачот (дали интегриран или транзисторски), така да, може да земеш едно TDA IC и без многу пари и мака, да земеш добра оценка ;). Бројот на компоненти кај повеќето стерео засилувачи од палетата на TDA е минимален, особено ако користиш стерео засилувачи наменети за употреба во кола ;).

И јас тоа би ти го препорачал, имав еден готово проект таков, за еден другар го праев исто за крај на 4 година во ПТТ. Со ТДА интегрално коло беше и трафо, се на се да те фати 1000 денари и помалку.

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Правев јас аудио засилувач од емитер 5/09 мислам дека беше и успешно го изработив.
Тој засилувач е околу 24-5 вати стерео... Дајте некој со над 50 вати исто така стерео... па да видам што да правам.
Искрено се размислувам да направа уште еден засилувач појак одо овој што го имам и да купам кутија за истиот да го направам да изгледа како од фабрика да е излезен...

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Правев јас аудио засилувач од емитер 5/09 мислам дека беше и успешно го изработив.
Тој засилувач е околу 24-5 вати стерео... Дајте некој со над 50 вати исто така стерео... па да видам што да правам.
Искрено се размислувам да направа уште еден засилувач појак одо овој што го имам и да купам кутија за истиот да го направам да изгледа како од фабрика да е излезен...

Со над 50 можеш да направиш со ТДА7294 ама трафото ќе биде многу скапо, така да размисли си.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најди нешто со 555 и стави ја шемата.Комплет делови имаш од мене ( освен реле,ги немам многу ;D)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
@Zan
за твојот предлог ке размислам. Ако може дај ми некоја шема за да разгедам од прилика како би се одвивала работата

Разгледај на оваа страна
Code: [Select]
http://bas.elitesecurity.org/indexV.html
Кликни на Radio, Izvori Napajanja, Ispravljac 0-30V/5Amp
Жан

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: Избор на проект по Практична настава
« Reply #11 on 03.10.2012, Wednesday, 19:41:41 (Edited 03.10.2012, Wednesday, 19:48:33) »
@batka
Фала на понудата...

@Zan

разгледав.. колку што гледам овде внесуваш +40 волти DC напон... и добиваш 30 волти со 5 ампера... Значи за шемава ќе треба трансформатор и нешто од типот AC/DC конвертор...
Сепак ќе почекам некоја шема за засилувач... Бидејки слабо стојам со извори на шеми би ве замолил да ми помогнете околу наоѓање на шема (откако ќе одлучам што ќе правам треба професорката да ми одобри)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Не e тоа AC/DC конвертор туку само трафо, грец и електролитски кондензатор.
Жан

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Овој исправувач на др.Боро го има детално разработено во посебна тема, ако се решиш за него се што не ти е јасно прашувај таму... ;)
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4986.0
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Јас имав правено стабилизатор за матура. Овој истиов го имав изработено, супер проект е, јас му вградив и дигтален волт и ампер метар :D