Author Topic: Дали спроведува WD-40?  (Read 1201 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Дали спроведува WD-40?
« Opened on 18.09.2012, Tuesday, 08:15:48 »
Работев со бурмашина, ама ептен ја изгнасив, па си реков да ги подмачка малце осовините, и прснав wd малце, е сега бидејќи покапа кај прекинувачот, може да направи некој спој? Патем прекинувачот е со тиристор.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Дали спроведува WD-40?
« Reply #1 on 18.09.2012, Tuesday, 08:37:45 »
WD40 не спроведува и нема да направи спој, ама ги замастува површините што ги прскаш, во твојот случај контактите од прекинувачот кај што искапел, во моментот кога ќе го испрскаш ги чисти, ама после остануваат мрсни и може да прекинуваат и сл.
За подмачкувања на осовината и др. механички делови е добар, ама за чистење ел. контакти не. Исто така после прскање треба да се остави некое време да испари, иначе може да се запали од искрењето на четкиците.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Дали спроведува WD-40?
« Reply #2 on 18.09.2012, Tuesday, 09:11:34 »
ја пребришав машината, ја оставив да се цеди, мада оклопен е контрактот, ама дека чистев р'га настаната од киселина шубе ми беше да ја остава така, да не зарѓаат осовините, семеринзите, па и другите делови, али ако не прави спој, не би требало да прави проблем, барем за сега, секако после извесно време добро е да се пречисти комплетно цела машина, но треба повеќе време за тоа..