Author Topic: Ми треба замена на Infrared диода за Nokia N73  (Read 1246 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Симнав програмче за користење на Nokia N73 како далечински управувач и работи ...  ;D ;D Само има една мана а тоа е што дометот е само 1 метро максимум одалеченост од телевизорот ... Па сега сакам да прашам дали има шанси инфраред диодата да се замени со некоја соодветна за тоа место во телефонот ( Значи да ја собере внатре ) и да биде со поголем домет ( 4 метра максимум ) И дали би можело тоа да биде од диода од друг далечински управувач ... Чекам мислења на оваа интересна тема  ;D :D ;D

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
оваа беше интересна тема кога беа интересни и симбианците,тоа е многу одамна, јас оваа програма а имав на *буренцето* нокиа 6600фолд, бев у фазон како тебе се напалив на тоа но брзо оладив тие не се исти инфраред диоди тие се двојни едната прима едната дава, (ако си заинтересиран ќе пробам да ти набавам па ти леми пусти види што ќе правиш)  :) :)
d.t

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Кај ке залеме тој 7-8 контакти на тоа инфраредот? И башка тоа се мн осетливи на топлина. И пак истата далечина ке ја имаат нема ништо да подобре бидеќи тие се дизајнирани за префрлање податоци и др. Само не за менување програми на ТВ.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ова нема врска со радио приемници, темата е преместена.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.