Author Topic: електронско трафо за неонка  (Read 2145 times)

Offline miki obod

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
електронско трафо за неонка
« Opened on 03.03.2012, Saturday, 22:59:41 (Edited 03.03.2012, Saturday, 23:38:06) »
ми треба мислење за два дела кои се изгорени на оваа плоча.ке следуваат слики подоле,во постот.на плочата кондензаторот од 10 микро 63 волти е испразнет,еден отпорник е пукнат,ми теба мислење за неговата вредност.``мислам дека е еден или два ома``.и има два NPN транзистори од кој едниот е пукнат а другиот кој е со иста вредност,по моето мерење (моата работа не е електроника него бела техника)излегува дека е триак.по мерењето излегуваат следните мерења
помеѓу база и колектор 038v, во двете насоки, а помеѓу другите е секаде 1.како ваков `транзисор `го нема ,но дали можам да ставам нешто друго затоа што ги имаме вредностите во сликата се дадени.знам дека оваа неонка е околу 600 денари купеана,но би сакал да ја јас да ја поправам,се разбира со ваша помош.



Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: електронско трафо за неонка
« Reply #1 on 03.03.2012, Saturday, 23:05:45 (Edited 03.03.2012, Saturday, 23:16:59) »
мислам дека имам две вакви исправни растурени напојувања, ќе проверам и ќе ти пишам, мислам дека вредноста на елементите нема да е многу критична, двете се кинески и се тука негде исти, ќе проверам за поточно и ќе ти пишам што има на двете напојувања (од тоа што кај тебе е расипано)

За жал плочите не се баш исти, ама претпоставувам дека може да се користат слични транзистори кај мене на плочите има
13005А транзистори (види даташит)
Code: [Select]
http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/CD00001235.pdf
а отпорникот би требало да е некоја вредност 1 до 100 оми
само провери ги претходно диодите, кондензаторите и калемите да не се и тие изгорени, провери убаво за да не дојде пак во ситуација се да изгори :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако нешто ти помогне еве една шема

Offline miki obod

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
фала на одговорот.неколку работи кој не ми се јасни.кондензаторите ги проверив освен оној што стои кај отпорникот што е пукнат кој не е добар ,другите електролити си добри.не ги пробав само оние два кој едниот е 1 нано 630в,а другиот не знам која вредност е .пишува 2221B.калемот оној сто стои до плавите жици не знам што е и како се пробува,диодите се добри,а за транзисторот не знам толку,ако сметаш дека тој што го напиша ке одговара,  ке пробам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Место 13005 стави 13007,13009..  кој ги има во половни АТХ напојувања.Тие во напојувањата ретко горат. Кукиштето им е ТО-220 (види дата-шит).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
калемот оној сто стои до плавите жици не знам што е и како се пробува

Провери го на омметар, ако даде некоја конечна вредност, дури и да е неколку стотици оми, би требало да биде ОК. Ако даде некоја навистина мала вредност, во краток спој е.

а за транзисторот не знам толку,ако сметаш дека тој што го напиша ке одговара,  ке пробам.

Тоа се високонапонски switching транзистори, било кои високонапонски switching транзистори може да се замена ;). Само треба да се запази работниот напон и струја. Во конкретниов случај, работниот напон би требало да биде од 400V па нагоре (Vce >= 400V). И како што спомна batka, може и појаки да ставиш, транзисторите во примарната секција од switching напојувања за PC ретко горат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Колега ако сакаш со неонката да си тераш раат ставај пригушница и стартер и да те види господ  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колега ако сакаш со неонката да си тераш раат ставај пригушница и стартер и да те види господ  ;)

И јас би го препорачал ова ;). Електронскиве стартери се ОК, ама далеку од добри ;). Патем, мислам дека во институции во кои имаат навистина голема количина на неонско светло (на пример болници, клиники), сеуште се монтираат старите системи на стартување, со стартери и пригушници ;). Најстабилни и најиздржливи се, можеби трошат малку повеќе струја, ама па се расипуваат еднаш во 20 години ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако можеш направи си електронски стартер,а еве шема и за регулација на осветлувањето.

Offline miki obod

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
ги поставив изгорените делови,но неонката не проработе.ја приклучив во струја,и ништо не се случи.ни работи ни па некој дел изгоре повторно.неонката ја проверив исправна е.контактите исто така.може ли да е само до отпорникот кој го ставив од еден ом.да не е тој.

Offline FilMakedon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Имав и јас една ваква електронска неонка, ама мојата беше каде каде посложена, имаше за приклучување на три неонки, ама рикна, скоро сите делови и ги сменив, освен калемите, пак не проработе, не сакаше да мрдне, отидов нова си купив. Ама ептен скапи се, единечна (за една неонка) беше 800 денати, оргиналот не знам колку беше :)